غیک شیخها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
غیک شیخها
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکرمان
شهرستانعنبرآباد
بخشبخش جبالبارز جنوبی
دهستانگرمسار
مردم
جمعیت۲۴۷ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۹۴۸۹۹

غیک شیخها، روستایی از توابع بخش جبالبارز جنوبی شهرستان عنبرآباد در استان کرمان ایران است. نام غیک در لغت نامهٔ دهخدا نیز ذکر شده‌است؛ "غیک بخش جبال بارز شهرستان جیرفت که در 87هزارگزی جنوب خاوری مسکون و16هزارگزی شمال راه مالرو سبزواران به کروک قرار دارد. جلگه و سردسیر است و سکنه ٔ آن 100 تن شیعه ٔ فارسی زبانند. آب آن از چشمه . محصول آن غلات و میوه و شغل اهالی زراعت است . راه مالرو دارد. ساکنان آن از طایفه ٔ عليپورمشايخى هستند". (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 8). این روستا قدمتی به طول تاریخ دارد و از گذشته همواره مورد توجه بوده‌است. ساکنان و بومیان این ناحیه طایفهٔ علیپور مشایخی هستند و از دیر باز نقش بسزایی در آبادانی این جلگهٔ سرسبز داشته‌اند. از انجایی که این روستا دارای منابع آب و محصولات حاصلخیز بوده و از منبع درامد عالی برخوردار بوده‌است, مورد توجه عده ای سودجو از دیگر مناطق نیز قرار گرفته‌است به طوریکه چندین دهه پیش شخصی از شهرستان یزد به آنجا می اید و در قبال اعطای شناسنامه به ساکنانش اکثر قنوات و باغات انجا را تصرف می نماید. هم اکنون این روستا دارای باغستان‌های خرماست که از طریق قنات و چاههای اب تغذیه می‌شوند. خرمای این ناحیه بسیار مرغوب است و در سطح شهرستان شهرت دارد. لازم به ذکر است که این ناحیه دارای یک امامزاده از نوادگان موسی بن جعفر است. این بقعه زیارتگاه عاشقان و دلدادگانی است که پیوسته برای ادای احترام به انجا سفر می‌کنند. از دیگر مکانهایی که برای گردشگری مناسب است سد خاکی است که به وسیله رودخانه‌های بالا دست که از کوهستان‌های بارده و رودفرق سرازیر می‌شوند, تأمین اب می‌شود.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان گرمسار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۵۵ نفر (۳۶خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.