دریل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
طرح یک دریل برقی.

دریل ابزاری است دستی یا الکتریکی، که برای سوراخ کردن چیزها به کار می‌رود. دریل را با توجه به قدرت آن و نیز با استفاده از مَتّه مناسب، می توان برای سوراخ کردن چوب، فلز و بتن به کار برد.

با پیشرفت ابزارها، امروزه نه تنها برای سوراخ کاری، بلکه با اضافه کردن قطعاتی دیگر، می‌توان امکاناتی مانند ساییدن، گردبر، عمودبر و… را هم به این دستگاه اضافه کرد، اگرچه بهتر است برای هر کاری از ابزار مناسب همان کار استفاده کرد.

انواع نیرو محرکه دریل

دریل، انواع دستی، برقی، دریل شارژی و بادی (که توسط نیروی باد می‌چرخد) دارد. نوع برقی با استفاده از برق یا باتریِ قابل شارژ، کار می‌کند. همچنین نوع ستونی دریل نیز وجود دارد که مصارف صنعتی دارد.

مشخصات اصلی یک باتری در دریل‌های شارژی

ولتاژ باتری

این پارامتر هر چه بیشتر باشد، موتور دستگاه از قدرت بیشتری برخوردار است.

ظرفیت باتری (آمپراژ)

هر چقدر این عدد بالاتر باشد، مدت زمانی که می‌توانید از دستگاه خود بدون نیاز به شارژ مجدد، استفاده کنید بیشتر خواهد بود.

نوع باتری (ماده سازندهٔ باتری)

دو نوع باتری در حال حاضر رایج هستند: باتری نیکل-کادمیوم (Ni-Cd) و باتری یونِ لیتیوم (Li-Ion).

باتری نیکل کادمیوم

  • مزیت: عدم افت ولتاژ هنگام کار
  • معایب: وزن سنگین، عمر کمتر از باتری یونِ لیتیوم ، زمان شارژ طولانی‌تر، نیازمند به مراقبت بیشتر

باتری یونِ لیتیوم

  • مزایا: وزن سبک، عمر بسیار بالا، کارایی مناسب در فصول سرد، زمان شارژ کوتاه
  • معایب: حساس نسبت به نور مستقیم آفتاب

دریل شارژی

دریل شارژی برای سوراخ کاری درون برق استفاده می شود. دریل شارژی نیروی خود را از طریق باتری نیکل کادمیومی تامین می کند. بیشینه سرعت دوران این دریل ها ۱۲۰۰ دور بر دقیقه است. این دریل ها توانایی چرخش در دو جهت را دارند.

قسمت های اصلی این دریل ها عبارت اند از: موتور، سه نظام و باتری. دریل شارژی دارای سه حالت معمولی، چکشی و حالت پیچ گوشتی است. از حالت پیچ گوشتی برای باز و بستن پیچ استفاده می شود. برخی مدل ها دارای چراغ نشانگر مقدار شارژ باتری می باشند.

قابلیت های دریل شارژی

۱. مجهز به شارژ سریع به همراه ۲ عدد باتری رزرو با قابلیت شارژ پذیری حدوداً ۱۰۰۰ مرتبه.

۲. دارای ابزار گیر (سه نظام) ۱۰ میلی متر اتوماتیک جهت تسریع در تعویض مته و سری پیچ گوشتی.

۳. بر روی قسمت فوقانی دریل پیچ گوشتی شارژی ۱۲ ولت کلید تغییر دور تبیعه گردیده که در وضعیت یک در حالت آزاد ۴۰۰ دور در دقیقه و در وضعیت دو در حالت آزاد ۱۲۰۰ دور در دقیقه به کاربر ارائه می دهد.

۴. کلید اصلی به صورت دیمر دار داخلی است که هرچه بیشتر بر روی کلید فشار اعمال گردد سه نظام دستگاه با دور بیشتری به حرکت در خواهد آمد.

۵. ترمز و کنترل الکترونیکی سرعت نیز مانع از بسته شدن بیش از حد پیچ شده و منجر به افزایش سرعت و کارایی پیچ گوشتی کاری می شود.

6. سوراخ کاری در بتن و متریال های سخت

انواع سه نظام

در بخش جلوی دریل، قطعه‌ای به نام سه‌نظام وجود دارد که مته را محکم نگه می دارد. سه نظام، دو نوع اتوماتیک و آچارخور دارد. سه نظام اتوماتیک با دست باز و بسته می‌شود. سه نظام آچارخور به وسیله آچار سه نظام، باز و بسته می شود.

== قابلیت چپ گرد و راست گرد چپ گرد و راست گرد بودن دریل به منظور استفاده از آن به عنوان پیچ گوشتی لازم است. با این کار قادر به بستن و نیز بازکردن پیچ‌ها خواهیم بود. در حالت عادی مته‌ها برای سوراخ کردن به صورت ساعت گرد (راست گرد) می‌چرخند. این جهت حرکت برای بستن پیچ‌ها هم کافی است؛ اما برای بازکردن پیچ ها، لازم است تا دریل به صورت پاد ساعت گرد (چپ گرد) بچرخد. این کار با دکمهٔ دو حالته‌ای که بالاتر از دکمه اصلی دریل قرار دارد انجام می‌شود.

== کنترل گشتاور کنترل گشتاور (Torque): این قابلیت که به آن اصطلاحاً گیربکس (Gearbox) یا جعبه دنده نیز می‌گویند (درست مانند گیربکس اتوموبیل)، در بستن پیچ‌ها به کار می‌آید. بعضی از دریل ها مجهز به گیربکس هستند. به‌طور کلی گشتاور، میزان نیروی چرخشی است که پیچ گوشتی به پیچ وارد می‌کند و آن را می‌چرخاند. در بسیاری از موارد، مخصوصاً کار با چوب، مهم است که نیروی بیش از حد به پیچ وارد نشود. به ویژه زمانی که پیچ تا انتها پیچیده شده است. زیرا در غیر این صورت جای پیچ گشاد و هرز می‌شود و امکان شکستن قطعه چوب نیز وجود دارد؛ بنابراین در بسیاری از پیچ گوشتی های برقی و شارژی می توان میزان گشتاوری که به پیچ وارد می شود را تنظیم کرد. گشتاور معمولاً از طریق حلقه‌ای که بر سر دریل وجود دارد و بر اساس شماره‌هایی که بر روی آن درج شده‌است، قابل تنظیم است. گشتاور در برخی دریل‌ها از ۱تا ۱۳ و در موارد پیشرفته تر از ۱ تا ۲۵ شماره‌گذاری شده است.

منابع

Wikipedia contributors, "Drill," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?oldid=182929019 (accessed January ۹، ۲۰۰۸).

طرحی و سیم کشی برق ساختمان های مسکونی