بارده (عنبرآباد)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بارده (عنبرآباد)
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکرمان
شهرستانعنبرآباد
بخشجبال‌بارز جنوبی
دهستانگرمسار
مردم
جمعیت۵۸۲ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیتبه دلیل کمبود امکانات اولیه و خشکسالی های پی در پی تقریبا اکثر جوانها برای ادامه ی زندگی به شهرهای جیرفت کرمان عنبراباد و... مهاجرت کرده اند و جمعیت روستا رشد نداشته است.
کد آماری۰۹۴۸۵۷

بارده (عنبرآباد)، روستایی از توابع بخش جبال‌بارز جنوبی شهرستان عنبرآباد در استان کرمان ایران است. در مورد وجه تسمیهٔ بارده دو نظر می‌توان داد؛ اول اینکه به دلیل خاک حاصلخیز و آب وهوای مناسب محصولات آن پر بار است و این بوم ناحیه بارده نامیده شده‌است. وجه تسمیهٔ دوم هم احتمال می‌رود بخاطر سردسیر بودن این محل, قدماء نام عربی بارده با کسرهٔ راء را بر آن گذاشته باشند؛ قریه بارده یعنی روستای سرد.

بارده در دامنه و زیر کوهستان‌های جبالبارز واقع شده‌است که این کوهها انتهای رشته کوه زاگرس به‌شمار می اید و پوشیده از درختان بنه, کسور, کهکم, ارچن و... است. آب وهوای این منطقه در تابستان خنک و در زمستان سرد می‌باشد . از محصولات این روستای خوش اب وهوا مرکبات اعم از پرتقال منحصر به فرد واشنطن است. محصولات انجیر وانگور وهلو وزرد الو ولیمو شیرین نیز دیگر محصولات این ناحیه است. این روستا به وسیلهٔ رودخانه ای که از بالادست(بندر) سرچشمه میگیرد تأمین اب می‌شود و نیز محصولات وباغات ان به وسیلهٔ همین رودخانه ابیاری می‌شود. اخیرا خشکسالی‌های پیاپی رودخانه را کم اب کرده‌است و همین امر سبب شده ساکنان به حفر چاه‌های غیر مجاز روی اورند. حفر چاهها هرچند راه حلی موقتی است و باغستانها را رونق داده اما خسارات آن بیش از منافعش است به طوریکه چشمه‌های اب خشکیدهشده و درختان جنگلی نابود شده‌اند و حیات وحش به خطر افتاده است و منبع آب سفره‌های زیر زمینی کاهش یافته‌است که این خود نیز عواقب جدی به دنبال دارد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان گرمسار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۹۴ نفر (۹۰خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.