سرنره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نوک پنیس (سر کیر)
Glans Penis of A Human.jpg
نمای بالا (سرنره)
Anat09IMG 0034.jpg
نمای زیر (سرنره)
جزئیات
سرخرگ‌هاUrethral artery
شناسه‌ها
لاتینGlans penis
TA98A09.4.01.007
TA23668
FMA18247

سَرنَره، سر کیر یا نوک کیر یا گلَنس (بلوط) پِنیس (به لاتین: glans penis) یا کلاهک[۱] یا گاهی حَشَفَه، به سر آلت تناسلی مرد گفته می‌شود که بالاتر از محلی است که در هنگام ختنه برداشته می‌شود سر کیر بخشی بسیار حساس، بزرگ و انبساط‌پذیر است.

آناتومی درونی سر (نوک) پنیس انسان: 1. فاسیا پنیس 2. کُرپوس کاوِرنُسوم 3. شیار تاجی 4. تاج سر 5. پیش‌پوست 6. گلانس (بلوط) پنیس 7. میاتوس گمیزراه 8. حفره ناویکولار گمیزراه نر 9. تونیکا آلبوگینِئای پنیس 10. کُرپوس اسپونجیُسوم 11. شاش‌راه

سر پنیس در پنیس‌های ختنه‌نشده و به هنگام جمع‌شدگی پنیس توسط پوستی به نام پیش‌پوست پوشیده می‌شود تا از حساسیت نوک پنیس مراقبت کرده و آن را نرم، مرطوب و براق نگاه دارد ولی این پوست در زمان نُعوظ (راست‌شدگی) که آماده سکس می‌گردد پس رفته و روی سر پنیس را کامل نمی‌پوشاند تا لذت جنسی بیشتر شود.

لگامِ پنیس (به انگلیسی: frenulum) که در قسمت زیرین کلاهک جای دارد، بخشی حساس از آلت تناسلی برای تحریک جنسی است و با کمترین حس یا تماسی تحریک می‌شود.

سرنره در حالت نعوظ کامل

ریشه‌شناسی[ویرایش]

اندازه نوک (بلوط) پنیس در حالت شل (خوابیده)، ولی در حالت راست‌شده (افراشته) تاج و نوک پنیس در اثر برانگیختگی درشت‌تر و کشیده‌تر می‌شوند. در حین نعوظ کامل اندازه نوک پنیس برانگیخته تقریبا ۴.۸ تا ۵ سانتی‌متر در درازا (سوراخ شاشراه تا تاج پنیس، بالا تا پایین در تصویر بالا)، ۴.۲ تا ۴.۵ سانتی‌متر در پهنا (دو سوی تاج پنیس، از راست تا چپ) و ۳.۲ تا ۳.۵ سانتی‌متر در بلندا (لگام پنیس تا تاج پنیس، از کنار) است.

در انگلیسی به نوک پنیس glans می‌گویند که از لاتین gland به معنای بلوط گرفته شده که به دلیل شکل بلوطی آن است.

بلوط (acorn, glans)

تحریک[ویرایش]

نسبت اندازه‌های شَست و سر (گلنس) پنیس ختنه نشده، همان طور که دیده می‌شود در پنیس‌های ختنه نشده نوک یا کلاهک آلت براق و صیقلی است

سر پنیس در مردان بیشترین حساسیت را در اثر تماس دارد و تحریک آن بیشترین لذت را برای مرد پدید می‌آورد. از این رو پیش‌پوست برای محافظت، روان‌سازی، نرم نگه‌داری و پیش‌گیری از خشکی و چروکیدگی آن روی نوک آلت را می‌پوشاند. اگر سرنره در اثر تماس همیشگی با لباس یا هوا باشد کم کم خشک، زبر و پرچین‌وچروک می‌شود.


همچنین ببینید[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. دکتر شهریار ناطق (۳ دی ۱۳۹۷). «لکه‌های قرمز روی کلاهک آلت تناسلی (بالینیت) نشانهٔ چیست؟». دکتر شهریار ناطق. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۶ ژانویه ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۶ ژانویه ۲۰۲۱.