درس باز آنلاین بزرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
MOOC poster mathplourde.jpg

دوره آزاد انبوه برخط (به انگلیسی: Massive Open Online Course) یا موک (به انگلیسی: MOOC) دوره آنلاینی است که از طریق وب به طور آزاد به شرکت‌کنندگانی نامحدود ارائه می‌شود. موک‌ها علاوه بر محتوای رایج درسی نظیر ویدئوها، متون و مجموعه مسایل، فضای تعاملی به وجود می‌آورند که دانش آموزان، استادان و دستیاران آموزشی (TAs) در آن شرکت کنند.[۱] موکها برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ معرفی شدند، به عنوان یک حالت محبوب یادگیری در سال ۲۰۱۲ مطرح شدند.

اغلب موکها در اوایل تأکید بر ویژگی‌های دسترسی آزاد داشتند. مانند صدور مجوز آزاد استفاده از محتوا، ساختار و اهداف یادگیری استفاده می‌کردند تا مروج استفاده مجدد و مونتاژ و تدوین بر اساس منابع موجود باشند. بعدها موکها شروع به استفاده از مجوزهای بسته در مورد مطالب درسی کردند در حالی که دسترسی آزاد برای افراد یادگیرنده حفظ شد.[۲][۳][۴]

ایجاد موکها به مرزهای کشورهای پیشرفته محدود نشد و تدریجاً در هند، مالزی و ایران[۵] هم ایجاد شدند.

فیلم‌های بیرونی
What is a MOOC? در یوتیوب, ۲۰۱۰
Success in a MOOC در یوتیوب, ۲۰۱۰
Knowledge in a MOOC در یوتیوب, 2010
From the New York Times
Welcome to the Brave New World of MOOCs در یوتیوب, ۲۰۱۳

پیشینه تاریخی[ویرایش]

What is a MOOC?, December ۲۰۱۰

قبل از عصر دیجیتال، به نظر می‌رسد که آموزش از راه دور در قالب دوره‌های مکاتبه‌ای در ده‌های ۱۹۲۰ تا ۱۸۹۰ انجام می‌شد. بعد اختراع رادیو و تلویزیون، پخش برنامه صوتی و تصویری از اولین اشکال آموزش الکترونیکی بود.

پیشگامان[ویرایش]

نوشتار اصلی: آموزش از راه دور

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Lewin, Tamar (20 February 2013). "Universities Abroad Join Partnerships on the Web". New York Times. Retrieved 6 March 2013. 
  2. Wiley, David. "The MOOC Misnomer". July 2012
  3. Cheverie, Joan. "MOOCs an Intellectual Property: Ownership and Use Rights". Retrieved 18 April 2013. 
  4. David F Carr (20 August 2013). "Udacity hedges on open licensing for MOOCs". Information Week. Retrieved 21 August 2013. 
  5. معرفی خدمات رایگان به‌آموز برای مدرسان و یادگیرنده‌ها در ایسام

پیوند به بیرون[ویرایش]