رودلف هس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رودلف والتر ریچارد هس
Bundesarchiv Bild 183-1987-0313-507, Rudolf Hess.jpg
شناسنامه
زادروز ۲۶ آوریل ۱۸۹۴
زادگاه اسکندریه، مصر، امپراتوری عثمانی
تاریخ مرگ ۱۷ اوت ۱۹۸۷
محل مرگ برلین، آلمان
همسر(ان) ایلسه پروهل*[۱]
فرزندان وولف رودیگر هس *[۲]
دین کاتولیک
اطلاعات سیاسی
حزب سیاسی حزب ملی کارگران سوسیالیست آلمان
سمت معاون آدولف هیتلر
سمت‌های پیشین منشی خصوصی آدولف هیتلر
فعالیت‌ها پرواز انفرادی به انگلستان برای مذاکرات صلح

رودُلف والتر ریچارد هِس (به آلمانی: Rudolf Heß)(۲۶ آوریل ۱۸۹۴ - ۱۷ اوت ۱۹۸۷) در اسکندریه مصر متولد شد. رودلف هس یکی از چهره‌های مؤثر حزب نازی و معاون آدولف هیتلر به شمار می‌رفت. قبل از حمله آلمان نازی به شوروی هس در پروازی انفرادی به سوی اسکاتلند تلاش‌هایی را برای برقراری صلح با انگلستان انجام داد، اما قبل از آنکه موفق شود هواپیمای وی توسط انگلیسی‌ها مورد هدف قرار گرفت و هس مجبور به فرود با چترنجات شد. وی دستگیر شد و پس از جنگ در دادگاه نورنبرگ به حبس ابد محکوم شد و تا پایان زندگی خویش در زندان بسر برد. تئوری‌های مختلفی در خصوص پرواز هس به بریتانیا وجود دارد از جمله خیانت به هیتلر و مذاکرات پنهانی، اما نازی‌ها در آن زمان و نئونازی‌ها بر این نکته اصرار دارند که رودلف هس برای مذاکره صلح و از طرف حزب نازی به سوی انگلستان پرواز کرد. هس نزد نئونازی‌ها از احترام خاصی برخوردار است.

زندگینامه[ویرایش]

هس در اسکندریه مصر از والدینی آلمانی، یونانی متولد شد. رودلف فرزند بزرگ خانواده شش نفری بود، پدر رودلف فریدز اچ هس*[۳] اهل آلمان و ایالت باواریا بود و مادر رودلف از اهالی یونان بود. خانواده رودلف هس در سال ۱۹۰۸ از اسکندریه به آلمان مهاجرت کرد. رودلف در مدرسه شبانه‌روزی ثبت نام کرد و به ستاره‌شناسی علاقه داشت اما به اجبار پدرش مجبور شد برای کسب و کار به سوئیس برود. در زمان وقوع جنگ جهانی اول او داوطلب خدمت سربازی در هنگ هفتم باواریا شد و موفق شد صلیب آهنی درجه دو نیز دریافت کند. وی چند بار به شدت مجروح شد از جمله یک بار که به شدت از ناحیه قفسه سینه مجروح شد و دیگر نتوانست به عنوان سرباز پیاده به جبهه بازگردد بنابراین به نیروی هوایی منتقل شد و آموزش‌های هوانوردی و خدمت در اسکادران عملیاتی را با رتبه ستوان در ۱۶ اکتبر ۱۹۱۸ گذراند.

معاون هیتلر[ویرایش]

پس از جنگ جهانی اول هس به مونیخ بازگشت، وی در دانشگاه مونیخ ثبت نام کرد و در آنجا به مطاله علوم سیاسی، تاریخ، اقتصاد و جغرافیای سیاسی پرداخت. هس سپس به حزب تازه تأسیس نازی و آدولف هیتلر پیوست و در کودتای آبجوفروشی مونیخ شرکت کرد، هس دستگیر شد و به مدت هفت و نیم ماه به زندان افتاد. هس پس از آزادی به عنوان منشی خصوص هیتلر برگزیده شد او رونویسی و تا حدی ویرایش کتاب نبرد من را نیز به عهده داشت. هس پس از مدتی توانست به سومین شخصیت حزب نازی پس از هیتلر و هرمان گورینگ تبدیل شود. هیتلر برای پاسخ به افکار عمومی و همچنین انحراف مردم از یک حکومت دیکتاتوری رودلف هس را به عنوان جانشین خود معرفی کرد. هس توانست از این قدرت به دست آورده نهایت استفاده را بکند. وی در سرکوب مخالفان حزب و دولت نازی، و همچنین در تدوین و تهیه قوانین نورنبرگ نقش پررنگی را ایفا کرد. در دهه ۱۹۳۰ افکار هیتلر بیشتر به سمت یوزف گوبلز، هاینریش هیملر و هرمان گورینگ جلب شد و هس در حاشیه قرار گرفت. پس از حمله آلمان نازی به لهستان، هیتلر اعلام کرد در صورتی که اتفاقی برای من بیفتدهس و گورینگ مسئول کنترل وضعیت کشور هستند.

