پرولاپس رکتوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پرولاپس رکتوم
پرولاپس حاد رکتوم
آی‌سی‌دی-۱۰ K62.3
آی‌سی‌دی-۹ 569.1
اُمیم 176780
دادگان بیماری‌ها 11189
مدلاین پلاس 001132
ای‌مدیسین med/3533
پیشنت پلاس پرولاپس رکتوم
سمپ D012005

پرولاپس رکتوم(به انگلیسی: Rectal prolapse) یک ضایعه نامعمول است که در آن تمام ضخامت دیوارهٔ رکتوم پایین میفتدو اغلب از درون مقعد خارج میشود. نقص اصلی وجود اختلالی در عضلات کف لگن (پشتیبان رکتوم) است که افزایش فشار درون شکمی، ممکن است منجر به پرولاپس رکتوم شود.

بیماری زایی[ویرایش]

پرولاپس رکتوم ممکن است فقط حاوی مخاط رکتوم باشد و یا تمام جدار رکتوم (full thickness) را در برگیرد، ممکن است هنگام دفع یا استراحت باشد.پرولاپس کامل را Complete (external) rectal prolapse مینامند.شایعترين نوع پرولاپس در بيماران فرم کامل آن است .

پرولاپس[ویرایش]

پرولاپس در اصطلاح به معنی بیرون زدن احشاء از طریق یکی از منافذ طبیعی بدن است که در مورد رکتوم به بیرون زدن قسمتی از روده بزرک یا راست روده از مقعد گفته میشود .

علل[ویرایش]

پرولاپس رکتوم علت صد در صد مشخصی ندارد ولی یبوست طولانی مدت ، ضعف عضلات کف لگن ، زایمانهای مکرر ، زور زدن طولانی در هنگام اجابت مزاج و ضعف های ژنتیکی که باعث شلی احشاء لگنی میشود از علل آن به شمار می آید . [۱]

تظاهرات بالینی[ویرایش]

خروج توده از مقعد ،خونريزی رکتوم، يبوست و اسهال، بی اختیاری دفع ، نشت مدفوع ، خارش ودرد.

درمان[ویرایش]

در موارد غیر اورژانس درمان ملین ، مصرف فیبر ، کمتر کردن زمان دفع است.پرولاپس کامل رکتوم فقط درمان جراحی دارد و نوع جراحی بستگی به وجود یا عدم وجود بی‌اختیاری مدفوع دارد.جراحی و ثابت کردن روده در داخل لگن و يا قطع ميزان بيرون‌زده روده درمان آن خواهد بود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

رکتوم

منابع[ویرایش]