پسوریازیس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


پسوریازیس

یک فرد که دارای پسوریازیس در ناحیه دست‌ها و پشت کمر می‌باشد.
آی‌سی‌دی-۱۰ L40
آی‌سی‌دی-۹ 696
اُمیم 177900
دادگان بیماری‌ها 10895
مدلاین پلاس 000434
ای‌مدیسین emerg/489
سمپ D011565

صدفک[۱] یا پسوریازیس یا داءالصَدَف بیماری پوستی مزمن خودایمنی است. این بیماری هنگامی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن سیگنال‌های اشتباهی می‌فرستد. این سیگنال‌ها باعث افزایش سرعت چرخهٔ رشد سلول‌های پوست می‌شود؛ یعنی افزایش بیش از حد سلول‌های پوستی از میزان ریختن آن‌ها.

در کل پنج نوع پسوریازیس وجود دارد. شایع‌ترین آن پسوریازیس پلاک مانند است که با ناحیه‌هایی قرمز رنگ با پوششی نقره ای و سفید از سلول‌های مردهٔ پوست مشخص می‌شود. پسوریازیس در هر نقطه‌ای از بدن مانند زانو، آرنج یا پوست می‌تواند مشاهده شود و با سایر شرایط جسمی جدی مانند دیابت، بیماری‌های قلبی و افسردگی در ارتباط است. برای بعضی از افراد بیماری پسوریازیس فقط آزاردهنده است، اما برای بعضی دیگر این بیماری بخصوص اگر با ورم مفاصل همراه باشد، باعث از کار افتادگی می‌شود.[۲]

پسوریازیس شایع‌ترین بیماری خودایمنی در آمریکا می‌باشد به طوری که ۷٫۵ میلیون آمریکایی پسوریازیس دارند.[۳]

۲۹ اکتبر (۷ آبان) روز جهانی پسوریازیس می‌باشد.[۴]

بیماریزایی[ویرایش]

به طور معمول، سلول‌های پوستی بعد از گذشت یک ماه بالغ شده و میریزند. در عارضه پسوریازیس، بلوغ سلول‌ها سرعت می‌گیرد و فقط سه الی چهار روز طول می‌کشد. از آن‌جا که لایه زیرین سلول‌های پوستی زودتر از حالت طبیعی تقسیم می‌شوند، سلول‌های مرده در پوسته‌های ضخیم‌تر روی خارجی‌ترین لایه پوست (که برون‌پوست نامیده می‌شود) جمع می‌شوند.

انواع پسوریازیس[ویرایش]

پسوریازیس روی آرنج یک پسر ۱۵ ساله
 • پسوریازیس پلاک مانند (به انگلیسی: (Plaque Psoriasis (psoriasis vulgaris) شایع‌ترین نوع بیماری پسوریازیس می‌باشد. حدود ۸۰ درصد کسانی که پسوریازیس دارند دچار این نوع عارضه هستند. این نوع با زخم‌های قرمز ملتهب و برجسته که روی آن‌ها یک پوشش نقره‌ای و سفید است قابل تشخیص می‌باشد. بیشتر در نواحی اکستانسور انام مانند آرنج، زانو، پوست سر و بیضه و یاکمر قابل مشاهده است.
 • پسوریازیس خالدار (به انگلیسی: Guttate [GUH-tate] psoriasis) یک نوع از بیماری است که معمولاً در سنین کودکی یا جوانی شروع می شود. این شکل از پسوریازیس به شکل لکه‌های تکی کوچک و قرمز رنگ روی پوست می‌باشد. ضایعات خال‌خالی معمولاً روی تن و اندام‌ها مشاهده می‌شوند. این لکه‌ها معمولاً به ضخامت لکه‌های پسوریازیس پلاک مانند نیستند.
  پسوریازیس خالدار اکثراً به صورت ناگهانی می‌آید. شرایط مختلفی می‌تواند در یک حمله پسوریازیس خالدار سهیم باشد ازجمله عفونت‌های تنفسی فوقانی، عفونت‌های گلو استرپتوکوکی (گلودرد)، ورم لوزه، استرس، آسیب‌های پوستی و تجویز برخی داروها از جمله آنتی‌مالاریا و بتابلاکرها.
 • پسوریازیس معکوس بر عکس نوع شایع پسوریازیس در نواحی فلکسور و در چین های پوستی مثل کشاله ران یا زیر بغل بصورت سطح نرم و خیس خورده (در دیابت و مصرف موضعی استرویید باید ابتدا علل قارچی را رد کرد)
 • پسوریازیس قطره‌ای در اطفال با سابقه عفونت مخملک با GAS و عفونت های ویروسی و با شیوع کمتر پس از قطع استرویید
 • پسوریازیس پوستولر لوکالیزه در کف دست و پا و با تنباکو ارتباط دارد
 • پسوریازیس ناخن

