تراجنس‌هراسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
از سری مقالات مربوط به تراجنسیتی 
Transgender Pride flag.svg
هویت
دوجنسهدوجنسیتی
* جنسیت کوییر (عجیب) • هیجرا
باینری جنسیت
جنسیت سوم / جنس سوم
دگرجنسگونهترنس مرد
ترنس زنسه جنسیتی
دو روح
دگرجنس‌گرایی دگرباشفاآفافینه
موضوعات
مبدل پوشیمیان‌جنسی
آشفتگی جنسیتیتراجنسی
اختلال هویت جنسی
(بیشتر)
نگرش ها
تراجنسی ستیزی
فمینیسم و تراجنسیتی
مبانی اجتماعی
جنبه‌های حقوقی تراجنسیتی
سرویس بهداشتی بی‌جنسیت
فهرست
فیلم‌هاافراد
موضوعاتمراسم
فهرست موضوعات مربوط به تراجنسیتی

تراجنس‌هراسی (به انگلیسی: Transphobia) به معنی ترس شدید و بی‌مورد از تراجنسی‌ها است. تراجنس‌هراسی طیف وسیعی از نگرشها و عقاید منفی نسبت به تراجنسی‌ها را دربر می‌گیرد. این رفتار ممکن است عمدی یا غیر عمدی باشد. تراجنس‌هراسی ممکن است به کینه‌ورزی و تبعیض علیه تراجنسی‌ها بینجامد.

نمونه‌های تراجنس‌هراسی در مراکز درمانی[ویرایش]

در سال ۱۹۹۶ رابرت ایدس (تراجنسی) در سن ۵۰ سالگی وقتی دچار سرطان تخمدان شد و به پزشک مراجعه کرد ولی ۱۲ دکتر از درمان این فرد سر باز زدند با این توجیه که حضور وی در مطب آنها سبب آزردگی سایر بیماران می‌شود. وی در سن ۵۳ سالگی و در سال ۱۹۹۹ درگذشت.[۱] مورد دیگر خانم تایرا هانتی تراجنسی ۲۵ ساله‌ای بود که در سال ۱۹۹۵ در اثر یک حادثه رانندگی مجروح شد. یکی از ماموران اورژانس که متوجه آلت مردانه او شده بود برای دقایقی مراقبت را رها کرده و شروع به تمسخر آلت او کرد. تایرا هانتی عصر آن روز در بیمارستان درگذشت. مادر تایرا علیه کارکنان اورژانس شکایت کرده و آنها سرانجام محکوم شدند.[۲] در بعضی بیمه‌های اجتماعی حمایت از مراحل درمانی (چه تغییر جنسیت و چه درمان‌های پزشکی دیگر) را برای افراد تراجنسی به هیچ عنوان پوشش نمی‌دهند[نیازمند منبع] در ژانویه ۲۰۱۲ در سوئد قانونی به تصویب رسید که افراد برای تغییر جنسیت ابتدا باید وارد اتاق استریل شوند.[۳] در سال ۲۰۱۱ در ایالات متحده آمریکا، مرکز حمایت از تراجنسی‌ها طی یک بررسی نتیجه گرفت که ۱۹٪ ترنسجندرها از مراکز درمانی طرد می‌شوند و مراکز درمانی از مداوای این افراد خودداری می‌کنند. این مطلب نشان دهنده این است که هنوز هم تراجنس‌هراسی باعث اثرات مخربی می‌شود.[۴]

تراجنس‌هراسی در محل کار[ویرایش]

بعضی تراجنسی‌ها زمانی که برای تغییر اقدام می‌کنند شغل خود را از دست می‌دهند در سال ۱۹۹۹ دو بنگاه خبری سان‌فرانسیسکو کرانیکل و آسوشیتدپرس گزارش دادند که طی بررسی وزارت بهداشت سان‌فرانسیسکو سالانه ۷۰٪ از تراجنسی‌ها از محل کار تنها به دلیل تراجنس بودن اخراج می‌شوند.