پرواز به اسکاتلند[ویرایش]

لاشه هواپیما سقوط کرده رودلف هس

هس امیدوار بود آلمان نازی و انگلستان با هم صلح کنند و جنگ در اروپا تمام شود. وی میدانست برای خارج شدن از حاشیه و جلب نظر هیتلر به این صلح نیاز دارد زیرا اگر این اتفاق رخ میداد، آلمان نازی دیگر نیازی به جنگ با انگلیس نداشت و قادر بود تمام توانش را در جنگ با شوروی به کار گیرد و به نوعی اروپا را از آن خویش مینمود، هس سرانجام در تاریخ ۱۰ مه ۱۹۴۱ ساعت ۶:۰۰ صبح به صورت مخفیانه از آوگسبورگ برای مذاکره با طرف انگلیسی به سمت اسکاتلند پرواز کرد، او میدانست که این سفر کاملاً یک طرفه خواهد بود و هواپیما سوخت کافی برای بازگشت ندارد، پدافند انگلستان با وجود اینکه هواپیما را شناسایی کردند اما در کمال تعجب دستور داشتند که به آن شلیک نکنند، اون سپس در نزدیکی محل استقرار دوک همیلتون با برعکس نمودن هواپیما به بیرون پرید و با چترنجات به زمین نشست ، هس پس از فرود دچار شکستگی مچ پا شد. هس پس از دستگیری به دستور وینستون چرچیل به برج لندن منتقل شد، سپس دیداری کوتاه با وی صورت گرفت و چرچیل دستور داد هس مورد درمان قرار بگیرد، هس تا ۲۰ مه ۱۹۴۱ در برج لندن زندانی بود سپس به خانه‌ای منتقل شد و چرچیل دستور داد هر اطلاعاتی که می‌تواند مفید باشد را از هس دریافت شود. مأموران ام آی شش*[۴] معتقد بودند هس دچار بیماری روانی است و به همین جهت روانپزشکی را به دیدن هس آوردند، روانپزشک پس از معاینه اعلام کرد هس دیوانه نیست اما احتمالاً به دلیل شکست در مأموریت خود دچار افسردگی شدید شده است. هس در طول دوره زندان خود به نوشتن خاطرات روزانه مشغول بود. دولت آلمان نازی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که هس قربانی توهماتی باقی‌مانده از جنگ جهانی اول است، هس در کتاب خاطرات خود در این باره می‌نویسد:

طبیعی است که باور این موضوع سخت باشد که من برای چه هدفی به انگلستان آمدم، من با یک تصمیم بسیار سخت مواجه شده‌ام. من فکر کردم می‌توانم از آمدن تابوت کودکان و سرازیر شدن اشک مادران جلوگیری کنم

محاکمه و زندان[ویرایش]

دادگاه نورنبرگ، رودلف هس دومین نفر از سمت چپ

رودلف هس در دادگاه نورنبرگ که در سال ۱۹۴۶ برگزار شد از اتهام جنایت علیه بشریت و اعدام تبرئه شد، اما به خاطر جنایات جنگی به حبس ابد محکوم شد. البته به عقیده ی بسیاری از کارشناسان، شخصی که در دادگاه حضور داشت رودولف هس واقعی نبود و بدل او بود،برای مثال، هس در جنگ جهانی اول از ناحیه ی سینه مورد اصابت گلوله قرار گرفت اما زمان دستگیری او در انگلستان و معاینه ی وی، هیچگونه آثار جراحت از جنگ در بدن وی یافت نشد، این نظریه اثبات میکند که چرا هس در دادگاه اعلام کرد که چیزی به یاد ندارد، هس قبل از آنکه به دادگاه برده شود اعلام کرد که از هیچ چیز متأسف نیست. وی در دادگاه ابراز کرد که دچار فراموشی شده اما تیم پزشکی قانع نشد، پس از مدتی هس اینطور وانمود کرد که حافظه خود را به دست آورده است. فرانک کلر*[۵] نگهبان زندان هس در خصوص رفتار هس در زندان می‌گوید «هنگامی که هس در حیاط زندان راه می‌رفت به سبک رژه نازی بر روی پاشنه پا راه می‌رفت.» بسیاری از مورخان و محققان ابراز کردند که حبس طولانی هس بی عدالتی بوده است. وینستون چرچیل در کتاب خود جنگ جهانی دوم، بخش سوم نوشته است:

