یوزف گوبلس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از یوزف گوبلز)
پرش به: ناوبری، جستجو
یوزف گوبلس
وزیر تبلیغات آلمان نازی
مشغول به کار
۱۹۳۳ – ۱۹۴۵
بیست و پنجمین صدراعظم آلمان
اطلاعات شخصی
تولد ۲۹ اکتبر ۱۸۹۷(۱۸۹۷-10-۲۹)
ریت، پروس، امپراتوری آلمان
مرگ ۱ مه ۱۹۴۵ میلادی (۴۷ سال)
برلین، آلمان نازی
خودکشی خانوادگی
ملیت آلمان نازی
حزب سیاسی حزب ملی کارگران سوسیالیست آلمان
همسر ماگدا گوبلس
فرزندان شش فرزند
محل تحصیل دانشگاه بن
دانشگاه هایدلبرگ
دانشگاه فرایبورگ
پیشه سیاستمدار
امضاء
کنیه(ها) پاول یوزف گوبلس

پاول یوزف گوبلس (به آلمانی: Paul Joseph Goebbels) (زاده ۲۹ اکتبر ۱۸۹۷ - درگذشته اول مه ۱۹۴۵) سیاست‌مدار ناسیونال سوسیالیست آلمانی که از ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ وزیر رایش برای تبلیغات و روشنگری مردم بود.

او از نزدیک‌ترین دوستان و همکاران آدولف هیتلر بود و شهرت او تا حد زیادی ناشی از خطابه‌های پرشور و تبحرش در سخن‌وری بود.

به همراه لنی ریفنشتال در ۱۹۳۷

گوبلس پیش از ورود به حکومت آلمان به روزنامه‌نگاری، کار در بانک و کارگزاری بازار بورس اشتغال داشت. او در ۱۹۲۴ وارد حزب نازی شد و به ریاست حزب در ایالت برلین منصوب شد. در ۱۹۲۸ در مقام یکی از کلیدی‌ترین اعضای حزب قرار گرفت.

وی تحصیلات خود را در زمینه‌های ادبیات و فلسفه در دانشگاه‌های بن، هایدلبرگ و فرایبورگ انجام داد و تز دکترای خود را پیرامون ویلهلم فن شوتز نویسنده رمانتیک سده ۱۹ نوشت. گوبلس عنوان رساله دکتری خود را با هدایت گوندولف (زمینه‌ای به تاریخ درام دراماتیک)برگزید که بعدها درزمان وزارت تز خود را بیرون کشیده و نام آنرا به (زیربنای روحی و سیاسی رمانتیک گذشته) تغییر داد[۱]. وظیفهٔ او به عنوان وزیر به دست گرفتن کامل کنترل جامعه در همهٔ بخش‌های زندگی اجتماعی بود، چه در سطح عمومی و فرهنگی و چه در سطح خصوصی. گوبلس توانست در عرض کوتاهترین مدت تمام رسانه‌های آن روز را یکپارچه کند و تحت کنترل خود درآورد. او به زودی قدرت فیلم را به عنوان یک رسانهٔ مناسب برای پروپاگاندا شناخت و از آن نهایت استفاده را برای تأثیر در افکار عمومی و پخش ایده‌های ضدیهودی کرد. شهرت او بیشتر بخاطر وزارت تبلیغات در رایش سوم به مدت ۱۲ سال و ارائهٔ تبلیغات عظیم برای جذب جامعهٔ آلمان به اهداف و ارزش‌های هیتلر و حزب نازی است.

زندگی[ویرایش]

نوشتار اصلی: فرزندان گوبلس
ماگدا و یوزف گوبلس به همراه فرزندان شان

یوزف گوبلس در ۱۸۹۷ به دنیا آمد. او به علت ناتوانی جسمی از شرکت در جنگ جهانی اول معاف بود.

او به تحصیل در رشته‌های تاریخ و ادبیات پرداخت و در سال ۱۹۲۲ به حزب نازی پیوست.

در سال ۱۹۳۳ گوبلس به مقام وزارت پروپاگاندا در رایش سوم رسید و این سمت را تا هنگام مرگ در ۱۹۴۵ در اختیار داشت.

در هنگام وزارت او تمام شاخه‌های رسانه‌های عمومی و هنر را در اختیار داشت و تمام سعی خود را برای جمع کردن مردم پشت هیتلر و دولت او به کار بست.

در هنگام جنگ جهانی دوم، وقتی که تبلیغات برای نازیسم از اهمیتی دو چندان برخوردار بود، کار گوبلس نیز چند برابر شد.

خانوادهٔ گوبلس. در این عکس دستکاری شده پسرخواندهٔ گوبلس هارالد کوانت (که به خاطر خدمت در نظام غایب بود) به بقیه اعضای خانواده افزوده شده است.

اوج فعالیتهای ضدیهودی او در سازماندهی «شب بلورین» در شب دهم نوامبر بود. از سال ۱۹۴۰ به بعد گوبلس مدیر مجلهٔ هفتگی «Das Reich» بود که در سرمقالهٔ آن همواره دربارهٔ «پیروزی نهایی» در آیندهٔ نزدیک می‌نوشت و از اختراع سلاح‌های معجزه‌آمیز خیالی خبر می‌داد. بعد از شکست آلمانی‌ها در استالینگراد، گوبلس سخنرانی ای در برلین ایراد کرد که در آن این جملهٔ مشهور خود را فریاد می‌زد: «آیا جنگ مطلق را می‌خواهید؟» Wollt) Ihr den totalen Krieg)[۲]

او حتی وقتی شکست آلمان در جنگ قطعی شده بود، به هیتلر وفادار ماند و نهایتاً پس از ورود ارتش سرخ به برلین در ۱ مه ۱۹۴۵ خودکشی کرد. وی به هنگام مرگ تنها ۴۸ سال داشت.

گوبلز در جنگ حهانی دوم تئاتر را قدغن اعلام کرد.[نیازمند منبع]

منابع[ویرایش]

  1. ژوزف گوبلس:کورت ریس. چاپ موسسه هلیس و کارتر. لندن.۱۹۴۹. صفحه ۱۶
  2. http://www.youtube.com/watch?v=OoV7Vzq3pps
  • خاطرات گوبلس: پاول یوزف گوبلس

۱-ژوزف گوبلس:کورت ریس. چاپ موسسه هلیس و کارتر. لندن.۱۹۴۹. صفحه ۱۶