جالق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جالق
گلشن
کشور ایران
استانسیستان و بلوچستان
شهرستانسراوان
بخشجالق
نام(های) دیگرگلشن زمین
نام(های) پیشینگلشن
مردم
جمعیت۱۸٬۰۹۸ نفر (۱۳۹۵)
رشد جمعیت۲۶٪+ (۵سال)
جغرافیای طبیعی
مساحت۵۶۰۰ هکتار
ارتفاع۸۴۹ متر
آب‌وهوا
میانگین بارش سالانه۱۱۵میلی متر
روزهای یخبندان سالانه۰تا۱۰
اطلاعات شهری
شهردارمحمد یعقوب ریگی
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۵۴۸
کد آماری۲۱۹۱

جالق (به بلوچی: جالک) شهری در بخش جالق شهرستان سراوان استان سیستان و بلوچستان ایران است.

جغرافیا[ویرایش]

جالق که اسم اصلی آن گلشن می‌باشد یکی از مکانهای تاریخی و دیدنی استان سیستان و بلوچستان می‌باشد که از شرق به کشور پاکستان از غرب به سردشت و نهایتاً گشت و از جنوب و جنوب غرب به سراوان و از شمال غرب به خاش و میرجاوه منتهی می‌شود و دارای هشت قنات از جمله خوشاب وگوگن کشان دهمیر. از همه مهم‌تر اینکه قناتی به اسم سیوگی داشته که اگر همه آب قناتها جمع شوند به اندازه سیوگی نمی‌شدند متأسفانه در زمان حمله مغول به گلشن قنات سیوگی را از بین برد و نام جالق هم از آن زمان به بعد به آن اطلاق شد چون مغول ان شهر را تار و مار کرد. یکی از مهمترین حوادث تاریخی جالق در دوران قاجار و جنگ معروف سردارهندو و فرزندان یاراحمدخان است که با کشته شدن سردارهندو بدست فرزندان یاراحمد، لشکر هندوها سردار یاراحمد و همسرش را در اطراف گُشت به تنهایی یافته و به قتل رساندند. ازاین پس باهجوم فرزندان یاراحمد ومتحدانشان به قلعه جالق لشکر هندوها شکست سختی خورد که منجر به فرار از شهر و تصرف آن بدست بلوچها شد و این ماجرا سینه به سینه در میان بلوچها نقل می‌شود. (سردار بزرگ)

رتبه در استان[ویرایش]

شهر جالق مرکز بخش جالق پرجمعیت ترین و بزرگترین بخش استان سیستان و بلوچستان براساس سرشماری سال ۹۵ است. لیست ۱۰ بخش بزرگ استان که در آینده شهرستان خواهند شد.

ردیف بخش شهرستان جمعیت سال ۱۳۹۵
۱ بخش جالق سراوان ۳۶٬۳۵۱
۲ بخش باهوکلات دشتیاری ۳۴٬۷۴۸
۳ بخش پارود راسک ۳۴٬۷۳۰
۴ بخش لاشار نیکشهر ۳۳٬۹۷۳
۵ بخش پلان چابهار ۳۳،۰۰۴
۶ بخش پیشین راسک ۳۰٬۲۳۲
۷ بخش بنت نیکشهر ۲۸٬۸۲۲
۸ بخش کورین زاهدان ۲۵٬۸۹۸
۹ بخش جلگه چاه هاشم دلگان ۲۵٬۴۹۵
۱۰ بخش بم پشت سراوان ۲۵٬۰۲۶

جمعیت[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۱۸٬۰۹۸ نفر (در ۳٬۵۶۶ خانوار) بوده‌است.[۱] بر اساس سرشماری سال ۹۵ جمعیت بخش جالق با ۳۶،۳۵۱ تن پرجمعیت ترین بخش استان است.

آثار تاریخی[ویرایش]

از آثار تاریخی آن می‌توان قلعه شیشه‌ریز، مجموعهٔ گنبدهای کوهکن -قلعه دادمحمد- قلعه سردارشیرمحمد -قلعه سرکوه- کوه الله‌اکبر ، تپه میر عمر و خرابه‌های قدیمی شهر را نام برد.

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی (اکسل) در خرداد ۱۳۹۶.