آلفرد روزنبرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آلفرد روزنبرگ
آلفرد روزنبرگ در ژانویه ۱۹۴۱
وزیر اراضی اشغالی شرقی آلمان نازی
تئوریسین بزرگ حزب ملی سوسیالیست کارگران آلمان
اطلاعات شخصی
زاده
آلفرد ارنست روزنبرگ

۱۲ ژانویهٔ ۱۸۹۳
تالین، استونی
درگذشته۱۶ اکتبر ۱۹۴۶ (۵۳ سال)
نورنبرگ، آلمان غربی
(مجازات اعدام)
ملیتآلمان نازی
حزب سیاسیحزب نازی
همسر(ان)هیلدا لزمان
هدویگ کرامر
فرزنداندو فرزند
پیشهآرشیتکت، نویسنده، سیاستمدار

آلفرد ارنست روزنبرگ (آلمانی: Alfred Ernst Rosenberg (زادهٔ ۱۲ ژانویه ۱۸۹۳ – درگذشتهٔ ۱۶ اکتبر ۱۹۴۶) تئوریسین حزب ملی سوسیالیست کارگران آلمان بود. روزنبرگ در کل دوره حکومت ناسیونال سوسیالیسم در آلمان رئیس دفتر سیاست خارجی حزب ملی سوسیالیست کارگران آلمان بود. مدرک تحصیلی روزنبرگ مهندسی عمران بود و طرح پایان‌نامه او در مورد کوره‌های مرده سوزی بود و برخی از مورخین او را به عنوان مبتکر کوره‌های آدم سوزی در هولوکاست می‌دانند.

تئوریهای نژادی[ویرایش]

آلفرد روزنبرگ (سمت راست) در کنار هانس فرانک (وسط) و آلفرد یودل در دادگاه نورنبرگ

وی معتقد بود تنها راه نجات آلمان در بازگشت این کشور به سنت‌های نژاد آریایی است و کتابی نیز با نام افسانه قرن بیستم در همین مورد نوشته بود که در کنار کتاب نبرد من آدولف هیتلر مهم‌ترین کتاب ایدئولوژیک رایش سوم به‌شمار می‌رفت. وی در کتابش دین اصلی نژاد آریایی را ادیان باستانی قوم ژرمن معرفی می‌کند و ادیان اسلام و مسیحیت را به عنوان دینهای یهودی نفی می‌کند.[۱]او در افسانه قرن بیستم اسلاوها خصوصاً لهستانیها را مادون انسان توصیف می‌کند.[۲]

روزنبرگ به عنوان نظریه‌پرداز نژادی اصلی حزب ناسیونال سوسیالیست، بر تأسیس یک نردبان نژادی انسانی برای توجیه سیاستهای نژادی هیتلر را بر عهده داشت. روزنبرگ بر مبنای آثار آرتور دو گوبینو، هیوستن استیوارت چمبرلین و مدیسن گرانت و هیتلر کار کرد. او سیاهان و یهودیها را در انتهای پایینی نردبان و نژاد سفید یا آریایی را در بالاترین نقطه آن قرار داد. او نظریه نوردیک را ارئه کرد که آلمانی‌ها را نژاد برتر و بالاتر از همه دیگران، از جمله سایر آریاییان (هند و اروپاییان) می‌دانست. نردبان نژادی به این شکل بود که ملت نوردیک در صدر برتری نژادی، سپس مردم جنوب اروپا از جمله ایتالیا-یونان-اسپانیا و مردم آمریکای شمالی و در نهایت مردم هندوستان-ایران-ارمنستان در پایین‌ترین درجه قرار داشتند.

روزنبرگ در گذر سال‌ها، نظریه نژادی ناسیونال سوسیالیستی را تغییر شکل داد ولی آن همواره شامل برتری آریایی، ملی‌گرایی شدید آلمانی و یهودستیزی خشن بود. او از مخالفین صریح الهجه همجنسگرایی به خصوص در کتابچه «در سوامپف» بود و در آن هم‌جنس‌گرایی (خصوصاً برای زنان) را مانعی بر گسترش جمعیت نوردیک می‌دانست.

موضع او در خصوص اسلاوها بسته به ملت فرق داشت. او از چکها و لهستانی‌ها نفرت داشت و نوشته بود که هیچ ملاحظه‌ای برایشان که بی‌ارزش و خودخواه و ناتوان اند نباید صورت گیرد. آن‌ها باید به سوی شرق سوق داده شوند، تا زمین برای آماده شدن توسط دستان مشتاق دهقانان توتنی آزاد شود. او در نتیجه نظریه «درانگ ناخ استن» مأموریت خود را فتح و استعمار شرق اسلاوی می‌دانست.

مسئله اسپینوزا[ویرایش]

اروین دیوید یالوم نویسنده و روانشناس سرشناس آمریکایی در رمان (مسئله اسپینوزا) در کنار روایت پایاپای زندگی باروخ اسپینوزا فیلسوف بنام و قهرمان و چهرهٔ مورد علاقه روزنبرگ به شکلی گویا به زندگی او پرداخته و از دوران کودکی تا به قدرت رسیدنش در بین نازی‌ها شرح حالی از وی نوشته که بسیار تأثیرگذار است و در این رمان به دلایل یهودی‌ستیزی وی و عمده دلایلش جهت کشتار یهودیان اروپا اشاره نموده و به نوعی چرایی آن مقدار یهودی کشی نازی‌ها را توضیح داده.[۳][۴]

منابع[ویرایش]

  1. Hexham, Irving (2007). "Inventing 'Paganists': a Close Reading of Richard Steigmann-Gall's the Holy Reich". Journal of Contemporary History. SAGE Publications. 42 (1): 59–78. doi:10.1177/0022009407071632. {{cite journal}}: Cite has empty unknown parameters: |month=، |laydate=، |laysource=، |quotes= و |laysummary= (help)
  2. Alfred Rosenberg, Der Mythus des 20. Jahrhunderts: Eine Wertung der seelischgeistigen Gestaltungskämpfe unserer Zeit, München: Hoheneichen, 1930, here p.214.
  3. Metapolitics: from Wagner and the German Romantics to Hitler, page 221, Peter Viereck, Transaction Publishers 2003
  4. Oświęcim, 1940-1945: przewodnik po muzeum, Kazimierz Smoleń, Państwowe Muzeum w Oświęcimiu, 1978, page 12