فیلیپ شایدمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فیلیپ شایدمان
فیلیپ شایدمان
صدراعظم آلمان
جمهوری وایمار
دوره مسئولیت
۱۳ فوریه ۱۹۱۹ – ژوئن ۱۹۱۹
پس ازفریدریش ابرت
پیش ازگوستاف باوئر
اطلاعات شخصی
زاده۲۶ ژوئیهٔ ۱۸۶۵
کاسل، هسن
درگذشته۲۹ نوامبر ۱۹۳۹ (۷۴ سال)
کپنهاگ، دانمارک
ملیت آلمان
حزب سیاسیحزب سوسیال دموکرات آلمان
پیشه، سیاستمدار

فیلیپ شایدمان(به آلمانی: Philipp Scheidemann) (زادهٔ ۲۶ ژوئیه ۱۸۶۵ – درگذشته ۲۹ نوامبر ۱۹۳۹) سیاستمدار عضو حزب سوسیال دموکرات آلمان و صدراعظم جمهوری وایمار بود.

زندگی[ویرایش]

وی در آغاز یک چاپخانه‌دار بود که به نشر روزنامه‌های سوسیالیست روی آورد. شایدمان در ۱۹۰۳ و از سوی حزب سوسیال دموکرات از زلینیگن نامزد نمایندگی رایشستاگ شد و به زودی به یکی از رهبران این حزب بدل شد.

در ۱۹۱۸ او نایب‌رئیس رایشستاگ شد. وی در کابینهٔ ماکس فن بادن به وزارت رسید. با کناره‌گیری ویلهلم دوم در ۱۹۱۸ و استعفای ماکس فن بادن به سود فریدریش ابرت، مطلوب سیاسیون یک سلطنت مشروطه بود؛ ولی با بالاگرفتن جریانانات انقلابی و بیم قدرت گرفتن کمونیسم، شایدمان به طور یک طرفه در بالکن رایشستاگ اعلام جمهوری کرد.

پس از آن شایدمان در دولت موقت خدمت کرد و در جریانان ۱۹۱۹ که به تشکیل جمهوری وایمار انجامید حضور داشت. ابرت نخستین رئیس جمهور آلمان شد و شایدمان هم صدر اعظم او گردید. دولت جدید ائتلافی از سه حزب دموکرات مسیحی، حزب دموکرات آلمان و حزب مرکزی آلمان بود. در پی معاهده ورسای و مخالفت حزب دموکرات با آن شایدمان از صدارت عظمی کناره‌گیری نمود.

شایدمان میان سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۲۵ شهردار کاسل بود. با برآمدن نازیسم شایدمان از آلمان تبعید شد و اندکی پس از آغاز جنگ دوم جهانی در کپنهاگ دانمارک درگذشت.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Philipp Scheidemann," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Philipp_Scheidemann&oldid=438565598 (accessed July 26, 2011).