وقتی به کل ماجرا نگاه می‌کنم، خوشحالم که در قبال هس هیچ مسئولیتی متوجه من نیست. هر قدر هم که هس به خاطر همراهی با هیتلر در جنگ گناهکار باشد، ولی این نکته را باید به یاد داشت که در هر صورت هس به نوعی یک نماینده سیاسی بود و در آن زمان شاید انسانیت آن بود که به پرونده وی به چشم یک مورد پزشکی نگاه شود تا یک جنایتکار جنگی و درباره وی مراعات می‌شد

پرواز هس به سوی انگلستان باعث تردید استالین رهبر شوروی در خصوص انگلستان شده بود، در دیداری که بین استالین و چرچیل صورت گرفت استالین در خصوص همکاری انگلستان و آلمان نازی ابراز نگرانی کرد اما چرچیل منکر هر گونه همکاری با آلمان نازی شد. در دهه هفتاد کشورهای آمریکا، انگلستان و فرانسه تلاش‌هایی برای تجدید نظر در خصوص هس انجام دادند که با مخالفت شدید شوروی روبرو شد و آزادی هس ناکام ماند.

مرگ[ویرایش]

هِس در سلولش در زندان نورمبرگ

رودلف هس در تاریخ ۱۷ اوت ۱۹۸۷ در حالی که ۹۳ سال سن داشت در زندانی در غرب برلین درگذشت. گفته می‌شود وی در زندان و با استفاده از سیم برق مهتابی در سال ۱۹۸۷ خودرا حلق‌آویز کرد اما بعضی عقیده دارند وی به قتل رسیده است. پس از مرگ هس نئونازی‌ها در سراسر اروپا اقدام به راه پیمایی کردند و هر ساله در روز مرگ هس اقدام به راه پیمایی می‌کردند به نحوی که در سال ۲۰۰۳ تعداد ۵٬۰۰۰ نفر از نئونازی‌ها دست به راه پیمایی زدند و پس از آن در سال ۲۰۰۴ تعداد آنها به ۹٬۰۰۰ تن رسید که پس از آن راه پیمایی در روز مرگ هس در آلمان ممنوع شد. هس آخرین بازمانده کابینه هیتلر بود.

زیارت نئونازیها و تخریب قبر[ویرایش]

نئونازیها از سرتاسر آلمان و اروپا در وونزیدل برای یادبود مارس و راهپیماییهای مشابه که هر ساله در سالگرد مرگ هس به وقوع می‌پیوست گرد هم می‌آمدند. این اجتماعات از ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۰ ممنوع بود و نئونازیها سعی کردند در شهرهای دیگر و کشورهایی نظیر دانمارک و هلند جمع شوند. تظاهرات در وونزیدل در ۲۰۰۱ قانونی شد. در ۲۰۰۵ با وضع قوانین سختگیرانه تر در آلمان تظاهراتها بار دیگر ممنوع شدند.

در سال ۲۰۱۱ اجاره ۲۰ ساله قبر هس به اتمام رسید و خانواده تقاضای ادامه ۲۰ ساله آن را کردند که رد شد.

قبر رودلف هس به دستور مقام‌های آلمانی و در جهت جلوگیری از تجمع نئونازی‌ها در مکان این قبر تخریب شد. هس در کلیسای لوتری در شهر وونزدیل دفن بود که با اجرای این دستور استخوان‌های باقی‌مانده از هس سوزانده و به دریا ریخته شد و قبر وی به طور کامل تخریب شد. هس تنها بازمانده نازی‌ها بود که دارای مقبره مشخص بود.[۱]

پانویس[ویرایش]

۱.^  Ilse Pröhl

۲.^  Wolf Rüdiger Hess

۳.^  Fritz H. Hess

۴.^  MI6

۵.^  Frank Keller

  1. «قبر رودلف هس، معاون آدولف هیتلر ویران شد». وب‌سایت انتخاب، ۳۱ تیر ۱۳۹۰. بازبینی‌شده در ۲۲ دی ۱۳۹۰. 

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «رودلف هس». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۰ خرداد ۱۳۸۹.