رشته‌کوه گرین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کوه گرین)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گرین
ارتفاع ۳٬۶۳۰ متر (۱۱٬۹۱۰ پا)
مکان
مکان واقع در استان‌های لرستان، همدان، ایران[۱][۲]
رشته‌کوه زاگرس

مختصات: ۳۳°۵۷′۳۳″ شمالی ۴۸°۲۸′۵۴″ شرقی / ۳۳٫۹۵۹۱۷°شمالی ۴۸٫۴۸۱۶۷°شرقی / 33.95917; 48.48167 رشته‌کوه گَرین یا گرو از رشته کوه‌های مهم غرب ایران است که در شمال استان لرستان قرار دارد. گرین از رشته کوه‌های بلند زاگرس است که در ادامه اشترانکوه قرار دارد و طول آن به بیش از 286 کیلومتر می‌رسد. این رشته کوه در استان کرمانشاه به کوهستان پراو می‌پیوندد. گرین از غرب به دلفان و شهرستان سلسله از شمال به نهاوندو کنگاور و از شرق به شهرستان بروجرد و از جنوب به بخش بیرانوند و جنوب شرقی به بخش سیلاخور محدود می‌شود.

قله‌ها[ویرایش]

قله ولاش با ارتفاع ۳۶۳۰ متر ارتفاع بلند ترین قله رشته کوه های گرین در استان لرستان است .همچنین قله قله یال کبود با ۳۶۵۰ متر ارتفاع ، در جنوب نهاوند بلندترین قله خط الرأس گرین درجنوب غرب نهاوند میباشد که بهترین مسیر صعود از سراب گاماسیاب در جاده نهاوند به نورآباد میباشد و دارای پناهگاه است.

قله ولاش بیرانوند شمالی

قله میش پرور میتوان زیبا ترین قله این رشته کوه نامید که مسیر دسترسی به آن در شهرستان بروجرد و روستای فیال است.

قله‌های بلند آن شامل قله ولاش و میش پرور و ۱۸ یال و سه کوزان در بروجرد یال کبود و کوه چهل نابالغان، در جنوب نهاوند و گاچال در نهاوند، و قله کنی کلان در نورآباد است. قله کنی کلان نورآباد دارای شکل زیبایست و نمای بسیار زیبا دارد . دیگر قله آن بازگیر واقع در الشتر می‌باشد.[۳]

توضیحات جغرافیای و محیط زیست[ویرایش]

گرین یکی از کانون‌های آبگیر دائمی لرستان است که رودهای دز و گاماسیاب را تغذیه می‌کند. سرآبهای فراوانی در پای این کوه وجود دارد و آب آشامیدنی نهاوند و بروجرد والشتر و نیز آب مورد نیاز کشاورزی دشت بزرگ نهاوند و سیلاخور دورود نیز از همین سرآب‌ها تأمین می‌شود. صعود به کوه گرین از طریق روستاهای غرب شهر بروجرد، جنوب نهاوند یا شمال الشتر امکان‌پذیر است. دهکده وراینه در پای این کوه قرار دارد و صعود به بلندترین قله این کوه یال کبود، از کنار سراب گاماسیاب صورت می‌گیرد همچنین دهکده ییلاقی ونایی در این پای این کوه قرار دارد. این کوه خرس، کفتار، گرگ و روباه دارد و در گذشته پلنگ نیز داشته‌است. بخش عظیم این کوه در جنوب نهاوند بوده و جلوه‌های زیبایی به این منطقه می‌دهد سرآب‌هایی مانند کهمان، گاماسیاب، گیان، فارسبان، کنگاور کهنه و ملوسانرشته کوه فرعی آردشان از این رشته کوه سرچشمه می‌گیرند. ضلع جنوبی کوه در شمال دشت الشتر قرار گرفته و رود کهمان از دامنه‌های گرین به دشت جاری می‌شود و نهایتاً پس از یکی شدن با آب رود کشکان به سیمره رسیده که در خوزستان به نام کرخه ادامه می‌یابد. سراب گاماسیاب با آبیاری دشت نهاوند به کرمانشاه سرازیر می‌شود. این رشته کوه تقریباً تا اواخر مرداد ماه برف دارد البته داخل دره‌ها مدت و گرمای بیشتری برای ذوب برف این کوه لازم است.

از مرتفع‌ترین و زیباترین قله‌های این رشته کوه، قله ولاش است که مسیر صعود آن از تنگ گردکانه بیران‌شهر یا روستای پرسک در شرق الشتر یا از ونایی و تیزه زن در بروجرد می‌باشد.

یکی از مرتفعترین قله‌های این رشته کوه، قله یال کبود در نهاوند می‌باشد.

تصاویر[ویرایش]

دامنه های جنوبی گرین در جنوب غربی بروجرد
نمای کوه گرین از روستای شمس آباد بروجرد
نمای کوه گرین از روستای شمس آباد بروجرد
نمای کوه گرین از سه کیلومتری شمال غربی روستای شمس آباد بروجرد
نمای کوه گرین از سه کیلومتری شمال غربی روستای شمس آباد بروجرد
گرین در شرق شهر نورآباد


جستارهای ویژه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «Mt. Davamand, Iran»(انگلیسی)‎. Template:Spaceflight. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۰۷ مه ۲۰۱۲. بازبینی‌شده در ۲۱ آوریل ۲۰۰۷. 
  2. مصاحب، غلامحسین (سرپرست). مدخل «دماوند» در دائرةالمعارف فارسی. جلد اول، چاپ سوم ۱۳۸۱، ص ۹۹۱.
  3. «کوه گرین در استان لرستان، وبگاه وفاق». بازبینی‌شده در ۸-۰۱-۱۳۹۱.