شلودویگ، شاهزاده هوهنلوهه-شیلینگسفورست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شلودویگ شاهزاده هوهنلوهه-شیلینگفورست
سومین صدراعظم آلمان
دوره مسئولیت
۲۹ اکتبر ۱۸۹۴ – ۱۷ اکتبر ۱۹۰۰
پادشاهویلهلم دوم
پس ازلئو فون کاپریوی
پیش ازبرنهارد فن بولو
۱۴مین نخست‌وزیر پروس
دوره مسئولیت
۲۹ اکتبر ۱۸۹۴ – ۱۷ اکتبر ۱۹۰۰
پس ازBotho zu Eulenburg
پیش ازبرنهارد فن بولو
فرماندار آلزاس-لورن
دوره مسئولیت
۱۸۸۵ – ۱۸۹۴
نخست‌وزیر باواریا
دوره مسئولیت
۱۸۶۶ – ۱۸۷۰
اطلاعات شخصی
زاده
شلودویگ، شاهزاده هوهنلوهه-شیلینگسفورست

۳۱ مارس ۱۸۱۹
روتنبورگ آن در فولدا،
هسن، پروس
درگذشته۶ ژوئیهٔ ۱۹۰۱ (۸۲ سال)
باد راگاتس، سوئیس
ملیت آلمان
حزب سیاسیمستقل
پیشه، سیاستمدار
امضا
لقب(ها)شاهزادهٔ هوهنلوهه

شلودویگ کارل ویکتور، شاهزادهٔ هوهنلوهه-شیلینگفورست(به آلمانی: Chlodwig Carl Viktor Fürst zu Hohenlohe-Schillingsfürst) یا به کوتاهی شاهزادهٔ هوهنلوهه (زادهٔ ۳۱ مارس ۱۸۱۹ – درگذشته ۶ ژوئیه ۱۹۰۱) دولتمرد آلمانی، صدر اعظم این کشور و نخست‌وزیر پروس میان سال‌های ۱۸۹۴ تا ۱۹۰۰ میلادی بود. او در جایگاه‌های چندی از جمله نخست‌وزیری باواریا، سفارت در پاریس، وزارت خارجه و فرمانداری آلزاس-لورن خدمت کرده‌بود. او در زمان خود از برجسته‌ترین سیاستمداران لیبرال آلمان بود.

زندگی[ویرایش]

شلودویگ در روتنبورگ آن در فولدا در هسن و از دودمان هوهنلوهه زاده‌شد. عمهٔ او شاهزاده فئودورای لاینینگن خواهر ناتنی شهبانو ویکتوریا بود و او بدین واسطه می‌توانست به جایگاهی در بریتانیا دست‌یابد، ولی شلودویگ به دستگاه دیپلوماتیک پروس پیوست.

در ۱۸۶۶ او نخست‌وزیر باواریا شد و در جستجوی راهی بود تا بخش‌های جنوبی آلمان را با کنفدراسیون آلمان شمالی یکی سازد. در این سال‌ها او پس از بیسمارک برجسته‌ترین سیاست‌مدار آلمان گشته بود.

در ۱۸۹۴ ویلهلم دوم وی را جانشین لئو فون کاپریوی در جایگاه صدر اعظمی آلمان نمود. او در دورهٔ صدر اعظمی کمتر در میان عموم پدیدار شد. او در ۱۷ اکتبر ۱۹۰۰ از صدارت عظمی کناره‌گیری نمود. مرگ او در باد راگاتس سوئیس رخ‌داد.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Chlodwig, Prince of Hohenlohe-Schillingsfürst," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Chlodwig,_Prince_of_Hohenlohe-Schillingsfürst&oldid=433709778 (accessed July 24, 2011).