پرش به محتوا

اشتراسریسم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آرم اشتراسریسم

اشتراسریسم (به انگلیسی: Strasserism) نوعی از ناسیونال سوسیالیسم است که حول محور آراء دو برادر به نام اتو اشتراسر و گرگور اشتراسر به‌وجود آمد و به خاطر عقاید رادیکالی و تندروی در آنچه آن را ناسیونال سوسیالیسم واقعی می‌خوانند، مشهور هستند. گرگور اشتراسر از اعضای بلندپایه حزب نازی و از بزرگ‌ترین رقبای آدولف هیتلر محسوب می‌شد. برخی از افراد در کابینهٔ هیتلر، مانند دکتر یوزف گوبلس، وزیر پروپاگاندا و دکتر یالمار شاخت، وزیر اقتصاد رایش، گرایش‌هایی به اشتراسریسم داشتند.[۱]

عقاید

[ویرایش]

اشتراسریست‌ها برعکس هیتلریست‌ها هر شکلی از سرمایه‌داری را مردود دانسته و خواهان حذف مالکیت خصوصی و اداره صنایع و ابزار تولید بدست سندیکاهای کارگری بودند.

اشتراسرها به ویژه گرگور اشتراسر آدولف هیتلر را خائن به ایدئولوژی می‌دانستند و معتقد بودند که هیتلر ناسیونال سوسیالیسم را آنطور که باید اجرا نکرده و قدرت را به سرمایه داران سپرده‌است.

اشتراسریست‌ها برای تصاحب قدرت مانند چپ‌ها روش انقلاب و در درجه دوم رخنه در دستگاه حکومت را پیشنهاد می‌کنند.

اشتراسرها برخلاف آدولف هیتلر که معتقد به تقدم ناسیونالیسم بر سوسیالیسم بود؛ معتقد به تقدم سوسیالیسم بر ناسیونالیسم بودند.[۲]

از جمله کتاب‌های این مردم می‌توان به کتاب‌های:

_ آلمان آزاد در برابر هیتلر اثر اتو اشتراسر

_ هیتلر و من اثر اتو اشتراسر

_ بیداری سیاسی من اثر آنتوان درکسلر

اشاره کرد که البته تمامی این کتاب‌ها ترجمه نشده هستند و در ایران موجود نیستند.

نماد اشتراسریست‌ها عبارت است از یک پرچم پتک و شمشیر در زمینه سیاه که نماد جبهه سیاه و اشتراسریسم است.

امروزه اشتراسریست‌ها در کشورهای آلمان، اوکراین و لهستان وجود دارند و به تبلیغ این عقیده مشغول هستند.[۳]

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]
  1. Kedar, Asaf (2010). National Socialism Before Nazism: Friedrich Naumann and Theodor Fritsch, 1890-1914. University of California, Berkeley. p. 169.
  2. منبع: کتاب یک تمدن یک باور یک پیشوا.
  3. C. T. Husbands, 'Militant Neo-Nazism in the Federal Republic of Germany' in L. Cheles, R. Ferguson & M. Vaughan, Neo-Fascism in Europe, 1992, p. 98.