بصورت اونیکولیز یعنی جدا شدن ناخن از بستر و منقوط شدن ناخن Pittingو ایجاد لکه های روغنی oil spot

 • آرتریت پسوریازیسی در ۷۰درصد موارد بصورت الیگوارتریت غیر قرینه
 • پسوریازیس اریترودرمیک ۹۰ درصد پوست قرمز می شود و نیاز به درمان اورژانسی دارد
 • پسوریازیس پوست سر(به انگلیسی: (Scalp psoriasis)): این نوع پسوریازیس می‌تواند تنها در بخشی از پوست سر و یا همه نواحی پوست سر خود را نشان‌دهد. دربعضی از افراد مبتلا به پسوریازیس پوست سر، ناحیه شدیدا خارش دارد. در موارد پیشرفته بیماری می‌تواند باعث ریزش موی موقتی شود، که با درمان بیماری ریزش مو هم بهبود می‌یابد.[۲]

علایم[ویرایش]

علایم پسوریازیس می‌تواند بین افراد مختلف، متفاوت باشد و شامل یک یا چندتا از نشانه های زیر شود:

 • تکه های قرمز روی پوست که با فلس‌های نقره‌ای پوشیده شده است.[۲]
 • نقاط کوچک پوسته پوسته شده (معمولا در کودکان دیده می‌شود).[۲]
 • پوست خشک و ترک خورده که ممکن است خونریزی هم بکند.[۲]
 • خارش، سوزش و یا درد در نقاطی از پوست.[۲]
 • ناخن ضخیم، سوراخ شده و یا برآمده.[۲]
 • مفاصل متورم و سفت شده.[۲]

علل[ویرایش]

علت دقیق‌آن ناشناخته است ولی احتمالاً ناشی از یک اختلال خودایمنی است. حمله های عصبی وفشار عصبی واسترس و اضطراب زیاد.

به طورمعمول علت تغذیه بیمار است که سیستم ایمنی بدن راتضعیف میکند(موادکارخانه ای که حاوی نگهارنده های شیمیایی هستند:کبدبرای دفع این مواد دچار مشکل میشود:مشکل کبد=خارش-انواع بیماری های پوستی) عوامل تشدید کننده بیماری : سابقه خانوادگی پسوریازس، آرتریت روماتویید، آسیب موضعی پوست، عفونت‌های (ویروسی یا باکتریایی) نواحی دیگر بدن، استرس، آب و هوای سرد و عوامل ژنتیک. مصرف زیاد الکل و سیگارکشیدن هم می‌تواند از عوامل ابتلاء به بیماری باشد.[۲]

افراد دچار داءالصدف دارای پادگن‌های HLA خاصی بوده و میزان بروز این بیماری در سفیدپوستان بیشتر است.

عواقب مورد انتظار[ویرایش]

این بیماری مانند خیلی از بیماری های دیگر از جمله دیابت و فشار خون قابل درمان قطعی نیست اما علایم آن با درمان و مراقبت های عمومی کاملا قابل کنترل است. بیماری ممکن است بین حملات مدت‌های طولانی غیرفعال باقی بماند. در خانم‌ها شدت بیماری در طی بارداری کاهش می‌یابد. کربنات لیتیم و بتابلوکرها و هیپوکلسمی باعث تشدید بیماری می شود.

عوارض احتمالی[ویرایش]

عفونت باکتریایی ثانویه در محل درگیر پوستی پسوزیازیس پوستولی (تاول چرکی) آرتریت مرتبط با پسوریازیس

درمان[ویرایش]

