سوءجذب گوارشی گرمسیری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اسپروی تروپیکال)
پرش به: ناوبری، جستجو
سوءجذب گوارشی گرمسیری
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص پزشکی گوارش
آی‌سی‌دی-۱۰ K90.1
آی‌سی‌دی-9-CM 579.1
دادگان بیماری‌ها 13393
مدلاین پلاس 000275
ئی‌مدیسین med/۲۱۶۲
پیشنت پلاس سوءجذب گوارشی گرمسیری
سمپ D013182

سوءجذب گوارشی گرمسیری یا اسپروی گرمسیری(tropical sprue) نشانگان سوءجذبی گوارشی است که احتمالاً به دلیل کمبود تغذیه توأم با عفونت ایجاد می‌شود و به‌صورت بومی در کشورهای گرمسیری و نیمه‏‌گرمسیری وجود دارد و طی آن پرزهای روده باریک مسطح می‌شوند.

نشانگان‌های سوء جذب[ویرایش]

اکثر مواد مغّذی از طریق لایهٔ مخاطی روده باریک جذب و وارد جریان خون می‌شوند. اگر در بیماری‌ها مثل کرون این لایه آسیب ببیند ممکن است جذب مواد مغذّی به حدی مختل شود که باعث ضعف و ناتوانی بیمار گردد. علت دیگر سوءجذب، کمبود آنزیمی مثل کمبود لاکتاز است که در آن آنزیم لاکتاز به‌وطور مادرزادی وجود ندارد. در بیماری سلیاک (سؤجذب مزمن)، روده به‌علت وجود گلوتن (پروتئینی که در گندم و سایر غلات یافت می‌شود) ملتهب می‌شود. بیماری‌های شدید کبد و لوزالمعده نیز از مثال‌های دیگر نشانگان سوءجذب هستند.

علائم[ویرایش]

اسهال، استئاتوره، دردهای شکمی، کاهش وزن و خستگی. بیمار احتمالاً کمبود ویتامینهای A , B12، D , K و فولات را دارد از این رو علائم این کمبودها مانند کم خونی مشاهده می‌شوند.

نشانگان سوءجذب بسته به نقص خاص و مادهٔ مغّذی‌ای که کمبود آن وجود دارد، متفاوت است. به‌طور معمول ناراحتی‌های شکمی، نفخ، پرگازی شکم؛ مدفوع چرب و بدبو، کاهش وزن، ضعف و خستگی وجود دارد. چربی‌ها اغلب جذب نمی‌شوند و این مسئله منجر به سوءجذب چهار ویتامین محلول در چربی (K, E، D, A) می‌گردد. کمبود ویتامین K منجر به ایجاد گرایش به خونریزی می‌شود. سوءجذب ویتامین D قابلیت استفاده از کلسیم و منیزیم را کاهش می‌دهد و به این ترتیب درد استخوانی ممکن است یکی از علائم سوءجذب شدید باشد. اختلال در جذب آهن، اسید فولیک و ویتامین B۱۲ منجر به کم‌خونی، ضعف و کاهش وزن می‌شود.

درمان[ویرایش]

درمان با تتراسیکلین، کوتریموکسازول (برای سه تا شش ماه) ومکملهای ویتامین B12 و فولیک اسید است.

روش برخورد پزشک با سوءجذب بستگی به علت زمینه‌ای دارد که باید از طریق آزمایش‌های خون و مدفوع و اغلب نمونه‌برداری از روده، تعیین نگردد. درمان شرایط زمینه‌ای و پرکالری همراه با مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی نیز اغلب توصیه می‌شود. در بیماری سلیاک باید با دفع زیاد از موداد عذائی حاوی گلوتن (آرد و بسیاری از فرآورده‌های غلات) اجتناب کرد. در کمبود لاکتاز که حدود یک‌چهارم کلیهٔ بزرگسالان به آن مبتلا می‌شوند، پرهیز از شیر و محصولات آن اسهال و پرگازی شکم را برطرف می‌کند. در سوءجذب مزمن مناطق استوائی، و بیماری ویپل (هر دو از طریق نمونه‌برداری از روده تشخیص داده می‌شوند) مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است توصیه شود. در بیماری‌های لوزالمعده ممکن است با تجویز آنزیم‌های لوزالمعده سوءجذب اصلاح شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

بیماری سلیاک

منابع[ویرایش]