ماشین چمن‌زن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ماشین چمن زنی یا Lawn Mower ماشینی است که با استفاده از یک یا چند تیغه گردان برای قطع سطح چمن در یک ارتفاع مشخص به کار می‌رود.

توان گردشی هر یک از تیغه‌ها ممکن است به وسیله نیروی دست تأمین گردد که با راندن ماشین به سمت جلو تیغه‌های مکانیکی عمل خواهند کرد.همچنین ممکن است یک موتور الکتریکی یا یک موتور احتراق داخلی برای چرخش تیغه‌ها به کار رود.برخی از ماشین چمن زنی شامل وظایف دیگر همچون کوددهی(mulching) زمین یا جمع‌آوری ضایعات بریده شده چمن در یک کیسه باشد.

دوسبک اصلی تیغه‌ها در ماشین چمن زنی استفاده می‌شود:

ماشین چمن زنی که با استفاده از یک تیغه حول یک محور عمودی دوران می‌کند، که به آن چمن زن روتاری گویند. و نوع دیگر که از یک تیغه اضافه کمک می‌گیرد و حول یکمحور افقی گردش می‌کند که به سیلندر یا حلقه چمن زن معروف است.

انواع مختلفی از ماشینهای چمن زنی برای مقیاس و هدف خاصی وجود دارد.کوچکترین نوع آنکه توسط انسان کار می‌کند برای زمین چمن مسکونی کوچک و باغ مناسب است.نوع الکتریکی یا احتراقی برای زمین چمن بزرگتر مناسب هستند. و ماشین چمن زن سواری برای زمین چمن بزرگ به کار می‌رود. و بالاخره بزرگترین ماشین چمن زن که از چند واحد چمن زن تشکیل شده بر روی تراکتور نصب شده و برای وسعت زیادی از چمن مانند زمین گلف یا پارک شهری طراحی شده‌اند. توسعه ماشین چمن زن دستی به الکتریکی و سواری آغازگر توسعه آن به نوع روباتیک و خودکار گشته است.

منابع[ویرایش]