اصول کلی برسی تغذیه سالم وسازگار با بدن وپرهیز ازغذاهای ناسالم(چای انواع سرخ کردنی ها مرغ ماشینی وتخم مرغش انواع غذاهای آماده ومانده شده فزفوت سوسیس کالباس و....)روی آوردن به غذای سالم وطبیعی مفید کبد مثل انار شاه توت که دو میوه یاد شده برای درمان تجربه شده که بسیار مفید هست لازم به ذکر است که اصول برای هر درمان ترک علت(غذا) به وجود آورنده بیماری وروی آوردن غذاهای مفید آن بیماری میباشد. - تشخیص بیماری بر اساس نمای ظاهری ضایعات پوستی، و در صورت نیاز به نتایج نمونه‌برداری پوست مطرح می‌گردد. - علاج دایمی برای این بیماری وجود ندارد. سطح درمانی بسته به نوع پسوریازیس، وسعت بیماری، واکنش بیمار نسبت به بیماری، و اثر بیماری بر زندگی بیمار متفاوت است. - در صورت امکان برای زندگی به یک منطقه دارای آب و هوای گرم نقل مکان کنید زیرا شدت این بیماری در آب و هوای سرد افزایش می‌یابد. - میتوانید از یک دستگاه بخور در منزل استفاده کنید و با افزایش رطوبت محیط اثرات بیماری را کاهش دهید. - حفظ بهداشت مطلوب پوست با حمام گرفتن روزانه مهم است. - از آسیب پوست از جمله کیسه کشیدن شدید اجتناب کنید. زیرا آسیب پوستی می‌تواند باعث شعله‌ور شدن حمله جدید بیماری گردد. - از خشکی پوست جلوگیری کنید که این کار تعداد دفعات عود بیماری را کاهش می‌دهد. برای کاهش پوسته‌ریزی از پاک کننده‌های بدون آب و ترکیبات حاوی قطران یا کورتون برای موی سر استفاده کنید. - تا حد امکان به طور مکرر پوست را در حد متوسط در معرض نور آفتاب قرار دهید. - حمام با بلغور جو دوسر ممکن است باعث نرم شدن پوسته‌ها گردد. - مصرف شاتوت بطور مداوم و بصورت ناشتا در درمان این بیماری بسیار مفید است. (روزانه صد گرم شاتوت تازه و یا منجمد شده بصورت ناشتا میل شود و تا نیم ساعت پس از آن چیزی خورده نشود) - اگر با آرام کردن اعصاب از حمله های عصبی جلوگیری شود فوق العاده موثر است.


داروها[ویرایش]

داروهای زیر برای کاهش التهاب و پوسته‌ریزی ممکن است تجویز شود: پمادهای حاوی قطران

داروهای کورتونی موضعی جهت استفاده در زیر پانسمان‌های پلاستیکی

داروهای سرکوبگر دستگاه ایمنی (در موارد خیلی شدید بیماری)

اشعه درمانی PUVA (تجویز یک داروی مخصوص و سپس تاباندن اشعه ماوراء بنفش نوع آ به پوست)

ترکیب حمام تار با UVB (اشعه ماوراء بنفش نوع بی)

آنتی‌هیستامینها برای تسکین خارش

در موارد پسوریازیس پوستولی (تاول چرکی) اترتینیت، ایزوترتینوئین یا متوتروکسات و آسیترتین خوراکی ممکن است تجویز شود. استفاده از شامپو کول تار و پماد کلوبتازول نتیجه خوبی داشته‌است از داروی موضعی تازاروتن وتاکرولیمس نیز برای درمان سوریازیس نیز استفاده می‌شود . به تازگی پماد موضعی دایونکس هم برای این بیماری استفاده می شود. محدودیت فعالیتی یا رژیم خاصی بیمار ندارد.


انجمن تخصصی پسوریازیس ایران[ویرایش]

انجمن تخصصی پسوریازیس ایران با سابقه 3 سال فعالیت در زمینه پسوریازیس و گردآوری بیش از 3000 بیمار پسوریازیسی در دنیای مجازی وحقیقی قدم بزرگی در اطلاع رسانی بیماری پسوریازیس داشته است انجمن پسوریازیس ایران تا کننون با برگزای 7 گردهمایی متعدد در تهران و سایر شهرستان ها و دعوت از متخصصان و دکتران و شفا یافتان در گردهمایی های خود در اطلاع رسانی به سایر افراد نقش مهمدی داشته است

انجمن تخصصی پسوریازیس ایران = http://www.psoriasistalk.ir


وبلاگ علمی و پزشکی و تخصصی پسوریازیس به زبان فارسی[ویرایش]

وبلاگ علمی-پزشکی-تخصصی پسوریازیس با هدف کنترل بیماری پسوریازیس به ارائه داروهای شناخته شده در این رابطه فعالیت میکند. از جمله فعالیت های این وبلاگ اطلاع رسانی سریع و به روز از جدید ترین دارو ها و شیوه های درمان و کنترل پسوریازیس می باشد.


شعار وبلاگ پسوریازیس:پسوریازیس را کنترل میکنیم.

آدرس وبلاگ پسوریازیس= http://psoriasiss.blogfa.com


پانویس[ویرایش]

 1. صدفک از واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای psoriasis در انگلیسی و در حوزهٔ پزشکی است. «فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان: ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۵، بخش لاتین». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ۱۶۴. بازبینی‌شده در ۴ فروردین ۱۳۹۱. 
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ ۲٫۴ ۲٫۵ ۲٫۶ ۲٫۷ ۲٫۸ «بیماری پسوریازیس چیست؟». راستینه. 
 3. http://psoriasis.org/about-psoriasis بنیاد ملی پسوریازیس.
 4. http://www.worldpsoriasisday.com روز جهانی پسوریازیس.
جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ پسوریازیس موجود است.