پرش به محتوا

پرسک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرسک
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانلرستان
شهرستانسلسله
بخشبخش مرکزی
دهستانهنام
جمعیت۳۷۸ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۲۱۸۲۶۲

پرسک، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سلسله در استان لرستان ایران است.و در 15 کیلومتری شرق الشتر و در دامنه کوههای گرین واقع شده است.  پرسک قدمتی به گذشته باستان دارد و دارای چندین آثار باستانی از جمله غار کاهدان میباشد، که در زبان محلی به آن اشکفت کیوُ میگویند (اشکفت به معنای غار و کیوُ به معنای کاهدان). همچنین درختان کهنسال چنار که جزءمکان زیارتی در شمال روستای پرسک و چشمه و غاری باستانی در کنار آن نیز از آثار بجای مانده از گذشتگان در پرسک میباشد پرسک کلمه ای باستانی و به معنای منطقه ی پر از شکار میباشد و بر اساس روایت کهنسالان، در گذشته حیوانات زیادی همچون بز و میش کوهی، کل و غیره در این منطقه زیست نموده اند و شاید انتخاب نام پرسک برای این منطقه به همین دلیل بوده است. شغل عمده ی مردم این روستا، کشاورزی،باغداری و دامپروری است. زنبورداری در سالهای اخیر در این روستا گسترش فراوانی یافته و عسل مرغوب این روستا به دیگر استانها صادر می شود. در سال 1396، در چهل و پنجمین کنگره ی بین‌المللی آپی موندیا در کشور ترکیه، عسل یکی از زنبورداران این روستا به نام آقایان "ماشااله حاجی" و "عادل حاجی" رتبه ی سوم و مدال برنز جهانی را به دست آورد.

از شهدای این روستا، سرهنگ "علی پرورش"، جانشین فرماندهی اطلاعات صابرین سپاه قدس و ملقّب به "چشمان عقاب" قابل ذکر است که در سوم مرداد 1390 در ارتفاعات قندیل کردستان به دست نیروهای پژاک به شهادت رسید.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان هنام قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۳۶ نفر (۹۰خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.