صفحه نیمه‌حفاظت‌شده

نوک پستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

نوک پستان
Closeup of female breast.jpg
نوک و هاله پستان یک زن اروپایی Latin = papilla mammaria
شناسه‌ها
واژگان آناتومیA16.0.02.004
اف‌ام‌اِی67771
واژگان کالبدشناسی

نوک پستان یا سرپستان[۱] (به انگلیسی: Nipple یا Teat) برآمدگی روی پستان است که محل خروج شیر می‌باشد. در بعضی فرهنگ‌ها نوک پستان جزو مناطق سکسی محسوب می‌شود و در بعضی نقاط دنیا نشان دادن آن در ملأ عام عمل زشتی به‌شمار می‌رود.

نوک پستان در انسان

نوزادان

اکثر انسان‌ها درست بعد از تولد دو نوک پستان دارند که در قسمت میانی سینه قرار گرفته و با هاله دور پستان احاطه شده‌است. در برخی نوزادان پس از تولد چندین نوک پستان نیز ممکن است ظاهر شوند ولی به مرور زمان از بین می‌روند. هرچند در برخی موارد ممکن است تا بزرگ‌سالی نیز باقی بمانند.

بالازدگی

بالا آمدگی نوک پستان به دلیل وجود تمرکز ماهیچه صاف در اطراف نوک پستان می‌باشد.

تغییر در اندازه

اندازه متوسط بیرون آمدگی نوک پستان در زنان ۱۰ میلی‌متر می‌باشد. حاملگی و شیر دادن باعث افزایش اندازه برآمدگی نوک پستان می‌شود.

عمل جنسی

نوک پستان مردان و زنان یکی از نواحی شهوانی محسوب می‌شود که معمولاً توسط دست یا زبان در عشق بازی پیش از عمل جنسی تحریک می‌شود. بافت عصبی در نوک پستان مرد و زن مشابه می‌باشد هر چند توزیع بافت عصبی در مردها متمرکز می‌باشد و در زنان پخش می‌باشد. پس از بلوغ به دلیل تأثیرات هورمونی سینه زنان حساس تر می‌شود. نوک پستان حین تحریک جنسی به صورت سفت و شق در می‌آید.

برجستگی نوک پستان بر اثر تحریک جنسی

نوک پستان و هاله دور پستان توانایی تحریک شدن جنسی را دارا می‌باشند و در برخی زنان تحریک شدید این نواحی می‌تواند منجر به اوج لذت جنسی شود.

منابع

en:Nipple

  1. دهخدا، علی‌اکبر، لغتنامهٔ دهخدا، سرواژهٔ «پستان».
  • Saladin, Anatomy & Physilogy, 5th Edition