جک (ابزار)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یکی از ساده‌ترین انواع جک که معمولاً برای بلند کردنخودروها از آن استفاده می‌کنند.

جک (به انگلیسی: jack) یک ابزار مکانیکی است که برای به‌کارگیری نیروی زیاد در بلند کردن اجسام سنگین به کار می‌رود. جک معمولاً از رزوه یا سیلندر هیدرولیک برای اِعمال نیروی خطی استفاده می‌کند.

مدل های اصلی جک یا سیلندر به 2 گروه جک دنده ای یا جک هیدرولیک تقسیم میشود .

جک دنده ای که بواسطه ی باز شدن و یا بسته شدن پیچ یا دنده ، میتواند اجسام سنگین را حرکت دهد . از این مدل جک معمولا برای بلند کردن خودرو در هنگام پنچرگیری و برخی تعمیرات استفاده می‌شود و در برخی موارد برای بلند کردن اجسام در انبارها و کارگاهها قابل استفاده میباشد .

جک هیدرولیک - این جک شامل یک عدد سیلندر است که بواسطه ی فشار روغن هیدرولیکی که از طریق اتصالاتی مثل شیلنگ یا لوله به آن فشار وارد میکند ، قابلیت بلند کردن اجسام سنگین را پیدا میکند . اهرم فشار روغن به داخل سیلندر را پمپ هیدرولیک انجام میدهد . ظرفیت و کارآیی ، جک های هیدرولیک بسیار بیشتر از مدل های دنده ای و پیچی میباشد .

کارخانجات معتبری در جهان هستند که موفق به ساخت جک و پمپ هایی شده اند که به تنهایی ( با استفاده از یک جک و پمپ هیدرولیک ) امکان بلند کردن جسمی به وزن 1000 تن را دارا شده اند .

با استفاده از ترکیب مهندسی شده ای از سیلندرهای هیدرولیک ، امکان جابجایی حتی یک ساختمان غول پیکر قدیمی پدید آمد و در جهان ، چندین مورد این پروژه ها انجام شده است .

از سیلندرهای هیدرولیک در پروژه های راهسازی ( برای پل سازی ) ، پروژه های ساخت کارخانجات فولاد ( مثلا درب کوره ی ذوب ) ، پروژه های خودروسازی ( ربات های خط تولید ) و دیگر پروژه ها و کارخانجات صنعتی بهره برداری میگردد .


منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]