کلاس معکوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کلاس معکوس (به انگلیسی: Flipped Classroom) شکل جدیدی از کلاسهای درسی حضوری است. در این کلاس‌ها فعالیت‌هایی که به‌طور سنتی در کلاس‌های درس انجام می‌شده مثل تدریس مطالب اصلی هر درس در خانه توسط دانشجویان انجام می‌شود.

دانشجویان برای یادگیری محتوای دروس از ویدئوهای آموزشی استفاده می‌کنند که می‌توانند آن‌ها را از طریق درس باز آنلاین بزرگ، یوتیوب، سایت تد یا هر سیستم آموزش الکترونیکی تهیه کنند و فعالیت‌هایی که به‌طور سنتی در خانه انجام می‌شده مثل انجام تکالیف و پروژه‌های درسی در کلاس انجام می‌شود. در واقع معکوس نامیده شدن آن به همین دلیل است. به این ترتیب کلاس می‌تواند مکانی برای تعامل با استاد و سایر دانشجویان، یادگیری دانشجویان از هم و انجام کار عملی به شکل گروهی باشد و می‌توان تحرک، نشاط و پویایی کلاس‌های درسی را افزایش داد. در ایران دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد اسلامی ساری کلاس معکوس را پیاده‌سازی کرده‌اند.[۱][۲]

مراحل انجام تدریس معکوس با امکانات موجود در ایران[ویرایش]

 1. قبل سال تحصیلی از تدریس خودتان فیلم بگیرید
 2. در آغاز اولین جلسه فیلم‌ها در اختیار دانش آموزان قرار دهید. این کار را می‌توانید از طریق دی وی دی، فلش ویا حتی آپلود در سایت‌هایی مانند آپارات انجام دهید.
 3. از دانش آموزان بخواهید فیلم تدریس را تا جلسه بعد نگاه کنند. در هر زمان و هر مکانی و به هر تعداد که دوست داشتند
 4. تمرین‌ها و تکلیف‌هایی برای کار در خانه به دانش آموز بدهید. این تکلیف‌ها خیلی خیلی باید کم باشد.
 5. در جلسه بعد سر کلاس فقط به بررسی تکلیف‌ها حل تمرین‌های بیشتر می‌پردازید
 6. اگر دانش آموزی فیلم را نگاه نکرده بود یا هنوز یاد نگرفته بود با کمک دانش آموزان دیگر و شما می‌تواند جبران کند.
 7. نیاز نیست شما تمام جلسات تدریس یعنی کل کتاب را به یک باره تدریس کنید و فیلم برداری کنید. همینکه یک یا دو جلسه از دانش آموزانتان جلوتر باشید کافی است.

به همین راحتی می‌توانید تدریس معکوس را در کلاس خود اجرا کنید.[۳]

در شیوۀ تدریس معکوس، آموزش مستقیم از طریق فیلم یا وسایل آموزشی دیگر و قبل از کلاس انجام می‌شود و در ساعت کلاس کارگروهی و رسیدگی به نیازهای فردی صورت می‌گیرد.

پیشینه تاریخی[ویرایش]

سلمان خان بنیانگذار آکادمی خان با اجرای یک برنامه تد در سال ۲۰۱۱ به گسترش کلاس معکوس کمک شایانی کرد.[۴]

دو معلم آمریکایی به نام‌های جان برگمن و آرون سمز برای اولین بار این شیوه را در سال 2006 در کلاس‌های خود به کار گرفتند. این دو معلم کتاب یادگیری معکوس در دوره ابتدایی، یادگیری معکوس و ... را تألیف نموده‌اند. این کتاب‌ها به فارسی ترجمه شده‌است.«[۵]

اینفوگرافی کلاس معکوس

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Sohrabi, Babak; Iraj, Hamideh (2016). "Implementing flipped classroom using digital media: A comparison of two demographically different groups perceptions". Computers in Human Behavior. Elsevier. 60: 514–524. doi:10.1016/j.chb.2016.02.056.
 2. اسماعیلی فر, محمدصادق; تقوایی یزدی, مریم; نیازآذری, کیومرث (1394). "تاثیر رویکرد کلاس معکوس بر احساس تعلق به مدرسه دانش آموزان دوره ابتدایی". پایگاه سیویلیکا. کنفرانس ملی مطالعات هنر و پژوهش‌های علوم انسانی. تهران: موسسه مدیریت دانش شباک.
 3. محمد حافظی نژاد (۱۳۹۶). «کلاس معکوس». روش تدریس.
 4. Khan، Salman. «Let's use video to reinvent education». www.ted.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۵-۱۰.
 5. «کتاب یادگیری معکوس در دوره ابتدایی منتشر شد. – وب سایت رسمی سید حسین رضوی خوسفی». hrazavi.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۱-۰۵.