گازی‌سازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

گازی سازی فرایندی است که زیست‌توده یا سوختِ سنگواره‌ایِ بر پایهٔ کربن را به کربن مونوکسید، هیدروژن و کربن دی‌اکسید تبدیل می‌کند. اگر ترکیباتِ گازی از زیست‌توده به‌دست آمده باشد، نیروی به دست آمده از گازی‌سازی و احتراق آن عنوان یک منبع انرژی تجدیدپذیر در نظر گرفته می‌شود.[۱][۲][۳][۴] در حال حاضر، گازی‌سازی از سوخت‌های فسیلی به‌طور گسترده‌ای در مقیاس صنعتی برای تولید برق یا تولید سوخت‌های مایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاریخچه[ویرایش]

فرآیند تولید انرژی با استفاده از روش گازی‌سازی برای بیش از ۱۸۰ سال در حال استفاده بوده‌است. در آن زمان، زغال سنگ و تورب برای سوخت این نیروگاه‌ها استفاده می‌شد. در طول هر دو جنگ جهانی - به ویژه از جنگ جهانی دوم به این‌سو - نیاز به گازی سازی برای تولید سوخت به دلیل کمبود نفت بیشتر به چشم آمد و مورد توجه قرار گرفت.[۵]

مراحل و واکنش‌های درگیر در گازی‌سازی[ویرایش]

واکنش‌های زیاد و گاه شناخته نشده‌ای در طول فرایند و مسیر گازی‌سازی رخ می‌دهند. مکانیسم گازی سازی هنوز کاملاً آشکار نشده و تلاش برای شناخت آن ادامه دارد. بیشتر مهندسان و پژوهشگران بر این باورند که در یک دستگاه گازی ساز، چهار بخش جداشدنی وجود دارد:

  1. آب‌گیری یا خشک سازی
  2. پاره‌سازی (پایرولیز)
  3. سوختن
  4. گازی سازی

گردنده‌های گوناگونی در گسترش این چهار بخش و جای پرورده شدن آن‌ها در طول گازی ساز درگیرند که می‌توان به میزان اکسیژن همراه، رطوبت خوراک، دمای دستگاه، ساختار و ترکیب بندی خوراک، شکل گازی ساز و مانند این اشاره کرد.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. National Non-Food Crops Centre. "Review of Technologies for Gasification of Biomass and Wastes, NNFCC 09-008", Retrieved on 2011-06-24
  2. The Clean and Renewable Energy Source, www.biomass.uk.com, accessed 16.05.11
  3. Thermal Gasification of Biomass, International Energy Agency Task 33, www.gastechnology.org, accessed 16.05.11
  4. Clean Renewable Fuel from the Plasma Gasification of Waste, www.waste-management-world.com, Accessed 16.05.2011
  5. Gas Generator Project History of the Gasogene technology

پیوند به بیرون[ویرایش]