دوست‌محمد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دوست محمد
دوسممد
کشور  ایران
استان سیستان و بلوچستان
شهرستان هیرمند
بخش بخش مرکزی
نام(های) قدیمی دوستمحمدخان، میانکنگی
سال شهرشدن ۱۳۸۷
مردم
جمعیت ۲۰۴۵۶
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۴۷۰ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۲۷
میانگین بارش سالانه ۷۴
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی 054

این شهر مرکز بخش مرکزی شهرستان هیرمند است و در۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر زابل و چند متری مرز افغانستان قرار دارد. شهر دوست محمدخان در دشت واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا تقریباً۴۷۰ متر و آب و هوای آن گرم و خشک است. جمعیت این شهر بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۲۰۴۵۶ نفر بوده‌است.[۱] این شهر در اوایل سال ۱۳۸۷ از مرکزیت بخش به شهرستان ارتقا یافت و هم‌اکنون دارای فرمانداری و برخی امکانات مشابه سایر شهرستان‌ها می‌باشد. شهر دوست محمد یکی از شهرهای مهم سیستان محسوب می‌شود. ازجمله محصولات این شهر و پیرامون ان گندم، جو، محصولات جالیزی، انگور و انار می‌باشد. صنعت در این شهر رشد چندانی نداشته و تنها صنایع ماهیگیری از دریاچه هامون در گذشته رواج داشت که هم‌اکنون در واقع پرآبی هامون رونق می‌گیرد.

زبان و مذهب[ویرایش]

مردم شهر دوست محمد لهجه سیستانی و زبان فارسی صحبت می‌کنند. مذهب مردم شهرستان هیرمند اکثریت اهل تشیع می‌باشد.

تجارت وگردشگری[ویرایش]

شهرستان هیرمند یکی از دروازه‌های ایران به افغانستان است و مبادلات تجاری از طریق مرز میلک در جنوب هیرمند انجام می‌شود و سالانه تجار ایرانی، افغان و… وارد هیرمند وراهی مقصد و مبدأ خود می‌شوند. علاوه بر این وجود دریاچه هامون و جاذبه‌های دیدنی مانند آتشکده کرکویه می‌تواند موجب رونق گردشگری شهرستان و شهر دوست محمد می‌شوند

منابع[ویرایش]

  • کتاب گیتاشناسی ایران جلد سوم- عباس جعفری – چاپ ۱۳۸۴
  1. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد». مرکز آمار ایران. ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.