کوت عبدالله

مختصات: ۳۱°۱۴′۲۹″ شمالی ۴۸°۳۹′۰۹″ شرقی / ۳۱٫۲۴۱۳۹°شمالی ۴۸٫۶۵۲۵۰°شرقی / 31.24139; 48.65250
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کوت عبدالله
کوت عبداله
former village
کوت عبدالله در ایران واقع شده
کوت عبدالله
مختصات: ۳۱°۱۴′۲۹″ شمالی ۴۸°۳۹′۰۹″ شرقی / ۳۱٫۲۴۱۳۹°شمالی ۴۸٫۶۵۲۵۰°شرقی / 31.24139; 48.65250
فهرست کشورهای مستقلایران
شهرستان‌های ایرانشهرستان کارون
بخشبخش مرکزی شهرستان کارون
جمعیت
 (۲۰۱۶)
 • کل۶۰۰۰۰-۶۵۰۰۰۰
منطقه زمانییوتی‌سی +۳:۳۰ (ساعت رسمی ایران)
 • تابستانی (DST)یوتی‌سی +۴:۳۰ (ساعت رسمی ایران)

کوت عبدالله یک شهر سابق در بخش مرکزی شهرستان کارون واقع در استان خوزستان بود که در سال ۱۳۹۱ با روستاهای خزامی، درویشیه، شریعتی، کوت نواصر، کوی منتظری، گاومیش‌آباد، گندمکار و هادی‌آباد ادغام شد و تحت نام شهر کارون قرار گرفت.

جمعیت این روستا بنابر سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ ۶۵۰ نفر در ۹۰ خانوار اعلام شده‌است. ادارات این شهر پس از گذشت دوسال، در منازل سازمانی شرکت نفت واقع در روبه‌روی دانشگاه صنعت نفت اهواز تشکیل شدند تا این شهرستان به صورت رسمی کار خود را آغاز کند.

گاومیش آباد[ویرایش]

گاومیش آباد قبلا گلشن نام داشته‌است و از سال 1384 "کوی شهید محسن" نامگذاری شده‌است محله ای کم برخوردار در محاصرهٔ کوی درویشیه، کوی چمران و کوت عبدالله بوده و از طرفی نیز به ساحل کارون راه دارد. دارای سه مسجد بزرگ که یکی از آن‌ها در حال تأسیس بوده و دیگر امکان مذهبی آن به صورت فصلی و دائم دایر می‌باشند و یک قبرستان با مقبره ای متبرک نیز است .

گاومیش آباد در حدود سال 1342 به‌طور رسمی تأسیس شده‌است. زمانی که سیل در 6 بهمن 1347 در شهرها و روستاهای استان خوزستان خسارات فراوانی وارد کرد، اطراف رودخانه کارون در اهواز بر اثر بارش شدید باران و طغیان این رودخانه در آب فرو می‌رود، و این محله که در حاشیه رودخانه کارون واقع است دچار خسارت و خرابی زیادی می‌شود.

این محله با توجه به قرارگیری در کنار رودخانه کارون از گذشته تا به حال محل مناسبی جهت پرورش گاومیش بوده‌است. ولیکن در حال حاضر با وجود آنکه گاومیش آباد جزو منطقه شهری و در شهر کوت عبدالله قرار دارد، و گاومیش داری مشکلاتی برای کالبد شهری ایجاد می نماید همچنان نیز این شغل یکی از شغل‌های اصلی مردم این محله است .[۱]

شغل اکثر ساکنین گاومیش آباد تا پیش از قرن۲۱ ه.ش گاومیش داری و گروه اندکی کشاورزی و بازرگانی بوده‌است. و به دلیل نوع خاص زندگی گاومیش و وابستگی آن به آب، اکثر خانه‌های نزدیک به آب گران تر از خانه‌های دورتر بوده‌است. در سال 1303 و با دستور رضاشاه، مرکز استان از شوشتر به اهواز منتقل می‌شود. طی این رویداد، خانه‌های گاومیش داران توسط دولت خریداری شده تا گاومیش بچرانند.هم زمان در شهر لر و فارس نشین اهواز مناطق مرکزی شهر مانند خیابان نادری، بازار امام، 24 متری(رضاشاه کبیر) و غیره ساخته شود. و در محل فعلی گاومیش آباد فقط گاومیش بوده است.

امروزه گاومیش آباد قطب تولید لبنیات کوت عبدالله است.

در کنار آن، زندگی پیچیده و منحصر به فرد گاومیش و گاومیش داران و فرهنگ غیر اصیل عرب های مهاجر جنگ زده است که یکی از مهم‌ترین و کمیاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری جنوب غرب کشور و به خصوص کوت عبدالله است که پذیرای گردشگران داخلی و بین‌المللی است.

متأسفانه علارقم تمام نکات ذکر شده، و با توجه به اینکه گاومیش داران از ساکنان مهاجر و قدیمی منطقه بوده اند، شهرداری و فرمانداری شهرستان کارون در صدد است تا با قطع خدمات و اعمال فشار گاومیش داران را مجبور به فروش زمین هایشان و تبعید دوباره به بیرون از شهر در محل‌های پایین دست تر بکند.

منابع[ویرایش]

  1. دفتر تسهیلگری و توسعه محلی کوی شهید محسن