بهجت صدر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بهجت صدر
Behjat.jpg
نام بهجت صدر
زادهٔ ۱۳۰۳ خورشیدی
۲۹ مهٔ ۱۹۲۴(۱۹۲۴-خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»-۲۹)
اراک، ایران
درگذشت دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۸۸

۱۱ اوت ۲۰۰۹ میلادی (۸۵ سال)
جزیره کرس، جنوب فرانسه

علت مرگ سرطان سینه، حمله قلبی
پدر و مادر محمد صدر محلاتی و قمر امینی صدر
همسر(ها) مرتضی حنانه
فرزندان کاکوتی "میترا" حنانه
رشته نقاشی
جنبش آبستره
امضا

بهجت صدر محلاتی (۱۳۰۳-۱۳۸۸) نقاش ایرانی بود.

او زاده اراک است. پدرش محمد صدر محلاتی و مادرش قمر امینی صدر از خانواده‌های سرشناس اراک بودند.

بهجت صدر در سال ۱۳۳۳ با رتبهٔ نخست در رشته نقاشی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران پایان نامه هنری دریافت کرد. سپس در سال ۱۳۳۴ بورسی برای هنرآموزی از Accademia di Belle Arti در ایتالیا گرفت. در سال ۱۳۳۵ برنده جایزه سیمین همترازی شهر سن‌ویتو شد و یک پرده او به همراه چند کار از نگارگران جوان ایران در دوسالانه ونیز پذیرفته شد.

در سال ۱۳۳۶ نخستین نمایشگاه انفرادی او در نگارخانه «پینچو» در رم برگزار شد و در سال ۱۳۳۹ پس از زناشویی با مرتضی حنانه در دانشگاه تهران به آمورش نگارگری می‌پردازد و تنها فرزندش، دختری بنام میترا که کاکوتی صدایش می‌زنند، را به جهان می‌آورد.

در سال ۱۳۴۱ نیز در سومین دوسالانه تهران، جایزه نخست را می‌گیرد و نگاره‌هایش به دوسالانه سی و یکم ونیز، فرستاده می‌شود. در سال‌های پایانی دههٔ شصت بیماری سرطان سینه را در او نشان یابی می‌کنند . ورا که او هنوز نگاره گری را با آسوده دلی دنبال می‌کند.

بهجت هشیارانه در پرده‌های تازه‌اش رنگهای سرد و مات را با بازی سایه روشن‌ها به هماهنگی و با مواد گوناگونی همچون چوب، فلز، رنگ روغن و اکرلیک و دیگر ماته‌ها به کار می‌برد. کارهای آبستره وی یادآور پردیس‌ها و باغ‌های پارسی ست.

منابع[ویرایش]