آنری چهارم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آنری چهارم
پادشاه فرانسه و ناوار
Henry IV of france by pourbous younger.jpg
سلطنت۲ اوت ۱۵۸۹–۱۴ مه ۱۶۱۰
تاج‌گذاری۲۷ فوریه ۱۵۹۴
پیشینآنری سوم
جانشینلوئی سیزدهم
زاده۱۳ دسامبر ۱۵۵۳
پو، پادشاهی ناوار
درگذشته۱۴ مهٔ ۱۶۱۰ (۵۶ سال)
پاریس، پادشاهی فرانسه
آرامگاه
همسران
فرزند(ان)لوئی سیزدهم
الیزابت فرانسه شهبانوی اسپانیا
کریستین، دوشس ساووی
نیکولا آنری، دوک اورلئان
گاستون، دوک اورلئان
هنریتا ماریای فرانسه، شهبانوی انگلستان
دودماندودمان بوربون
پدرآنتوان، پادشاه ناوار
مادرجین سوم

آنری چهارم[۱] یا هانری چهارم[۲] (به فرانسوی: Henri IV de France) (۱۳ دسامبر ۱۵۵۳ – ۱۴ مه ۱۶۱۰)، و نیز آنری سومِ ناوار، آنریِ بوربون، نخستین پادشاه از دودمان بوربون بود که از ۱۵۸۹ تا هنگام مرگ بر فرانسه فرمان راند. او به آنری بزرگ معروف بود.

آنری چهارم پسر آنتوان دو بوربون و ژان دالبره، ملکه ناوار، بود. پس از مرگ آنری سوم، او با توجه به اینکه آنری سوم دارای فرزند و ولیعهدی نبود و بر طبق قانون سالیک (از آنجا که نسبش به خاندان کاپتی می‌رسید) به تاج و تخت فرانسه دست یافت.

وی ابتدا طبق سنت خاندان ناوار و بوربون بر کیش پروتستان بود. سپس به خاطر این که بتواند به تاج و تخت فرانسه دست پیدا کند به مذهب کاتولیک گروید. البته وی یک بار دیگر هم پس از قتل‌عام سن بارتلمی کاتولیک شد ولی پس از بازگشت به ناوار به آیین قبلی بازگشت.

وی ابتدا با مارگریت دو والوا فرزند آنری دوم شاه فرانسه، که خواهر ۳ شاه دیگر به نام‌های فرانسوای دوم، شارل نهم و آنری سوم بود ازدواج کرد اما پس از رسیدن به سلطنت با اجازه پاپ ازدواج خود را باطل کرد و با ماری مدیچی اهل ایتالیا ازدواج کرد. در زمان وی قرارداد نانت دربارهٔ آزادی مذاهب در فرانسه بسته شد که در سده بعد موجبات پیشرفت فرانسه شد. این قرارداد در قرن ۱۷ توسط لوئی چهاردهم باطل شد که موجب مهاجرت صدها هزار پروتستان از فرانسه گشت.[۳] وی سرانجام در کالسکه اش توسط راهبی دیوانه به نام فرانسوا راوایاک به ضرب خنجر به قتل رسید. وی از ماری مدیچی ۲ فرزند پسر با نام‌های لوئی دو بوربون و گاستون دو بوربون داشت. لویی بعد از وی با نام لوئی سیزدهم به سلطنت رسیدو ۳۹ سال حکومت کرد. وی چندین فرزند نامشروع نیز داشت که معروف‌ترین آن‌ها دوک دو وندوم بود که مؤسس خاندان معروف واندوم بود. وی به آنری کبیر معروف بود

منابع

  1. فرهنگ نام‌های خاص
  2. فرهنگ معین، جلد ششم، اعلام، ص ۲۲۵۴
  3. horrible histories:france نوشته تری دیری

پانویس