اره مویی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اره مویی نوعی از انواع اره است که اکثر اوقات برای بریدن تخته سه‌لایی‌های چوبی و برش منحنی‌های نازک به کار می‌رود.

Laubsäge.jpg

انواع اره موئی و کاربرد آن[ویرایش]

اکثر افراد و ابزار فروشی‌ها اره موئی را به شکل دستی آن می شناسند، در حالی که اره موئی به دو صورت ۱-اره موئی دستی و۲- اره موئی برقی وجود دارد که به توضیح دربارهٔ کاربرد و استفاده هرکدام می پردازیم از این ابزار معمولاً برای برش‌های حساس و پر پیچ خم که نیاز به دقت و ظریف کاری زیادی دارد، استفاده می‌شود.

۱-اره موئی دستی : نوعی اره است که تیغ نازک اره موئی در بین کمان اره(کمان اره ابزاری مخصوص است که تیغ اره موئی در آن قرار میگیرد) قرار می‌گیرد و به وسیله آن با حرکت دادن دست به‌طور قائم اره را به جلو برده و شیء مورد نظر را برش می‌دهند، شکستن تیغ اره موئی معمولاً ناشی از اشتباه گرفتن اره موئی در هنگام اره است باید توجه کرد که با اره موئی دستی معمولاً کمتر از ۱۰ میلی‌متر را می‌توان برش داد و از این نوع اره برای برش تخته سه لایی‌های چوبی، پلکسی گلاس، کامپوزیت‌های نازک و... استفاده می‌شود.

Scroll saw - Dremel.jpg

۲- اره موئی برقی Scroll saw : این اره علاوه بر انجام کارهای اره موئی قادر است اشیا را با ضخامت بیشتری برش بزند به علاوه اینکه نیاز به فعالیت بدنی کمتری نیز نسبت کمان اره دارد.این اره به ارهٔ منبت کاری نیز معروف است.

3-اره حرارتی برای برش زدن یونولیت می‌باشد. در کتاب کار و فناوری هشتم نیز است.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Laubsäge». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای آلمانی، بازبینی‌شده در ۹ اکتبر ۲۰۱۱.