بیگانه‌هراسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بیگانه هراسی[۱] عبارت است از هراس نامعقول از بیگانگان، به حدی که به صورت یک رفتار غیرعادی و بیمارگونه در آید.[۲] بیگانه‌هراسی در میان مللی که به‌طور عمده مهاجرپذیر بوده‌اند گاه مورد بهره‌برداری‌های سیاسی در راستای جذب آرای عمومی نیز قرار می‌گیرد، در این میان احزاب رادیکال، پسا فاشیست، راست افراطی و ملی‌گرا بیشترین بهره را از ترویج آن می‌برند.[۳] گسترش بیگانه‌هراسی در یک جامعه گروه‌های عمدتاً مهاجر و اقلیت اجتماعی یا مذهبی را در معرض انواع تبعیض‌ها و ناملایمات قرار می‌دهد، برای مثال مطابق گزارش مرکز اروپایی نظارت بر بیگانه‌هراسی و نژادپرستی، اقلیت مسلمان در این قاره با تبعیض در زمینه‌های شغلی، آموزشی و مسکن رو به رو هستند.[۴]

پانویس[ویرایش]

  1. «بیگانه‌هراسی» [جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل] هم‌ارزِ «xenophobia»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی، «فارسی»، در دفتر دوازدهم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۸-۶۶-۶۱۴۳-۶۰۰-۹۷۸ (ذیل سرواژهٔ بیگانه‌هراسی) 
  2. آلن وود. «جنگجوی جنگ سرد». در استالین و استالینیسم. ترجمهٔ محمد رفیعی مهرآبادی. چاپ اول. تهران: انتشارات خجسته، ۱۳۸۱. ۱۰۳. شابک ‎۹۶۴-۶۲۳۳-۳۸-۴. 
  3. «چهرهٔ جدیدی از فاشیسم». باشگاه اندیشه. 
  4. «بیگانه‌هراسی و نژادپرستی گریبان اروپا را در هم فشرده‌است». وبگاه آفتاب. 

پیوند به بیرون[ویرایش]