درچه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
درچه‌پیاز
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان خمینی‌شهر
بخش مرکزی
مردم
جمعیت ۴۳٬۳۵۶
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۶۰۰ متر
شناسهٔ ملی خودرو  ایران

دُرچه‌پیاز یا درچه یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است.

جمعیت این شهر ۴۳٬۳۵۶ نفر (برآورد ۱۳۸۹خ.) می‌باشد.

دُرچه در مجاورت محدوه قانونی جنوب غربی اصفهان و در ۱۲ کیلومتری مرکز این شهر قرار دارد.

شهر درچه پیاز یکی از شهرهای نواحی اصفهان و واقع در شهرستان خمینی شهر است که به سه قسمت درچه- اسلام آباد و دینان و ولاشان تقسیم می‌شود.


موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

شهر درچه در مجاورت محدوه قانونی شهر اصفهان و در ۱۲ کیلومتری مرکز این شهر قرار دارد که در دشتی مسطح بنا گردیده و با شیب ملایم یک در صدی به زاینده رود منتهی می‌شود

سه عارضه طبیعی کوه سفید (کوه شیری) در جنوب شرقی، کوه قائمیه در غرب و کوه آتشگاه خمینی شهر درشمال شرقی آن قرار دارد. این شهر با ارتفاع ۱۶۰۰ متر از سطح دریا و طول جغرافیائی ۵۱ درجه و ۳۲ دقیقه شرقی و عرض جغرافیائی ۳۲ درجه و ۳۷ دقیقه شمالی، با تهران ۴۸ ثانیه اختلاف زمان دارد

شهر درچه با ۲/۱۲ کیلومتر مربع مساحت از محله‌های قلعه، دُر، سعادت آباد، جزین، درب امامزاده، دینان، ولاشان، احمد آباد، اسلام آباد، فودان وشمس آبادومزارع اطراف آنها شکل گرفته که از شمال به جاده نجف آباد، از جنوب به شهرستان فلاورجان، از غرب به روستاهای تیرانچی وجلال آباد واز شرق به محدوده‌های قانونی شهر اصفهان محدود است .

جمعیت[ویرایش]

در سر شماری نفوس ومسکن سال ۱۳۷۵ شهر درچه ۳۳۳۴۷ نفر جمعیت داشته که با در نظر داشتن رشد جمعیت وانضمام ولاشان و احمداباد به این شهر جمعیت فعلی را می‌توان حدود ۴۰،۰۰۰ نفر تخمین زد تراکم جمعیت در هر هکتار ۴۳ نفر و ۹۶ در صد جمعیت متولدین خود شهر بوده و میزان مهاجر پذیری بسیار بالاست.

کشاورزی[ویرایش]

این شهر در جلگه زاینده رود واقع ودارای خاک قهوه‌ای ومتوسط بارندگی ۱۷۲ میلیمتر درسال در منطقه آب وهوای بیابانی وخشک کشور قرار گرفته لکن به برکت جریان رودخانه زاینده رود ومتوسط سطح آبهای زیر زمینی در عمق شش متری از رونق کشاورزی ویژه‌ای برخوردار است.

عمده محصولات کشاورزی شامل غلات (برنج و گندم)، صیفی جات (خیار، بادمجان، سیب زمینی و..)، سبزیجات (هویج، گوجه، تربچه، پیازچه و...)، سردرختی (گیلاس، آلبالو، زرد آلو و....) می‌باشد. صنایع دستی عمده شهر قالی بافی و محصول عمده صنعتی آن نساجی است

تاریخچه و آثار تاریخی[ویرایش]

هرچند آثار و سنگ نوشته‌ای دال بر قدمت تاریخی این شهر در دست نیست اما نزدیک بودن آن به شهر اصفهان و کوه آتشگاه خمینی شهر و گذر زاینده رود از وسط آن نشان از قدمت فعالیت کشاورزی در زمان ساسانیان را گواهی می‌دهد از آثار تاریخی و معروف آن مسجد امام حسن مجتبی واقع در محله جزین است که گفته می‌شود محل اطراق لشکریان اسلام به فرماندهی حضرت امام حسن مجتبی می‌باشد و دیگر درب امامزاده که محل دفن دو تن از دختران امام موسی بن جعفر به نامهای رشیده خاتون و حمیده خاتون می‌باشد می‌توان نام برد.

مشاهیر[ویرایش]

منابع[ویرایش]