آب‌انبار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یک آب انبار در آرادان گرمسار
آب انبار قدیمی سبزوار
آب انبار قدیمی لاورستان - معروف به برکهٔ زمان
درون آب انبار قدیمی در جزیره کیش

از دیگر آب انبار های ایران می توان به آب انبار زیباو 300 ساله شهر صفی آباد در استان خراسان شمالی اشاره کرد. آب‌انبار حوض و یا استخر سرپوشیده‌ای است که برای ذخیره آب معمولاً در زیر زمین ساخته می‌شود. در مناطق کم‌آب و کویری آب انبار را از آب باران و یا جویبارهای فصلی پر می‌کنند. در ایران قزوین را به نام شهر اب انبار ها می شناسند که اب انبار های زیادی مانند اب انبار سردار در ان وجود دارد .

آب معمولاً در زمستان ذخیره شده و در تابستان به کار می‌رود.
آب انبارها از جمله تأسیسات وابسته به قنات هستند.

نحوه ساخت آب انبار، تصفیه و عایق بندی آن با اصول مهندسی و علمی مطابقت دارد. برای تصفیه از روش‌های فیزیکی و شیمیایی استفاده می‌شود. ته نشین شدن مواد زاید، اضافه کردن حجم مشخصی از نمک به منظور تجزیه آن و میکروب کشی توسط کلر آزاد شده، استفاده از ترکیبات آهکی جهت گندزدایی و استفاده از کیسه‌های زغال به منظور بو گیری از جمله این روش‌ها است.

از معروفترین آب‌انبارها آب‌انبار شش‌بادگیری و آب‌انبار تکیه امیرچقماق در شهر یزد و سردار بزرگ، بزرگ‌ترین آب انبار تک گنبدی ایران در قزوین وآب انبارکل درشهرستان گراش فارس است.قزوین وگراش فارس از جمله شهرهایی در ایران هستند که دارای ده‌ها آب انبار بوده و امروزه تعداد زیادی از آن‌ها هنوز باقی‌مانده‌اند. از آب انبارهای قزوین که مورد بازدید گردشگران نیز قرار می‌گیرند می‌توان آب انبارهای سردار بزرگ، حاج کاظم، آب انبار سردار کوچک، مولاوردیخانی، زنانه بازار و مسجد جامع را نام برد.[۱]

انواع آب انبارها[ویرایش]

آب انبارها را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد.

۱: آب انبارهای همگانی واقع در محله‌ها، کاروانسراها، روستاها و به صورت تک بنا در مسیر راه‌های کاروانی.
۲: آب انبارهای خصوصی درون خانه‌ها.

قسمت‌های مختلف آب انبارها[ویرایش]

ورودی پلکان پاشیر مخزن

مواد و مصالح[ویرایش]

مواد و مصالح بکار رفته در ساختن آب انبارها عبارت است از سنگ، آجر، شفته آهک و ساروج.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. آب‌انبارها، جاذبه گردشگری قزوین از دیگر آب انبار های ایران می توان به آب انبار زیباو 300 ساله شهر صفی آباد در استان خراسان شمالی اشاره کرد.
  • آب انبارها - دکتر پرویز ورجاوند
  • جهان ارغیان تا بام صفی آباد علی اصغر طاهری صفی آبادی

پیوند به بیرون[ویرایش]