لئو فون کاپریوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لئو فون کاپریوی
Leo+von+Caprivi.jpg
دومین صدراعظم آلمان
مشغول به کار
۲۰ مارس ۱۸۹۰ – ۲۶ اکتبر ۱۸۹۴
پس ازاتو فون بیسمارک
پیش ازشلودویگ، شاهزاده هوهنلوهه-شیلینگسفورست
اطلاعات شخصی
زاده
گئورگ لئو گراف فون کاپریوی د کاپررا د مونته‌کوکولی

۲۴ فوریهٔ ۱۸۳۱
شارلوتنبورگ، در نزدیکی برلین،
Flag of Prussia (1892-1918).svg پروس
درگذشته۶ فوریهٔ ۱۸۹۹ (۶۷ سال)
Skyren، Flag of the German Empire.svg امپراتوری آلمان
ملیتآلمان
حزب سیاسیوجود نداشت
پیشهنظامی، سیاستمدار

گئورگ لئو گراف فون کاپریوی د کاپررا د مونته‌کوکولی(به آلمانی: Georg Leo Graf von Caprivi de Caprera de Montecuccoli) (زادهٔ ۲۴ فوریه ۱۸۳۱- مرگ ۶ فوریه ۱۸۹۹) سرلشکر و دولت‌مرد آلمانی بود. وی پس از اتو فون بیسمارک میان سال‌های ۱۸۹۰ تا ۱۸۹۴ صدر اعظم آلمان بود.

زندگی

فون کاپریوی در شارلوتنبورگ در نزدیکی برلین زاده‌شد. خانوادهٔ او تبار ایتالیایی و اسلوون داشتند و نام خانوادگی او نیز در پیوند با شهر کوپریونیک در اسلوونی بود. در آینده و در پی جنگ با عثمانی نیاکان او به سیلیزیا کوچیدند.

فون کاپریوی به ارتش پروس پیوست و در آن پیشرفت کرد. مدتی هم عهده‌دار وزارت جنگ بود. با برکناری بیسمارک در زمان ویلهلم دوم او به صدارت عظمی رسید. از دستاوردهای دورهٔ صدارت او برقراری تفاهم‌نامه‌های بازرگانی با روسیه و سیاست تعامل با بریتانیا بود.

او که در آغاز از پشتیبانی حزب لیبرال ملی آلمان برخوردار بود با گذشت زمان این پشتیبانی را از دست داد و سرانجام کنار گذاشته شد.

منابع

Wikipedia contributors, "Leo von Caprivi," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Leo_von_Caprivi&oldid=433371228 (accessed July 24, 2011).