مهره‌های گردنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مهره‌های گردنی
Cervical vertebrae lateral2.png
Position of human cervical vertebrae (shown in red). It consists of 7 bones, from top to down, C1, C2, C3, C4, C5, C6 and C7.
Gray84.png
A human cervical vertebra
جزئیات
لاتینvertebrae cervicales
شناسه‌ها
فهرست گریp.۹۷
سرعنوان پزشکیA02.835.232.834.151
دورلندز
/السویر
v_07/۱۲۸۵۴۵۱۱
واژگان آناتومیA02.2.02.001
اف‌ام‌اِی72063 9915، 72063
واژگان کالبدشناسی استخوان

مهره‌های گردنی به مجموعه‌ای از مهره‌های گردن گفته می‌شود که بیرون از جمجمه قرار دارد.اولین مهره گردنی اطلس نام دارد که جسم مهره ای ندارد و به شکل یک حلقه استخوانی توسط دو محل مفصلی در بالا به لقمه های پس سری در دو طرف سوراخ پس سری مفصل می شود.این مهره زائده شوکی بسیار کوتاه و زائده عرضی بلند دارد. دومین مهره گردنی آکسیس می باشد که با اطلس مفصل استوانه ای را تشکیل می دهد و موجب حرکات چرخشی حول محور ورتیکال و حرکات فلکشن و اکستنشن از مفصل اطلس با استخوان پس سری حول محور فرونتال می شوند. غیر از پستانداران مهرهای گردنی، همانند مهره‌های سینه‌ای دارای دنده می‌باشند.مهره هفتم گردنی بلندترین زائده شوکی را دارد و در بخش خلفی گردن قابل لمس است و متمایزکننده مهره های گردنی از پشتی است.

اندازهٔ این مهره‌ها معمولاً از دیگر مهره‌ها کوچکتر است و دارای سوراخ در زوائد عرضی خود می‌باشند. در مهره‌های دیگر این سوراخ‌ها در زوائد عرضی موجود نمی‌باشد و این امر این مهره‌ها را از سایر مهره‌ها متمایز می‌سازد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Williams & Warwick. Gray's Anatomy. Thirty-seventh edition. Churchill Livingstone. ISBN 0-443-04177-6