شهباز (شازند)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شهباز
کشور  ایران
استان مرکزی
شهرستان شازند
بخش قره کهریز
نام(های) قدیمی بادزنه
سال شهرشدن 1391
مردم
جمعیت ۳۵۶۷(سرشماری سال۹۵)
تراکم جمعیت ۱۲۳۴ در کیلومتر مربع نفر بر کیلومتر مربع
جغرافیای طبیعی
مساحت ۱۵۷۵۴۳۴
ارتفاع از سطح دریا ۱۹۷۱ متر
میانگین دمای سالانه ۵۰/-۳۰
میانگین بارش سالانه ۴۰۰ میلی‌متر
روزهای یخبندان سالانه اول آذر تا اواسط اسفند
اطلاعات شهری
شهردار آقای شعبان یادگاری
پیش‌شماره تلفنی ۰۸۶۳۸۲۳
وبگاه http://shahbazcity.ir

شهباز شهری در بخش قره کهریز واقع در شهرستان شازند از توابع استان مرکزی است. این شهر در شرق شازند در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی اراک و در دامنه رشته کوه‌هایزاگرس قرار دارد. این شهر در سال ۱۳۹۱ از به هم پیوستن دو روستای بازنه و هفته تشکیل شد.[۱] جمعیت این شهر در سال ۱۳۹۵، ۳۵۶۷نفر جمعیت (۹۸۱ خانوار) بوده‌است.[۲] ناحیه صنعتی شهید بابایی بازنه در شمال این شهر واقع گردیده‌است.[۳]شهر شهباز باغ شهری است که باداشتن آب و هوایی سرد و کوهستانی، شهری در بخش قره کهریز که واقع درشهرستان شازند از توابع استان مرکزی است. این شهر در شرق شازند و در جنوب اراک واقع گریده است. این شهر از الحاق دو روستای بازنه و هفته ۱۵۷۵۴۳۴با مساحت و در سال ۱۳۹۱ تشکیل گردید. اغ‌های شهباز شهر را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم نموده است که قسمت شرقی محله بازنه و قسمت غربی محله هفته می‌باشد، اقتصاد شهر بر پایه کشاورزی استواربوده و اکثریت مردم به شغل کشاورزی، پرورش دام و طیور و سنگکاری مشغول هستند.

باغ‌های زیبا گردو در شهر، خیابان‌هایی با درختان گردو، مزارع و باغات میوه ،کوچه باغ‌های زیبا منظره زیبای مرتفعترین قله استان یعنی کوه شهباز از زیبایی‌های این باغ شهر می‌باشد.

منابع[ویرایش]

  1. «ایجاد ۲ شهر و یک دهستان در شهرستان‌های شازند و فراهان». خبرگزاری ایسنا. ۲۷ مهر ۱۳۹۱. دریافت‌شده در ۱۶ آبان ۱۳۹۱.
  2. «روستای بازنه، استان مرکزی». بانک جامع اطلاعات روستاهای ایران، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور. دریافت‌شده در ۱۶ آبان ۱۳۹۱.
  3. «ناحیه صنعتی بابایی بازنه». شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی. دریافت‌شده در ۱۶ آبان ۱۳۹۱.