پرش به محتوا

درگاه:ال‌جی‌بی‌تی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

درگاه دگرباشان


درگاه ال‌جی‌بی‌تی

زوج همجنس‌گرا دست در دست هم

دگرباش از دو بخش «دگر» و «باش» تشکیل شده‌است. واژهٔ «دگر» دگرگون یافتهٔ کلمهٔ «دیگر» و واژه باش از ریشه «بودن» به معنای وجود داشتن و یا زیستن است و شامل افرادی است که گرایش جنسی و رفتار جنسی متفاوت از دگرجنس‌گرایان دارند که شامل همجنس‌گرایی مردانه، همجنس‌گرایی زنانه، دوجنس‌گرایی و دگرجنس‌گونگان است. این کلمه ترجمه‌ای از از واژه LGBT است که اختصاری از کلمات Gay ،Lesbian ،Bisexual و Transgender است. البته ممکن است ترجمه‌ای از واژه QUEER به معنای کسی که سلایق جنسی متفاوت دارد نیز باشد.

در نقاطی از جهان، سیاست‌های دولتی در مورد جامعه وسیعی از همجنسگرایان از جمله مجازات مرگ برای اعمال جنسی در ایران، یا ازدواج‌های مدنی یا مشارکت برای زوج‌های همجنس در جریان است. شرایط زندگی در برخی نقاط جهان نیز از جمله مسکن یا اشتغال نیز برای اینگونه افراد دشوار است.

ادامه

نوشتار برگزیده

پرچم رنگین کمان، از نشانه‌های همجنس‌گرایان است. هم‌چنین در کشورهای غربی، رستوران‌ها، بارها، کافه‌ها، یا مغازه‌هایی که گروه زیادی از همجنس‌گرایان از مشتریان‌شان هستند، از این نماد برای جلب مشتریان همجنس‌گرا استفاده می‌کنند


همجنس‌گرایی یکی از گرایش‌های جنسی است که ویژگی آن تمایل زیبایی‌شناختی، عشق رومانتیک، و تمایل جنسی فردی است که تنها متوجه جنس همگون با خود او است. همجنس‌گرایی همراه با دو گرایش دگرجنس‌گرایی و دوجنس‌گرایی، سه گرایش اصلی جنسی را تشکیل می‌دهند. به فردی که به جنس دیگر گرایش داشته باشد «دگرجنس‌گرا» و به افرادی که هم به جنس دیگر و هم به افراد همجنس با خود تمایل دارند، «دوجنس‌گرا» می‌گویند.

رفتار همجنس‌گرایانه به برقراری رابطهٔ جنسی با فردی همجنس اطلاق می‌شود. همجنس‌گرا به افرادی گفته می‌شود که ترجیح می‌دهند مدّتی طولانی به فعالیت جنسی با افراد همجنس خود بپردازند. در سال‌های اخیر، برای توصیف سبک زندگی همجنس‌گرایانه از اصطلاح «همجنس‌خواه» استفاده شده‌است، زیرا باور بر این است که این اصطلاح نسبت به اصطلاح همجنس‌گرا بار منفی کمتری دارد. افراد زن و مردی که می‌خواهند جهت‌گیری جنسی همجنس‌گرایانه خود را به طور علنی ابراز کنند معمولاً از اصطلاح همجنس‌خواه استفاده می‌کنند. امروزه برای اشاره به افراد همجنس‌گرای مرد از گی که از واژهٔ انگلیسی Gay آمده‌است و برای همجنس‌گرایان زن معمولاً واژه لزبین یا لِز که از واژهٔ انگلیسی Lesbian آمده استفاده می‌شود. در زبان فارسی در گذشته به همجنس‌گرایان زن، «طَبَق‌زن» گفته می‌شده که به عمل طَبَق‌زنی اشاره داشته‌است. این اصطلاح امروزه در زبان فارسی به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رده‌ها

نوشتارهای برگزیده

نگاره برگزیده

دانته و ویرژیل در دوزخ (۱۸۵۰) از آثار نقاش آکادمیک فرانسوی ویلیام-آدولف بوگرو (۱۸۲۵ - ۱۹۰۵ میلادی)

آیا می‌دانید

Question mark
Question mark
 • .... که فیلم طناز اسحاقیان، شبیه دیگران باش به بررسی تجارب دگرجنسگونگان در ایران، کشوری که قانون شکنان همجنسگرایی با وجود تحریم‌های جراحی تغییر جنسیت می‌دهند می‌پردازد؟
 • .... که فیلم ملک طلق برنده جایزه اسکار مستند با سینتیا وید شد که به شرح مبارزه کارآگاه نیوجرسی برای حق به تصویب رساندن حقوق بازنشستگی خود به شریک زن او است؟
 • .... که مردانی که با مردان آمیزش می‌کنند در حال حاضر در ایالات متحده، فنلاند، اتریش، انگلستان یا دانمارک اجازهٔ اهدا خون را ندارند؟
 • ویکی‌پروژه‌ها

  ویکی‌پروژه‌ها مجموعه صفحاتی هستند که به مدیریت خانواده‌ای از اطلاعات در ویکی‌پدیا اختصاص داده می‌شوند. در این مکان‌ها مقالات دانشنامه نوشته نمی‌شوند ولی مآخذی برای راهنمایی ایجاد مقالات و سازماندهی آن‌ها درست می‌شود. صفحه بحث آن‌ها مکانی آزاد برای صحبت دربارهٔ موضوع آن پروژه‌ است. پروژه‌ها می‌توانند همراه با درگاه باشند.

  آن‌چه می‌توانید انجام دهید

  • الگوی {{درگاه|دگرباشان}} را به نوشتارهای وابسته به دگرباشان اضافه کنید.
  • الگوی {{دگرباشی جنسی-خرد}} را به نوشتارهای خرد دگرباشی اضافه کنید.
  • در پروژه‌های دگرباشی همکاری کنید.
  • نوشتارهای خرد دگرباشان را گسترش دهید.

  موضوعات

  درگاه‌های وابسته

  در دیگر پروژه‌های ویکی‌مدیا