کاترین مدیچی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ملکه فرانسه
Catherine de Medicis.jpg
کاترین دو مدیچی
نایب السلطنه پادشاهی فرانسه
سلطنت۱۵۵۹ - ۱۵۶۴
ملکه مادر
سلطنت۱۵۵۹ - ۵ ژانویه ۱۵۸۹
ملکه همسر فرانسه
سلطنت۱۵۴۷ - ۱۵۵۹
تاج‌گذاری۱۵۴۷
زادروز۱۳ آوریل ۱۵۱۹
فلورانس، ایتالیا
درگذشت۵ ژانویه ۱۵۸۹
شاتو دو بلوا، فرانسه
آرامگاه
هم‌نشینهانری دوم
فرزند(ها)فرانسوای دوم
شارل نهم
هانری سوم
مارگارت دوالوا
دوک فرانسیس دآنژو
کلاود دوالوا
الیزابث دوالوا
نام کامل
کاترین کاری رومولا دی لورنزو دو مدیچی
پدرلورنزو دوم دو مدیچی
دین و مذهبکاتولیک

کاترین دو مدیچی (به ایتالیایی: Caterina de' Medici) (زاده ۱۳ آوریل ۱۵۱۹ - درگذشته ۵ ژانویه ۱۵۸۹) وی به مدت ۴۳ سال ملکه فرانسه بود و به مدت ۳۱ سال نقش اصلی در اداره حکومت فرانسه در اواخر حکومت همسر تا حکومت پسرانش تا هنگام مرگش داشت وی همچنین به مدت تقریباً ۵ سال نایب السلطنه فرانسه بود و در طول دوره نیابت خود قدرت فراوانی گرفت و بعد از تمام شدن دوره حکومتش به عنوان نایب السلطنه با قدرت فوق‌العاده بزرگی که داشت همواره فرانسه را به صورت رسمی به تنهایی اداره می کرد و همچنان بر فرانسه حکومت می کرد و با نفوذ خود پسرانش را مجبور به اطاعت از خود می کرد او همچنین به طور موثر نقش اصلی در کشتار سن‌بارتلمی بزرگترین کشتار مذهبی تاریخ اروپا داشت.

ملکه فرانسه[ویرایش]

کاترین دو مدیچی ، به عنوان ملکه فرانسه. فرستاده ونیزی با نزدیک شدن به کاترین به چهل سالگی ، نوشت: "دهان او خیلی بزرگ است و چشمانش بیش از حد برجسته و بی رنگ است" ، اما یک زن بسیار برجسته ، با چهره ای زیبا ، پوستی زیبا و دست های زیبا و ظریف.

کاترین در شهر فلورانس ایتالیا، در خاندان مدیچی، به دنیا آمد. او دختر لورنزو دوم دو مدیچی بود. او در سال ۱۵۳۶ به همسری دوک اورلئان (که بعدها با نام هانری دوم بر تخت شاهی فرانسه نشست) درآمد و از سال ۱۵۴۷ تا سال ۱۵۵۹ ملکهٔ فرانسه بود.

همچنین مادر سه پادشاه فرانسه با نام‌های فرانسوای دوم و شارل نهم و هانری سوم بود. دخترش مارگریت نیز همسر اولین پادشاه فرانسه از خاندان بوربون یعنی هانری چهارم بود.

ملکه مادر[ویرایش]

کاترین دو مدیچی پس از فرانسوای دوم از سال ۱۵۶۰ تا سال ۱۵۶۴ نایب‌السلطنه فرانسه بود، و پس از آن نیز در تمام تصمیم‌گیری‌های حکومت پسرانش نقش اصلی داشت و از نفوذ قدرتمندی برخوردار بود و هیچ یک از پسرانش نمی‌توانستند از دستورات مادرشان اطاعت نکنند به همین خاطر کاترین تمام زمام قدرت فرانسه را در دست داشت و به مدت ۳۰ سال تا هنگام مرگ در راس امور حکومت می کرد.

نقش تعیین کننده او در جنگ‌های خونین مذهبی اروپای قرن شانزدهم و فرمان کشتار سن‌بارتلمی کاملا انکارناپذیر بود و به همین دلیل به‌شدت مورد تنفر قرار داشت.

وی پس از مرگ در کنار همسرش هانری دوم در کلیسای سن‌دنی دفن شد.

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای فرانسوی