جالق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جالق
گلشن
کشور  ایران
استان سیستان و بلوچستان
شهرستان سراوان
بخش جالق
نام(های) دیگر گلشن زمین
نام(های) قدیمی گلشن
مردم
جمعیت ۱۷٬۵۴۶ نفر (۱۳۹۰)
رشد جمعیت ۲۶٪+ (۵سال)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۸۴۹ متر
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی ۰۵۴۸
شناسهٔ ملی خودرو  ایران
کد آماری ۲۱۹۱
تابلوی خوش‌آمد به شهر

جالق (به بلوچی: جالک) شهری در بخش جالق شهرستان سراوان استان سیستان و بلوچستان ایران است.

جغرافیا[ویرایش]

جالق که اسم اصلی آن گلشن می‌باشد یکی از مکانهای تاریخی و دیدنی استان سیستان و بلوچستان می‌باشد که از شرق به کشور پاکستان از غرب به سردشت و نهایتاً گشت و از جنوب و جنوب غرب به سراوان و از شمال غرب به خاش و میرجاوه منتهی می‌شود و دارای هشت قنات از جمله خوشاب وگوگن کشان دهمیر. از همه مهم‌تر اینکه قناتی به اسم سیوگی داشته که اگر همه آب قناتها جمع شوند به اندازه سیوگی نمی‌شدند متأسفانه در زمان حمله مغول به گلشن قنات سیوگی را از بین برد و نام جالق هم از آن زمان به بعد به آن اطلاق شد چون مغول ان شهر را تار و مار کرد. یکی از مهمترین حوادث تاریخی جالق در دوران قاجار و جنگ معروف سردارهندو و فرزندان یاراحمدخان است که با کشته شدن سردارهندو بدست فرزندان یاراحمد، لشکر هندوها سردار یاراحمد و همسرش را در اطراف گُشت به تنهایی یافته و به قتل رساندند. ازاین پس باهجوم فرزندان یاراحمد ومتحدانشان به قلعه جالق لشکر هندوها شکست سختی خورد که منجر به فرار از شهر و تصرف آن بدست بلوچها شد و این ماجرا سینه به سینه در میان بلوچها نقل می‌شود. (سردار بزرگ)

مردم[ویرایش]

از طوایف مشهور شهر جالق می‌توان به طوایف: نعمت‌اللهی، بزرگزاده، ارباب، سپاهی، گمشادزهی، رئیسی، امراء، ملکزاده، فاضلی، ریگی، سالاری، ملازهی، ملازاده، چاکری و … اشاره کرد.

جمعیت[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰ جمعیت این شهر ۱۷٬۵۴۶ نفر (در ۳٬۵۶۶ خانوار) بوده‌است.[۱]

جمعیت تاریخی
سال جمعیت
۱۳۷۵ ۱۰٬۲۲۱
۱۳۸۵ ۱۳٬۹۰۳ ۳۶٫۰ ٪
۱۳۹۰ ۱۷٬۵۴۶ ۲۶٫۲ ٪

آثار تاریخی[ویرایش]

از آثار تاریخی آن می‌توان قلعه شیشه‌ریز، مجموعهٔ گنبدهای کوهکن -قلعه دادمحمد- قلعه سردارشیرمحمد -قلعه سرکوه- کوه الله‌اکبر و خرابه‌های قدیمی شهر را نام برد.

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری ۱۳۹۰» (اکسل). درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.