زن ترنس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ترازن)
کالپرنیا آدامز و آندره آجیمز

زن ترنس (به انگلیسی: trans woman) به افرادی گفته می‌شود که در هنگام تولد از لحاظ جسمی با اندام جنسی منتسب به مردان متولد شده‌اند و برای همین در مدارک تولد به عنوان مرد شناخته می‌شوند ولی در حقیقت از لحاظ روحی و شخصیتی زن هسنند[۱]این افراد پس از آشکارسازی و تغییر پوشش در اجتماع نیز به عنوان زن شناخته می‌شوند و در صورت تمایل می‌توانند جراحی بازتایید جنسیت یا مراحلی از آن را انجام دهند.[۲] از لحاظ شخصیتی این افراد از ابتدا جنس و جنسیتشان زن است و بعضی از آن‌ها برای اینکه در اجتماع به عنوان زن شناخته شوند تطبیق جنسیت می‌دهند.[۲]

در گذشته از عبارت MTF یا مرد به زن برای این افراد به استفاده می‌شد. امروزه این عبارت منسوخ و توهین‌آمیز شمرده می‌شود.[۳]

زنان ترنس، گاهی مراحلی را برای تطبیق و بازتایید جنسیت انجام می‌دهند که به آن مراحل تطبیق و بازتایید گفته می‌شود. البته تمام این افراد لزوماً جراحی بازتایید جنسیت و هورمون درمانی را انجام نمی‌دهند.[۲][۲]

همچنین اصطلاح دگرجنسگونه مرد به زن را نمی‌توان به جای تراجنسی مرد به زن استفاده کرد البته این اشتباه رایج است و معمولاً اکثر افراد این دو را به جای هم استفاده می‌کنند.این تفاوت از آنجا است که زنان ترنس در هنگام تولد با اندام جنسی منتسب به مردان متولد شده‌اند ولی بر اساس تشخیص جامعه و رفتارهای اجتماعی به عنوان یک زن شناخته می‌شوند و این افراد معمولاً مراحلی را برای بازتایید جنسیت انجام می‌دهند که به آن مراحل تغییر گفته می‌شود اما دگرجنسگونه مرد به زن یک اصطلاح گسترده‌است که به تمام افرادی گفته می‌شود که در هنگام تولد به عنوان مرد شناخته شده‌اند اما در جامعه به عنوان زن شناخته می‌شوند (که می‌تواند تراجنسی‌ها را نیز در بر بگیرد)، تمام این افراد لزوماً جراحی تغییر جنسیت و مراحل تغییر را انجام نمی‌دهند و دگرجنسگونه مرد به زن می‌تواند شامل درگ کوئین‌ها، مبدل‌پوش‌ها، جنسیت عجیب یا دوجنسی‌ها هم باشد.[۴]

واژه‌شناسی[ویرایش]

اصطلاح نسبت دادن جنس اشاره به مشخص کردن جنس و جنسیت فرد بر اساس ظاهر اندام‌های جنسی می‌باشد.[۵]

اصطلاح تشخیص جنسیت اشاره به مشخص کردن زن یا مرد بودن فرد بر اساس درک درونی خود فرد است. ممکن است جنسیت افراد با جنس نسبت داده شده هنگام تولد به آن‌ها متفاوت باشد.[۶] اصطلاح مراحل تطبیق و بازتایید جنسیت به مراحلی اشاره دارد که فرد انجام می‌دهد تا از ملال جنسیتی رها شود. این مراحل شامل موارد زیر است:

 • اقدامات پزشکی مانند مصرف هورمون و جراحی تطبیق و بازتایید جنسیت
 • تغییر مدارک شناسایی مانند اسم، شناسنامه، گذرنامه و غیره
 • تغییرات ظاهری مانند تغییر در پوشش، وسایل، صدا، حالات بدن و غیره

لزوماً تمام مراحل بالا انجام نمی‌شود و ممکن است فردی بعضی از اقدامات را انجام ندهد.[۷] و در واقع تمام زنان ترنس مراحل تطبیق و بازتایید را انجام نمی‌دهند. یکی از مراحل اصلی اقدانات پزشکی در زنان ترنس مصرف هورمون استروژن است تا به وسیله آن صفات ثانویه منتسب به زنان را (مانند سینه، تجمع چربی در قسمت ران و باسن، نسبت دور کمر به باسن و غیره) را به دست آورند این اقدامات ممکن است همراه با جراحی تطبیق و بازتایید جنسیت نیز باشد تا فرد را از ملال جنسیتی یا دیسفوریا رها سازد.[۸]

زنان ترنس معتقد هستند پیش از جراحی بازتایید جنسیت نیز جنس و جنسیتشان زن می‌باشد.[۹]

عمل‌ها[ویرایش]

معمولاً هورمون درمانی جایگزین برای زنان ترنس انجام می‌شود.

عمل‌های تطبیق و بازتایید جنسیت شامل عمل‌هایی مثل ارکیدکتومی، واژینوپلاستی و لابیاپلاستی می‌شود.[۱۰] همچنین ممکن است بزرگ کردن پستان و درون‌کاشت پستان انجام شود.

این افراد برای داشتن زندگی راحت‌تر در صورت نمایل جراحی مؤنث‌سازی چهره را انجام می‌دهند.[۸][۱۱] در کنار این عمل ممکن است عمل‌هایی مثل عمل‌های تغییر صدا و تراشیدن سیب گلو نیز صورت پذیرد.

زنان ترنس مشهور[ویرایش]

تصویر افراد[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1536504217696082
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ "What Are Appropriate Labels & Terms For Transgender People?". www.plannedparenthood.org. Retrieved 2020-10-17.
 3. https://www.glaad.org/reference/transgender
 4. "What's the difference between being transgender or transsexual and having an intersex condition?". Intersex Society of North America. Retrieved 2019-12-15.
 5. Google Accounts https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:CIgYPqajP3oJ:www.socialworkers.org/diversity/new/documents/Definitions%202011.pdf+&hl=en&pid=bl&srcid=ADGEEShcbWUPpP7V3OCAjyePMQhzKeYzfRqwdA_lzLkRtyzDxRNezRLfMefzeDV_3s83Q6cwtRzRE9EhXrjWchdPkmQWqxaR_cie-eko3WysD52YrvEnq6exra57oObp1-Src83hEGr7&sig=AHIEtbQuRW3BYQOZFlMMYkGZmssyTVo_Dw&pli=1. Retrieved 2019-12-15. Missing or empty |title= (help)
 6. http://wordnetweb.princeton.edu/perl/webwn?s=gender%20identity
 7. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۵ ژوئیه ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۱۲ اوت ۲۰۱۲.
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ «نسخه آرشیو شده» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۳ مارس ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۲ اوت ۲۰۱۲.
 9. Sun, Simón(e) D. "Stop Using Phony Science to Justify Transphobia". Scientific American Blog Network. Retrieved 2020-10-17.
 10. باشگاه خبرنگاران جوان (۲۵ مرداد ۱۳۹۵). «فقدان آموزش در جراحی تغییر جنسیت». باشگاه خبرنگاران جوان. دریافت‌شده در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸.
 11. «نسخه آرشیو شده» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۶ دسامبر ۲۰۱۷.

پیوند به بیرون[ویرایش]