پرسک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرسک
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانلرستان
شهرستانسلسله
بخشبخش مرکزی
دهستانهنام
جمعیت۳۷۸ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۲۱۸۲۶۲

پرسک، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سلسله در استان لرستان ایران است.این روستا که قدمتی باستانی دارد، دارای آثار باستانی متعددی از جمله غار اشکفت کیاوان (= کاهدان) و همچنین درختان کهنسال چنار در شمال این روستا است.

زیارتگاه این روستا با نام "چنار یتیمه" از دیرباز سنگ صبور مردمانش بوده است. چنار کهنسال و آب روان این زیارتگاه طبیعی، یادآور معابد مهرپرستی ایران باستان است.

شغل عمده ی مردم این روستا، کشاورزی و دامپروری است. زنبورداری در سالهای اخیر در این روستا گسترش فراوانی یافته و عسل مرغوب این روستا به دیگر استانها صادر می شود. در سال 1396، در چهل و پنجمین کنگره ی بین‌المللی آپی موندیا در کشور ترکیه، عسل یکی از زنبورداران این روستا به نام آقای "عادل حاجی" رتبه ی سوم و مدال برنز جهانی را به دست آورد.

از شهدای این روستا، سرهنگ "علی پرورش"، جانشین فرماندهی اطلاعات صابرین سپاه قدس و ملقّب به "چشمان عقاب" قابل ذکر است که در سوم مرداد 1390 در ارتفاعات قندیل کردستان به دست نیروهای پژاک به شهادت رسید.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان هنام قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۳۶ نفر (۹۰خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.