در سال ۱۹۹۹ اداره بهداشت سان‌فرانسیسکو گزارشی را ارائه داد که مربوط به سال ۱۹۹۷ بود و به بررسی زندگی ۳۲۹ تراجنسی مرد به زن و ۱۲۳ تراجنسی زن به مرد پرداخته بود. در این بین تنها ۴۰٪ تراجنسی‌های مرد به زن توانسته بودند مشغول به کار شوند یا در کار سابق خویش باقی بمانند. البته در این زمینه وضع تراجنسی‌های زن به مرد بهتر بود و این نرخ برای ایشان ۸۱٪ بود. همچنین ۴۶٪ از تراجنسی‌های مرد به زن و ۵۷٪ تراجنسی‌های زن به مرد اذعان داشتند که صاحبکاران بین ایشان و دیگران تبعیض قائل می‌شوند[۵] در بعضی از کشورها و ایالت‌ها قوانینی برای جلوگیری از تبعیض علیه تراجنسی‌ها نوشته شده‌است که کارفرما را ملزم به رفتار عادلانه می‌کند ولی صاحب کاران کماکان به دلایل واهی و کم اهمیت دست به رفتار تبعیض‌آمیز می‌زنند به عنوان مثال فرد را به خاطر تاخیر در ورود بدون هیچ اخطاری اخراج می‌کنند در سال ۲۰۰۰ در جنوب امریکا و در فروشگاه‌های زنجیره‌ای ویندیکسی windixie کارمند قدیمی خود به نام پیتر اویلی را اخراج کرد. این فرد با تمام سابقه و تشویق‌هایی که در طول کار خود گرفته بود تنها به دلیل اینکه در بیرون از محیط کار پوشش خود را عوض می‌کرد اخراج شد. سازمان ازادی مدنی امریکا یک شکایت از سمت این فرد در برابر فروشگاه ویندیکسی نوشت ولی این شکایت در دادگاه رد شد.[۶]

تبعیض[ویرایش]

بر طبق تعریف بلومنفلد در سال ۱۹۹۲[۷] تبعیض علیه تراجنسی‌ها ممکن است به ۴ صورت بروز پیدا کند. ۱. این تبعیض در ذهن فرد نسبت به تراجنسی‌ها ایجاد شود ولی نمود بیرونی نداشته باشد. ۲. رفتار تبعیض‌آمیز علیه تراجنسی‌ها به صورت بیرونی بروز پیدا کند و به یک فرد تراجنسی، ضرر وارد کند. ۳. رفتار تبعیض‌آمیز در قوانین دولتی، بخش‌های آموزشی، بیمارستان‌ها و قوانین دینی علیه تراجنسی‌ها اعمال شود ۴. رفتار تبعیض‌آمیز در کل جامعه باشد و به صورت یک فرهنگ ریشه‌ای در جامعه وجود داشته باشد.

تراجنسی‌هراسی در گروه‌های اجتماعی[ویرایش]

بعضی از گروه‌های فعال اجتماعی نیز نسبت به افراد تراجنسی رفتار تبعیض‌آمیز نشان می‌دهند. به عنوان مثال گاهی تراجنسی‌های مرد به زن از ورود به جمع‌های زنانۀ فعال اجتماعی محروم می‌شوند. در جشنوارۀ موسیقی Michigan Womyn (فستیوال موسیقی که توسط فمینیست‌ها برای حمایت از زنان برگزار می‌شود) در سال ۱۹۹۱ و بیست‌و‌پنجمین دوره این جشنواره، Nancy Jean Burkholder (یکی از فعالان فمینیست) یک تراجنسی مرد به زن را از این جشنواره بیرون انداخته بود، زیرا اعتقاد داشت این فرد یک زن به دنیا نیامده است. در این فستیوال، آهنگی به نام womyn born womyn اجرا شد که مستقیماً به این مطلب اشاره می‌کند که یک زن، زن به دنیا می‌آید. در واقع اجرای این اهنگ، رفتاری تبعیض‌آمیز نسبت به تراجنسی‌های مرد به زن بود[۸] این درحالی است که زنان ترنس (تراجنسی های مرد به زن)، توسط سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل، سازمان بهداشت جهانی، انجمن روانشناسی آمریکا و بسیاری از دولت‌های غربی، چه قبل از عمل تطبیق جنسیت و چه بعد از آن، به عنوان زن شناخته می‌شوند. همچنین اکثر اندیشمندان فمینیست، زنان ترنس را زن می دانند و مخالفت با این گزاره را مصداق بارز ترنس‌هراسی و زن‌ستیزی به شمار می‌آورند.[۹]

در ایران[ویرایش]

تراجنس‌هراسی شاید در ایران بسیار زیاد باشد. به نوعی هر ۴ حالت تبعیض علیه تراجنسی‌ها در ایران وجود دارد. علت این امر نبود شناخت و اگاهی جامعه نسبت به این موضوع است.

