آنری دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آنری دوم
پادشاه فرانسه
Henry II of France..jpg
سلطنت۳۱ مارس ۱۵۴۷–۱۰ ژوئیه ۱۵۵۹
تاج‌گذاری۲۵ ژوئیه ۱۵۴۷
پیشینفرانسوای یکم
جانشینفرانسوای دوم
زاده۳۱ مارس ۱۵۱۹
قلعه سن ژرمن آن لی، فرانسه
درگذشته۱۰ ژوئیهٔ ۱۵۵۹ (۴۰ سال)
پاریس، فرانسه
آرامگاه
همسر(ان)کاترین دو مدیچی
فرزند(ان)فرانسوای دوم
الیزابت والوا
کلود دو والوا
شارل نهم
آنری سوم
مارگارت والوآ
فرانسوا
دودماندودمان والوا
پدرفرانسوای اول
مادرکلود، دوشس بریتانی
دین و مذهبکلیسای کاتولیک

آنری دوم (به فرانسوی: Henry II) (زادهٔ ۳۱ مارس ۱۵۱۹ - مرگ ۱۰ ژوئیه ۱۵۵۹) که هانری دوم نیز نامیده می‌شود یکی از پادشاهان فرانسه از دودمان والوآ بود که از سال ۱۵۴۷ تا هنگام مرگش در ۱۵۵۹ میلادی بر این کشور حکم راند.

با رسیدن به پادشاهی سیاستی همچون پدرش پیش گرفت که موجب ادامه جنگ در ایتالیا علیه امپراتوری مقدس روم شد. با وجود این که نتوانست به اهداف خود در ایتالیا برسد، علاوه بر تصاحب مناطی در شرق توازن قدرت در اروپا را تغییر داد، کارل پنجم، امپراتور مقدس روم را مجبور به استعفا کرد و موجب جدایی سلسله هابسبورگ در اتریش و اسپانیا گشت.

جنبش پروتستانتیسم در زمان او در فرانسه بروز بیشتری یافت که آنری با شدت بیشتری نسبت به پدرش اقدام به سرکوب آن کرد.

آنری دوم نهایت بر اثر جراحتی که به شکل تصادفی در یک مسابقه رزمی بر سر او وارد شده بود، درگذشت.

زندگی‌نامه[ویرایش]

سال ۱۵۱۹ میلادی در قلعه سن ژرمن آن لی در نزدیکی پاریس زاده شد و نام پدربزرگ مادری‌اش هنری هشتم، پادشاه انگلستان را به خود گرفت. او دومین پسر فرانسوای یکم، پادشاه فرانسه بود. به همین جهت از بدو تولد عنوان دوک اورلئان به او اعطا گردید.

فرانسوای یکم در سال ۱۵۲۵ میلادی در نبرد پاویا اسیر کارل پنجم، امپراتور مقدس روم شد و با امضای پیمان مادرید در ازای آزادی پذیرفت از تمامی ادعاهای خود در ایتالیا از جمله بر دوک‌نشین میلان دست بکشد، بورگوندی را به خاندان هابسبورگ بسپارد و آنری شش ساله و برادر بزرگترش فرانسوا، ولیعهد فرانسه و دوک بریتانی را به عنوان گروگان به اسپانیا بفرستد. به این ترتیب آنری به همراه برادر بزرگترش از سال ۱۵۲۶ تا سال ۱۵۳۰ میلادی به مدت چهار سال در دربار سلطنتی اسپانیا به سر برد. گفته می‌شود این دوره بر او سخت گذشت و آثار سوئی از جمله خودبیمارانگاری بر روان آنری گذاشت. به گزارش برخی افرادی که با او برخورد داشتند آنری حتی پس از بازگشت به فرانسه چهره‌ای غمگین داشت و به ندرت می‌خندید به وجهی که عده ای مدعی شدند هیچگاه خنده او را ندیده‌اند.

آنری در سال ۱۵۳۳ میلادی با کاترین دو مدیچی، تنها فرزند مشروع لورنتزو دو مدیچی، دوک اوربینو، در حالیکه هر دو چهارده ساله بودند، ازدواج کرد. با این حال، از پانزده سالگی به شکل همزمان با دیان دو پواتیه، بانویی که ده سال از او بزرگتر بود، رابطه عاشقانه داشت. این دو رابطه نزدیکی با یکدیگر داشتند و دیان مشاور آنری به حساب می‌آمد. نفوذ دیان موجب شده بود کاترین از دخالت در امور وا بماند.

با مرگ فرانسوا برادر بزرگترش، آنری ولیعهد فرانسه و دوک بریتانی شد. البته با احاطه پدرش، او هیچ سلطه‌ای بر این منطقه نداشت.

مدتی بعد به ارتش پیوست و فرماندهی طلایه نیروهای فرانسوی در پیدمونت را بر عهده گرفت. هنگام مشارکت در تصرف مونکالیری در ماه اکتبر سال ۱۵۳۷، با فیلیپا دوکی، دختر ۱۷ ساله ایتالیایی رابطه برقرار کرد که منجر به تولد دختر نامشروعی به نام «دان» شد. این اتفاق موجب اثبات قدرت باروری آنری گردید چرا به نظر می‌رسید به علت هیپوسپادیاس نتواند این عمل را صورت دهد.

پس از مرگ پدرش، در تاریخ ۳۱ مارس ۱۵۴۷ بر تخت پادشاهی نشست. او با اسکاتلند متحد شد و جنگی را علیه انگلستان آغاز نمود که با تصرف کالی در ۱۵۵۸ پایان یافت.

آنری دوم در جشنی که در ۳۰ ژوئن ۱۵۵۹ ترتیب داده بود در حال نیزه بازی با کنت مونتگُمری بود که در اثر شکستن نیزه او تکه‌ای چوب به داخل چشمش فرورفت و باعث عفونت مغزی و مرگ او در ۱۰ ژوئیه ۱۵۵۹ شد.[۱] پس از وی فرزندش فرانسوای دوم جانشین او شد.

او پس از مرگ در کلیسای سن-دنی در نزدیکی پاریس دفن شد.

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «Classic Encyclopedia Web, Based on 1911 Edition of the Encyclopaedia Britannica». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۶ ژانویه ۲۰۱۰.

منابع[ویرایش]

  • David Crystal (1996), The Cambridge Biographical Dictionary (به انگلیسی) (First edition ed.), Cambridge University Press {{citation}}: |edition= has extra text (help)
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Henry II of France». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۶ ژانویه ۲۰۱۰.