هندودر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هندودر
کشور ایران
استانمرکزی
شهرستانشازند
بخشسربند
مردم
جمعیت۱٬۹۱۸ نفر(۱۳۹۵)
رشد جمعیت۹٪- (سال ۱۳۹۰تا ۱۳۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۲۰۳۷
اطلاعات شهری
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۸۶
شناسهٔ ملی خودرو ایران
کد آماری۲۳۸۰

هندودَر (Hendudar) شهری کوچک در قسمت جنوبی استان مرکزی و مرکز بخش سربند به شمار می آید. در بخش سربند بیش از 90 روستای کوچک و بزرگ تابعه شهر هندودر میباشد. از نظر آب و هوایی زمستانهای بسیار سرد و تابستان های بسیار مطبوع دارد و این منطقه را با توجه به پتانسیل بالایی که دارد به یکی از قطبهای گردشگری استان مرکزی تبدیل کرده است. امروزه از نظر گویش ساکنین این شهر به زبان فارسی و ترکی تکلم می کنند. ولی براساس منابع قدیمی نژاد آنها عمدتا از ترکهای شیراز میباشند که در در زمان صفویه به این منطقه کوچ کرده اند. این شهر از نظر ارتباطی از بخش جنوبی با شهر بروجرد و از بخش شمالی با شهرهای شازند و اراک در ارتباط است و درواقع یکی از کانالهای ارتباطی بین دو استان لرستان و مرکزی نیز به شمار می آید. زبان مردم این شهر و بخش ترکی و لری این که با توجه به در نظر گرفتن این منطقه ترکی با لری امیخته هست

جمعیت[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر 5000 نفر (نزدیک 1000 خانوار) بوده‌است.[۱] بیشتر افراد متولد این منطقه و جوانان برای ایجاد کسب و کار خود به شهرهای بزرگ و صنعتی مهاجرت نمودند و شیب رشد جمعیتی در چند سال ثابت و حتی منفی گزارش شده است. مهاجرت جوانان و سرمایه گذاری آنها در شهرهای بزرگ و صنعتی باعث شده که در این زمینه نخبگان بسیار موفق و کارآفرین چه در عرصه صنعت و چه علمی به جامعه معرفی و مشغول ارائه خدمات در مجموعه های مختلف کشور باشند.

جمعیت تاریخی
سالجمعیت±%
۱۳۸۵۱٬۸۶۳—    
۱۳۹۰۲٬۱۰۳+۱۲٫۹٪
۱۳۹۵۱٬۹۱۸−۸٫۸٪

اماکن گردشی و آموزشی[ویرایش]

در این شهر مراکز تفریحی تابستانی و زمستانی شامل پیست اسکی و دریاچه و "پیست موتور سواری (کراس)" و " سکوهای پرواز پاراگلایدر " و " جنگل بلوط " و "شهر بازی پارک شادی" و "رودخانه چهارفصل" و "سد کمال صالح "قرار دارد.[۲] سد هندودر از مناطق مهم پرورش ماهی و ماهی‌گیری در استان مرکزی است[۳][۴] از نظر آموزشی تمامی مقاطع تحصیلی و دبیرستانهای شبانه روزی دخترانه و پسرانه در این شهر دایر بود و خدمات آموزشی به دانش آموزان منطقه و اطراف ارائه میدهند.

  1. «تعداد جمعیت و خانوار به تفکیک تقسیمات کشوری براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵» (اکسل). درگاه ملی آمار.
  2. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ مارس ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۱۶ فوریه ۲۰۰۷.
  3. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۵ مارس ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۱۶ فوریه ۲۰۰۷.
  4. رادیو زمانه |Radiozamaneh