قانون و تبعیض علیه تراجنسی‌ها[ویرایش]

در قوانین اساسی و قوانین مجازات اسلامی ایران، هیچ اسمی از تراجنسی‌ها برده نشده است. همچنین آنها هیچ نماینده یا حتی عضو غیرثابتی در هیچ‌یک از نهادها و ارگان‌های دولتی ندارند. در ایران به‌شدت نیاز به قوانینی برای حمایت از تراجنسی‌ها وجود دارد زیرا این افراد حق تحصیل و همچنین استخدام در مراکز دولتی در طی پروسۀ درمان ندارند.[نیازمند منبع] البته در قانون مخالفتی با این افراد وجود ندارد ولی هیچ حمایتی نیز انجام نمی‌شود و این باعث تفسیرهای شخصی و دلخواهانه از قانون می‌شود. به عنوان مثال در سال ۸۶ یک تراجنسی زن به مرد که پس از دریافت مجوز تغییر جنسیت و همچنین تاییدیه نیروی انتظامی برای تغییر در پوشش، از دانشگاه به علت پوشش پسرانۀ خود اخراج شد[نیازمند منبع]، زیرا قانونی برای حمایت از تغییر پوشش این فرد که پیش‌زمینۀ تغییر جنسیت است وجود ندارد.

مراکز درمانی و تبعیض علیه تراجنسی‌ها[ویرایش]

در مراکز درمانی نیز کمابیش رفتار تبعیض‌آمیزی نسبت به این افراد انجام می‌شود. این رفتار بیشتر در مراکز زیبایی علیه تراجنسی‌ها انجام می‌شود. بعضی از این مراکز از پذیرش افراد تراجنسی که اقدام به لیزردرمانی می‌کنند خودداری می‌کنند یا حتی دیده شده که تعدادی از پزشکان و مراکز درمانی نیز از پذیرش تراجنسی‌ها خودداری می‌کنند.

فرهنگ و تبعیض علیه تراجنسی‌ها[ویرایش]

متأسفانه فرهنگ غالب در ایران، تراجنسی بودن را به عنوان یک انحراف جنسی تصور می‌کند و خانواده‌ها با آنها به صورت قهری برخورد می‌کنند. اکثر خانواده‌ها در صورت مواجه شدن با تراجنسیت در یکی از اعضای خانواده اقدام به سرکوب، طرد یا حتی از بین بردن فرد می‌کنند. شهریار کهن زاد در کتاب خود به یکی از این موارد اشاره می‌کند که مینا، یکی از مراجعین او، توسط پدر و برادران خودش، تنها به دلیل تراجنسی بودن به قتل می‌رسد.[۱۰][۱۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

تراجنسی

منابع[ویرایش]

 1. «FTM Informational Network». بایگانی‌شده از اصلی در ۹ مه ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۱۸ مه ۲۰۱۲.
 2. Victory in Tyra Hunter case
 3. «Trans people forcibly sterilized in Sweden - Latest News Roundup». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ آوریل ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۸ مه ۲۰۱۲.
 4. «نسخه آرشیو شده» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۱۲ نوامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱۸ مه ۲۰۱۲.
 5. The Transgender Community Health Project
 6. «Oilver v. Winn-Dixie Complaint». بایگانی‌شده از اصلی در ۳ آوریل ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۸ مه ۲۰۱۲.
 7. Blumenfeld, W. J. (1992). Homophobia: How We All Pay the Price: Beacon Press.
 8. Trouble in Utopia - Page 1 - Columns - New York - Village Voice
 9. Admin (۲۰۱۴-۰۵-۰۱). «Judith Butler addresses TERFs and the work of Sheila Jeffreys and Janice Raymond». The TERFs (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۹-۱۱.
 10. کتاب برزخ تن، نوشته دکتر شهریار کهن زاد، انتشارات کتاب سرا. شابک 978-964-5506-20-7
 11. http://en.wikipedia.org/wiki/Transphobia