بیگانه‌هراسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

بیگانه هراسی[۱] عبارت است از هراس نامعقول از بیگانگان، به حدی که به صورت یک رفتار غیرعادی و بیمارگونه در آید.[۲] بیگانه هراسی در میان مللی که به طور عمده مهاجرپذیر بوده‌اند گاه مورد بهره‌برداری‌های سیاسی در راستای جذب آرای عمومی نیز قرار می‌گیرد، در این میان احزاب رادیکال، پسا فاشیست، راست افراطی و ملی گرا بیشترین بهره را از ترویج آن می‌برند.[۳] گسترش بیگانه هراسی در یک جامعه گروه‌های عمدتاً مهاجر و اقلیت اجتماعی یا مذهبی را در معرض انواع تبعیض‌ها و ناملایمات قرار می‌دهد، برای مثال مطابق گزارش مرکز اروپایی نظارت بر بیگانه هراسی و نژادپرستی، اقلیت مسلمان در این قاره با تبعیض در زمینه‌های شغلی، آموزشی و مسکن رو به رو هستند.[۴]

پانویس[ویرایش]

  1. «بیگانه‌هراسی» [جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل] هم‌ارزِ «xenophobia»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی و زیر نظر غلامعلی حداد عادل، «فارسی»، در دفتر دوازدهم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۸-۶۶-۶۱۴۳-۶۰۰-۹۷۸ (ذیل سرواژهٔ بیگانه‌هراسی) 
  2. آلن وود. «جنگجوی جنگ سرد». در استالین و استالینیسم. ترجمهٔ محمد رفیعی مهرآبادی. چاپ اول. تهران: انتشارات خجسته، ۱۳۸۱. ۱۰۳. شابک ‎۹۶۴-۶۲۳۳-۳۸-۴. 
  3. «چهرهٔ جدیدی از فاشیسم». باشگاه اندیشه. 
  4. «بیگانه هراسی و نژادپرستی گریبان اروپا را در هم فشرده است». وبگاه آفتاب. 

پیوند به بیرون[ویرایش]