نظریه فراهنجار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نظریهٔ کوئیر*[۱] مجموعه‌ای از عقاید بر پایهٔ این امر است که هویت‌ها ثابت نیستند و نمی‌توانند مشخص‌کنندهٔ خصوصیات یک انسان باشند. طبق این نظریه، به طور کلی صحبت​ کردن در مورد گروهی تحت عنوان «زنان»، «همجنسگرایان» و غیره، بی ​مفهوم است، چرا که هر هویتی متشکل از تعداد زیادی عناصر مختلف است و پیش​فرض این که بتوان انسان‌ها را بر پایهٔ یک هویت مشترک طبقه​بندی کرد بسیار اشتباه‌است. این نظریه پیشنهاد می‌کند که انسان​ها مفاهیم مربوط به هویت‌های ثابت را به گونه‌های مختلف و مبتکرانه زیر سوال ببرند.

نظریهٔ کوئیر تا حدودی بر پایه اثر جودیت باتلر*[۲] تحت عنوان «آشفتگی جنسیتی»*[۳] و آثار میشل فوکو است.

باید توجه داشت که نظریهٔ کوئیر نام دیگری برای نظریات همجنسگرا نیست، بلکه با کمک نظریه کوئیر می‌توان پیش‌فرض‌های مربوط به جنسیت، جنس گونگی و همجنسگرایی را زیر سوال برد.

کوئیر[ویرایش]

واژهٔ کوئیر به افرادی اطلاق می‌شود که از نظر گرایش جنسی در اقلیت هستند؛ از قبیل همجنس‌گرایان زن و مرد، دوجنسگرایان و دگرجنس شدگان.

کلمهٔ Queer در اصل در زبان انگلیسی به معنای غیرعادی و عجیب بود که در عین حال لفظی تحقیر​آمیز به شمار می‌آمد. این واژه در اواخر قرن ۱۹ میلادی در مورد همجنس‌گرایان مرد به کار برده می​شد. اما در دههٔ ۸۰ میلادی، در جریان مبارزات همجنس‌گرایان در آمریکا، بعضی مبارزان و گروه​های همجنس‌گرا، به خصوص گروه کوئیر نِیْشِن*[۴] شروع به استفاده از این واژه به جای واژه ​های رایج «گی» و «لزبین» برای بیان هویت خود کردند. این گذار نشانگر تغییر و تحول هویت و موقعیت اجتماعی ـ سیاسی ـ فرهنگی همجنس‌گرایان در آمریکا و بعضی کشورهای غربی بود. از نظر آن‌ها «گی» و «لزبین» بیانگر هویت​‌هایی محدود و ناقص بودند. به‌علاوه لفظ فراهنجار نشانگر خواست عصیان‌گرانهٔ این افراد به متفاوت بودن و عدم نیاز آن‌ها به پذیرفته‌شدن از طرف باقی افراد جامعه بود.

پانویس[ویرایش]

  1. ^ به انگلیسی: Queer theory
  2. ^ به انگلیسی: Judith Butler
  3. ^ به انگلیسی: Gender Trouble
  4. ^ ‎QueerNation

منابع[ویرایش]

  • وب‌گاه خانه​ دوست (از وب برداشته شده​است)

پیوند به بیرون[ویرایش]