دریل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Drill scheme.svg

دریل یا به اصطلاح عامیانه دلر وسیله‌ای است که با حرکت دورانی سریع برای سوراخ کردن به کار می‌رود. دریل‌ها با توجه قدرتی که دارند از سوراخکاری چوب تا فلزات و حتی در بتن می‌توانند به کار گرفته شوند.

با پیشرفت ابزارها، امروزه نه تنها برای سوراخ کاری، بلکه با اضافه کردن قطعاتی دیگر، می‌توان امکاناتی مانند ساب زن، گردبر، عمود بر و… را هم به این دستگاه اضافه کرد.

انواع نیرو محرکه دریل[ویرایش]

دریل در انواع دستی و برقی و بادی (که توسط نیروی باد می‌چرخد) موجود می‌باشد. نوع برقی با استفاده از جریان برق یا باتری قابل شارژ، کار می‌کند.

مشخصات اصلی یک باتری در دریل‌های شارژی:[۱][ویرایش]

ولتاژ باتری[ویرایش]

این پارامتر هر چه بیشتر باشد، موتور دستگاه از قدرت عمل بیشتری برخوردار است.

ظرفیت باتری (آمپراژ)[ویرایش]

هر چقدر این عدد بالاتر باشد، مدت زمانی که می‌توانید از دستگاه خود بدون نیاز به شارژ مجدد، استفاده کنید بیشتر خواهد بود.

نوع باتری (ماده سازندهٔ باتری)[ویرایش]

۲ نوع عمده در حال حاضر در بازار وجود دارد: نیکل کادمیوم(NiCd) و لیتیوم آیون (Li-Ion) نیکل کادمیوم: مزیت: عدم افت ولتاژ هنگام کار معایب: وزن سنگین، عمر کمتر از لیتیوم یون، زمان شارژ طولانی‌تر، نیازمند به نگهداری زیاد لیتیوم یون: مزایا: وزن سبک، عمر بسیار بالا، کارایی مناسب در فصول سرد، زمان شارژ کوتاه معایب: حساس نسبت به نور مستقیم آفتاب

انواع سه نظام[ویرایش]

در بخش جلوی دریل، قطعه‌ای به نام سه‌نظام وجود دارد که مته را به آن می‌بندند. سه نظام‌ها در دو نوع اتوماتیک و آچارخور وجود دارد. سه نظام‌های اتوماتیک با دست باز و بسته می‌شوند و سه نظام‌های آچارخور به وسیله آچار سه نظام، که در جعبهٔ این دریل‌ها وجود دارد شل و سفت می‌گردند.[۲]

قابلیت چپ گرد و راست گرد[۳][ویرایش]

چپ گرد و راست گرد بودن به منظور استفاده از دریل به عنوان پیچ گوشتی حیاتی است. با وجود این حالت شما قادر به بستن و نیز باز کردن پیچ‌ها خواهید بود. در حالت عادی مته‌ها به صورت ساعت گرد (راست گرد) برای سوراخ کردن دیوار حرکت می‌کنند. این جهت حرکت برای بستن پیچ‌ها نیز درست است؛ ولی در صورتی که بخواهید پیچی را باز کنید نیاز دارید تا دریل شما به صورت پاد ساعت گرد (چپ گرد) بچرخد. این قابلیت از طریق دکمهٔ ۲ حالته‌ای که بالاتر از دکمه اصلی دریل قرار دارد تنظیم می‌شود. مته‌ها در انواع و اندازه‌های مختلفی وجود دارند که برای کاربردهای مختلفی مانند سوراخ کردن دیوار، چوب، آهن و … بکارمی‌روند.

کنترل گشتاور (تورکمتر) چیست و به چه کار می‌آید؟[۴][ویرایش]

کنترل گشتاور (تُرکمِترTorque Meter): این قابلیت که به آن اصطلاحاً کلاچ (Clutch) نیز می‌گویند بیشتر برای بستن پیچ‌ها به کار می‌آید. به‌طور کلی گشتاور میزان نیرویی است که پیچ گوشتی به پیچ وارد می‌کند و آن را می‌چرخاند. در بسیاری از موارد مخصوصاً در مورد کار با چوب، این مورد اهمیت دارد که نیروی بیش از حد به پیچ وارد نگردد. به ویژه زمانی که پیچ تا انتها پیچیده شده‌است. زیرا در غیر اینصورت جای پیچ گشاد و هرز می‌شود و امکان شکستن قطعه چوبی نیز وجود دارد؛ بنابراین در بسیاری از پیچ گوشتی‌های برقی و شارژی این امکان وجود دارد که میزان نیرویی که قصد دارید به پیچ وارد شود را در آن تنظیم نمائید. کنترل گشتاور معمولاً از طریق حلقه‌ای که بر سر دریل وجود دارد از طریق شماره‌هایی که بر روی آن درج شده‌است قابل تنظیم است. گشتاور در برخی دریل‌ها از ۱تا ۱۳ و در موارد پیشرفته تر از ۱ تا ۲۵ شماره‌گذاری شده‌است.

همچنین نوع ستونی دریل نیز وجود دارد که مصارف صنعتی دارد.

مطالب از سایت http://www.toolsyar.com/ برداشته شده‌است

روشهای متفاوتی برای اتصال چند قطعه به یکدیگر وجود دارد که اتصال با پیچ و مهره یکی از کاربردی‌ترین اتصالات در تعمیر و نگهداری صنایع خودرو می‌باشد.

هدف از اتصال قطعات با پیچ و مهره اتصال دو قطعه به یکدیگر با کششی بیشتر از نیرویی که می‌خواهد دو قطعه را از یکدیگر جدا کند است.

دراین حالت پیچ باید با تنش ثابت مانده و دچار شکست نشود. اگر سفت شدگی پیچ کمتر از میزان مورد نیاز باشد، بنابرین تنش کششی اعمال شده کمتر ازمیزان نیاز بوده و اتصال پیچ‌ها ایمن نخواهد بود. اگر گشتاوراعمالی وارده برپیچ بیشتری ازمیزان مورد نیاز باشد، داخل پیچ تنشهای بزرگتری از آنچه مورد نیاز است وجود خواهد داشت، و ممکن است پیچ شکسته شده و سطح کار و قطعه خراب شود.

منابع[ویرایش]

  1. مشخصات با اهمیت باتری دستگاه‌های شارژی، واژه‌نامه ابزار - فروشگاه ابزارمارت
  2. انواع سه نظام دریل و پیچ گوشتی شارژی، واژه‌نامه ابزار - فروشگاه ابزارمارت
  3. قابلیت چپ گرد و راست گرد در دریل‌ها و پیچ گوشتی‌های الکتریکی، واژه‌نامه ابزار - فروشگاه ابزارمارت
  4. کنترل گشتاور در دریل‌ها و پیچ گوشتی‌های شارژی، واژه‌نامه ابزار - فروشگاه ابزارمارت

Wikipedia contributors, "Drill," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?oldid=182929019 (accessed January ۹، ۲۰۰۸).