نئونازیسم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نونازیسم و نئوفاشیسم به جمعیت‌ها یا جنبش‌های سیاسی برای زنده کردن دوباره نازیسم و فاشیسم اشاره دارد، به صورتی که بعد از جنگ جهانی دوم رواج یافتند.

عقاید[ویرایش]

جنبش‌های نئونازی به آدولف هیتلر وفادار هستند، و نشان ملی آلمان نازی (صلیب شکسته) و هر چیزی که متعلق به آلمان دوره ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ باشد.

دامنه فعالیت[ویرایش]

نئونازیسم در اروپا و آمریکای شمالی وجود دارد و نژاد گرایی و برتری نژادی را می‌آموزد. این آموزه‌ها وفاداری به اصول نخستین نازیسم، اعتقاد به برتری نژاد آریایی را پوشش می‌دهد. نئونازی‌ها در اروپای شرقی و پس از سقوط کمونیسم فعالیت بسیار گسترده‌ای را آغاز کرده‌اند و در مدّت زمان اندکی توانسته‌اند گروه‌های بزرگ و سازمان‌یافته‌ای را تشکیل بدهند. اصول اولیه این گروه‌ها متضاد اخلال در آرامش و امنیت ملی یک جامعه یا یک کشور است.

نئونازی‌های ایران[ویرایش]

جنبش نئونازی ایران در تاریخ جمعه، ۱۰ اسفند ۱۳۸۶ تشکیل شده‌است. فعالیت این گروه باعث واکنش‌های سیاسی در داخل و خارج از ایران شده‌است.

فعالیت[ویرایش]

فعالیت اعضای این گروه بر روی فضای اینترنت متمرکز است پس از اینکه این گروه در ایران اعلام موجودیت کرد یک مجموعه سایت‌های اینترنتی راه‌اندازی کردند. گروه‌های محور نئونازی برای پیروزی نژاد آریایی (جوامع ستم دیده، ایران، آلمان و شمال ایتالیا) فعالیت می‌کنند.

فعالیت مجدد[ویرایش]

پس از مدتی سایت‌های مرتبط با این گروه در داخل ایران فیلتر شدند و این امر باعث اخلال در امر عضو گیری و فعالیت این گروه شد اما پس از چندی برخی از سایت‌های مرتبط رفع فیلتر شدند که این امر باعث واکنش‌هایی در داخل و خارج از ایران گردید.[۱][۲][۳]

اعتراض جامعه کلیمیان[ویرایش]

در پی رفع فیلتر این سایت‌ها سیامک مره صدق نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای اعتراضی به علی لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی خواستار برخورد مناسب با این گروه مجازی شد.[۴] وی بیان کرد که:

از آنجایی که این تفکر نژادپرستانه تمامی نژاد سامی را مورد هجوم قرار می‌دهد و با توجه به همزمانی این فعالیت با فعالیت‌های سازمان یافته استکبار علیه منافع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در برخی از محافل جهانی این همزمانی برای اینجانب سؤال برانگیز است. لازم به تذکر است که تمامی موحدان جهان می‌دانند که چنین تفکراتی ضد انسانی هیچگونه پذیرشی در صفوف مردم ایران و مسئولان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نداشته و نخواهد داشت و بر اهل تاریخ ثابت شده که بیشترین سود از تبلیغات نژاد پرستانه نازیسم همواره به خزانه صهیونیزم وارد می‌شود.

واکنش وزارت ارشاد[ویرایش]

روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی رفع فیلتر مجدد سایت‌های مرتبط با نئونازی‌های ایران در جوابیه‌ای به سایت تابناک مدعی شد که مرجع ثبت دامنه‌های آی آر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نبوده بلکه موسسه‌ای غیردولتی (یک مرکز تحقیقاتی) اقدام به ثبت دامنه‌های آی آر می‌نماید که حتی تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز نیست.[۵]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «فعالیت مجدد سایت مروجان نازیسم در ایران»(فارسی)‎. تابناک، ۲۶ بهمن ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در ۱۴ آبان ۱۳۹۰. 
  2. «Iran Nazi website allowed to re-open»(انگلیسی)‎. reuters، ۲۲ نوامبر ۲۰۱۰. بازبینی‌شده در ۱۴ آبان ۱۳۹۰. 
  3. «iranian-nazis»(انگلیسی)‎. france24.com، ۲۲ نوامبر ۲۰۱۰. بازبینی‌شده در ۱۴ آبان ۱۳۹۰. 
  4. «اعتراض جامعه کلیمیان درخصوص رفع فیلتر شدن سایت هواداران نازیسم در ایران»(فارسی)‎. وب‌سایت انجمن کلیمیان تهران، پاییز ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در ۱۴ آبان ۱۳۹۰. 
  5. «توضیحات وزارت ارشاد دربارهٔ سایت مروج فاشیسم و نازیسم+تکمیلی»(فارسی)‎. تابناک. بازبینی‌شده در ۱۴ آبان ۱۳۹۰. 

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «نئونازیسم». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۹ آبان ۱۳۹۰.