دانشنامه علائی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

'دانشنامه ی علایی که دانشنامه‌ای است نوشته ی پورسینا به زبان پارسی در پنج دانش است؛ منطق، طبیعیات (دانش زیرین) هیئت، موسیقی و آنچه بیرون طبیعت است (دانش برین)، می‌شود.

زبان اثر[ویرایش]

این اثر به پارسی است و در آن ابن سینا تلاش کرده‌است تا آنجا که می‌تواند واژه‌های فارسی بکار برد.[نیازمند منبع]

نام عربی[ویرایش]

در منابع عربی و فارسی به نام‌های «الحکمةالعلائیة» «الرسالةالعلائیة» «حکمت علایی» و یا «کتاب علایی» نیز نامیده شده‌است.

زمان نگارش[ویرایش]

ابن سینا این دانشنامه را در فاصلهٔ سالهای ۴۱۳ تا ۴۲۸ برای سپاس از حمایت‌های فرماندار وقت اصفهان، ابوجعفر دشمن زیار ملقب به علاء الدوله کاکویه نوشت و به همین سبب دانشنامه علایی نام گرفته‌است.

بخش مفقود[ویرایش]

قسمت ریاضیات این اثر مفقود شده است.

علت تالیف[ویرایش]

زمانی که ابن سینا در اصفهان با حاکم آن خطه یعنی علاء الدین کاکویه می زیست علاء کاکویه اظهار می کند که بواسطه ی عربی بودن کتب حکمت از فهم فلسفه عاجزم و از بوعلی درخواست می کند که کتابی به پارسی بنگار که من فلسفه را خواهم فهمید.« اگر علوم اوایل بعبارات پارسی بودی، من توانستمی دانستن»( معین، محمد، مقدمه الهیات دانشنامه، ص هـ) ولی مطلعین می دانند که کاکویه پس از این تالیف هم بویی از حکمت نبرد « و از آن هیچ در نتوانست یافتن» (همان). به هر حال با آن ادعایش باعث شد که یکی از منظم ترین و منقح ترین کتب فارسی حکمت مشاء به وجود اید. نام این کتاب را دانشنامه ی علائی یا الحکمة العلائیه گفته اند. مهمترین بخش دانشنامه که مهمترین بخش فلسفه است همان الهیات یا علم برین است. چیزی که به تعبیر نویسنده اثر« اصلهای همه علمها اندر این علم درست شود و این علم را بآخر آموزند هر چند بحقیقت اول است»(

بخش ها[ویرایش]

از بخش‌های مختلف کتاب سه بخش منطق، الهیات و طبیعیات از نوشته‌های خود ابن سینا به جا مانده‌است و بخش‌های مربوط به ریاضیات شامل هندسه، هیئت و حساب که در همان زمان از بین رفته بود را ابو عبید جوزجانی پس از وفات ابن سینا از نوشته‌های دیگر او به تلخیص در آورده‌است.

بخش اول کتاب درباره منطق و بخش دوم با نام فلسفه برین درباره الهیات است. این کتاب نسخه‌های خطی فراوانی دارد. کتاب در سال ۱۳۱۵ توسط احمد خراسانی تصحیح و ویرایش شده‌است. دکتر محمد معین نیز این کتاب را تصحیح نموده‌است.

نمونه نثر اثر[ویرایش]

بوعلی سینا در منطق دانشنامه می گوید«و قیاس بالجمله سخنی بود اندر وی سخنانی گفته که چون پذیرفته اید سخنانی که اندر وی گفته آمده بود از آنجا گفتاری دیگر لازم ِآید هر آینه، مثال این که اگر کسی گوید هر جسمی مصور است و هر مصوری محدث است این سخن قیاس بود زیرا که هر گاه که این هر دو قضیه پذیرفته آید و تسلیم کرده شود از اینجا سخنی دیگر لازم آید که هر جسمی محدث است و همچنان که اگر کسی گوید اگر عالم مصور است پس عالم محدث است و لیکن عالم مصور است (ابن سینا، منطق دانشنامه علائی، ص60-61)

ترجمۀ اثر[ویرایش]

دانشنامه علایی در حدود سال 487ق و در بغداد توسط غزالی به عربی ترجمه شد و چون در قدیم مباحث امروزین مربوط به سرقت علمی مطرح نبوده است، ترجمۀ عربی آن در زمره تالیفات او به نام مقاصد الفلاسفه جای می گیرد.

منابع[ویرایش]

  • مقدسی، مهناز. دانشنامه‌های ایرانی. دفتر پژوهشهای فرهنگی، ۱۳۸۴.
  • ابن سینا، حسین بن عبدالله؛دانشنامه علائی بخش الهیات؛ چ2، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و دانشگاه بوعلی سینا، همدان،1383. الف.
  • ابن سینا، دانشنامه علائی بخش منطق؛ چ2، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و دانشگاه بوعلی سینا، همدان،1383. ب.