افتادگی راست‌روده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پرولاپس رکتوم)
پرش به: ناوبری، جستجو
افتادگی راست‌روده
افتادگی حاد راست‌روده
آی‌سی‌دی-۱۰ K62.3
آی‌سی‌دی-۹ 569.1
اُمیم 176780
دادگان بیماری‌ها 11189
مدلاین پلاس 001132
ای‌مدیسین med/3533
پیشنت پلاس افتادگی راست‌روده
سمپ D012005

افتادگی راست‌روده یا پرولاپس رکتوم(به انگلیسی: Rectal prolapse) یک ضایعه نامعمول است که در آن تمام ضخامت دیوارهٔ راست‌روده (رکتوم) پایین می‌افتد و اغلب از درون مقعد خارج میشود. نقص اصلی وجود اختلالی در عضلات کف لگن (پشتیبان راست‌روده) است که افزایش فشار درون شکمی، ممکن است منجر به پرولاپس رکتوم شود.

افتادگی یا پرولاپس در اصطلاح به معنی بیرون زدن احشاء از طریق یکی از منافذ طبیعی بدن است که در مورد رکتوم به بیرون زدن قسمتی از روده بزرک یا راست روده از مقعد گفته میشود .

بیماری‌زایی[ویرایش]

افتادگی راست‌روده ممکن است فقط حاوی مخاط راست‌روده باشد و یا تمام جدار راست‌روده را در برگیرد، ممکن است هنگام دفع یا استراحت باشد. شایعترين نوع پرولاپس در بيماران فرم کامل آن است.

علل[ویرایش]

افتادگی راست‌روده علت صد در صد مشخصی ندارد ولی یبوست طولانی مدت ، ضعف عضلات کف لگن ، زایمانهای مکرر ، زور زدن طولانی در هنگام اجابت مزاج و ضعف های ژنتیکی که باعث شلی احشاء لگنی میشود از علل آن به شمار می آید . [۱]

تظاهرات بالینی[ویرایش]

خروج توده از مقعد ،خونريزی رکتوم، يبوست و اسهال، بی اختیاری دفع ، نشت مدفوع ، خارش ودرد.

درمان[ویرایش]

در موارد غیر اورژانس درمان ملین ، مصرف فیبر ، کمتر کردن زمان دفع است. افتادگی کامل راست‌روده فقط درمان جراحی دارد و نوع جراحی بستگی به وجود یا عدم وجود بی‌اختیاری مدفوع دارد.جراحی و ثابت کردن روده در داخل لگن و يا قطع ميزان بيرون‌زده روده درمان آن خواهد بود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

رکتوم

منابع[ویرایش]