زهک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زهک
کشور ایران
استانسیستان و بلوچستان
شهرستانزهک
بخشمرکزی
مردم
جمعیت۷۵۴۱۹
جغرافیای طبیعی
مساحت۹۴۵ کیلومتر مربع
ارتفاع۴۸۳
اطلاعات شهری
شهردارمحمد رضا رخشانی
ره‌آوردکلوچه سیستانی/اچارسیستانی/ کشک/ نان تافتون
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۵۴۴
تابلوی خوش‌آمد به شهر

زَهَک یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان ایران است. این شهر، مرکز شهرستان زهک است. جمعیت این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، برابر با ۷۵۴۱۹ نفر بوده است [۱].

شهرستان زهک در نقطهٔ پایانی جادهٔ ترانزیت و خط آهن در حال ساخت چابهار به مرز افغانستان قرار دارد و مرز میلک نقطه مهمی در ارتباط ایران و آسیای میانه است.[۲]

شهر زهک پیش از تقسیمات کشوری جدید جزئی ازشهرستان زابل به شمار می‌آمد.[۳] این شهرستان با مساحت ۹۵۰ کیلومتر مربع در شمال استان قرار گرفته و فاصله مرکز شهرستان تا مرکز استان ۲۱۳ کیلومتر است و از یک شهرودو بخش(مرکزی وجزینک ) و چهار دهستان (زهک ،خواجه احمد،جزینک ،خمک )با ۲۰۳ آبادی دارای سکنه تشکیل یافته است.

بر طبق تصویب نامه هیئت وزیران، بخش شهرکی و نارویی از شهرستان زابل تفکیک شده است و به شهرستان زهک بامرکزیت زهک ارتقاء یافت.

این شهر دارای آب و هوایی گرم و خشک است . مردم آن اغلب کشاورز و دامدار هستند و به برکت دریاچه فصلی هامون تعدادی از اهالی به شغل صیادی اشتغال دارند .

از نقاط دیدنی این شهرستان می توان به چاه نیمه ها که در پنج کیلومتری شهر زهک قراردارند اشاره کرد. فعالیتهای تحقیقاتی دانشگاه زابل در مجتمع تحقیقاتی تفریحی بقیه ا۰۰۰ دانشگاه زابل در کنار چاه نیمه ها زمینه رشد و توسعه بخش کشاورزی را مهیا می سازند .

این شهرستان ازایستگاه پرورش ماهی زهک به عنوان تنها ایستگاه تکثیر ماهیان تکثیر ماهیان گرم آبی در شرق کشور با ظرفیت تولید ۳ میلیون قطعه بچه ماهی و دو کارگاه مدار بسته پرورش ماهیان سرد آبی با ظرفیت ۱۰۰ تن در سال و تکثیر ماهیان سرد آبی با ظرفیت ۵/۵ میلیون تن در سال و بهترین نژاد کاو سیستانی با جمعیتی بالغ بر ۱۴۰ هزار راس برخوردار می باشد.

سد زهک که در ۲۷ کیلومتری جنوب شرقی زابل قرار دارد[۴] رودخانه سیستان را به دو کانال تقسیم می‌کند. یکی کانال طاهری و دیگری کانال شهر نامیده می‌شود.

ساخت دانشگاه آزاد زهک نیز از سال ۱۳۸۵ آغاز شده‌است[۵].

تاریخ[ویرایش]

شهر هخامنشی دهانه غلامان یا دروازه بردگان در پیرامون زهک قرار دارد.[۶]

بررسی باستان‌شناختی در تپه گوری کهنه زهک به شناسایی دو دوره استقراری اشکانی و «اسلامی پسین» انجامیده‌است.[۷] این شهرهم اکنون دروازه تجارت ایران به کشورافغانستان وجاده ابریشم میباشد

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.
  2. «روزنامه رسالت». بایگانی‌شده از اصلی در ۳ دسامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۸ ژانویه ۲۰۰۸.
  3. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.
  4. [۱]
  5. [۲]
  6. خبرگزاری میراث فرهنگی
  7. روزنامه ابتکار
  • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: مؤسسهٔ گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خورشیدی، ص۱۳۰.
  • نام شهردار