روستای عدالت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
روستای عدالت
شهرک عدالت ، چغا سوز،چغاسبز
کشور  ایران
استان خوزستان
شهرستان دزفول
بخش مرکزی
مردم
جغرافیای طبیعی
مساحت ۹۵۰ هکتار
ارتفاع از سطح دریا ۱۴۰ متر
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه ندارد
اطلاعات شهری
ره‌آورد مرکبات، محصولات کشاورزی
پیش‌شماره تلفنی 061
تابلوی خوش‌آمد به شهر

شهرک عدالت یکی از روستا های شهرستان دزفول می باشد.

مشخصات شهرک عدالت[ویرایش]

مشخصات عمومی

۱-۱ نام شهرک:

عدالت(چغاسبز)

نقل از لغت نامه دهخدا

چغاسبز. [ چ ِ س َ ] (اِخ ) شهرکی در بلوک شرقی بخش مرکزی شهرستان دزفول که در 15 هزارگزی جنوب خاوری دزفول و 6 هزارگزی جنوب باختر راه فرعی ٔ شوشتر به دزفول واقع است . دشت و گرمسیر و جمعیتی بالغ بر ۳۶۷۸ سکنه دارد. آبش از رودخانه ٔ دز. محصولش غلات ، گندم، ذرت، سیفی جات و کنجد می باشد. شغل اهالی کشاورزی و راهش آسفالت است . ساکنین این آبادی بختیاری و کرد میباشند، (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7). وجه تسمیه

در بین اهالی منطقه نام دیگر شهرک عدالت « چغاسبز » و در زبان محلی «چغاسوز» که چغا در زبان بختیاری به معنی تپه بوده و به عنوان چغاسبز شناخته می‌شود یعنی تپه ی سبز. حتی با مراجعه به فرهنگ لغت فارسی می‌توانید کلمه چغاسبز را پیدا کرده و به قدمت شهرک پی ببرید. این شهرک در گذشته به صورت دو روستا به نام های "حاجی آباد" و "قلعه کهنه" بوده که بعدها بصورت یک شهرک و به نام شهرک چغاسبز درآمد. در سال ۱۳۶۰ بعداز پیروزی انقلاب اسلامی نام این روستا به عدالت تغییر می‌کند. شهرک عدالت 19 شهید در جنگ تحمیلی به ایران اسلامی تقدیم کرد.

۱-۳- تایعیت(دهستان، بخش، شهرستان و استان):

شهرک عدالت در تابعیت شهر شمس‌آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان دزفول استان خوزستان می‌باشد

۱-۴- موقعیت (طول و عرض جغرافیایی)

شهرک عدالت با موفقیت جغرافیایی ۳۲ درجه و ۱۶ دقیقه عرض شمالی از خط استوا و ۴۸ درجه و ۲۹ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ در قسمت شرق دهستان شمس آباد کنار جاده ارتباطی شوشتر شوش واقع شده.

۱-۵- فاصله تا سطوح تقسیماتی دهستان، بخش، شهرستان و استان

شهرک عدالت در شرق دهستان شمس‌آباد بخش مرکزی دزفول و فاصله ۱۶ کیلومتری تا مرکز شهرستان و ۱۲۰ کیلومتر تا مرکز استان می‌باشد.

وضعیت طبیعی[ویرایش]

۲-۱- توپوگرافی منطقه(قرار گرفتن در کوهپایه، دره، دشت، جلگه ، ساحل و جزیره و...)

این شهرک با واقع شدن در منطقه جلگه‌ای دارای ارتفاعی معادل ۸۷ متر از سطح دریا می‌باشد. ۲-۲- اقلیم و نوع آب و هوا:

آب و هوای آن نیمه استوایی با تابستان‌های گرم . طولانی و زمستان‌های معتدل و کوتاه می‌باشد. و بر اساس بررسی دوره‌های آماری آب و هوای معتدل حداکثر درجه حرارت منطقه ۴۵/۶ درجه سانتیگراد در تیر ماه و معدل درجه حرارت ۱۹/۲ درجه در دی ماه استخراج شده است.

منابع آب[ویرایش]

نزدیکترین رودخانه به روستا رودخانه دز بوده که چون ۱۷۸۰۰ کیلومتر مربع وسعت حوزه آبریز دارد. آب کشاورزی مورد نیاز از کانال‌های انحرافی دز تأسیس می‌شود.

نوع خاک

روستای عدالت در دشت‌های دامنه‌ای با شیب ملایم و پستی و بلندی و فرسایش کم ۱ تا ۲ درصد می‌باشد. خاک‌های عمیق با بافت سنگین اغلب بر روی تجمع مواد آهکی پدید آمده‌اند و با دارا بودن شوری کم از مناسبترین اراضی برای کشت به شمار می‌روند. زیرسطحی- در نواحی جلگه‌ای همچون روستای عدالت آب‌های زیرزمینی از اهمیت بیشتری برخوردارند به طوریکه امکان بهره‌برداری از این منابع در قالب چاه امکانپذیر است. روستای عدالت نیز آب آشامیدنی مورد نیاز خود را از طریق چاه عمیق تأمین می‌نماید که قرار است در سال آینده به حفر سه حلقه چاه عمیق ساخت تصیفه خانه بزرگ آب تصفیه شده روستاهای اطراف را نیز تأمین کند.

پوشش گیاهی[ویرایش]

آب و هوای خاص این منطقه باعث شده تا پوشش گیاهی متنوعی در این شهرک داشته باشیم در این منطقه درخت مرکباتی چون پرتقال، نارنج و لیمو به وفور یافت شده و درختانی مانند اکالیپتوس و کویره، کنار و ...

وضعیت اجتماعی و فرهنگی[ویرایش]

۱-۳- زبان و لهجه:

اهالی شهرک عدالت عمدتاً فارسی زبان با گویش دزفولی هستند.[نیازمند منبع]

قومیت:

اکثراهالی این شهرک از طوایف بختیاری و کُرد و... می‌باشند.[نیازمند منبع]

دین، مذهب و فرقه مذهبی:

اسلام، مذهب شیعه، اثنی‌عشری

وضعیت اقتصادی[ویرایش]

ترکیب اقتصادی جمعیت:

میزان مبادلات با شهرها و روستاهای همجوار:

شهرک عدالت به جهت قرار گرفتن در کنار جاده اصلی ارتباطی شوش-شوشتر و از طریق جاده‌های آسفالته اصلی به دیگر شهرهای همجوار از قبیل شوش، شوشتر، دزفول، صفی‌آباد، میانرود و دزآب متصل می‌گردد. ارتباط شهرک عدالت با دیگر روستاهای همجوار از قبیل سیاه‌منصور، چغاسرخ، شهید کریمی و شمس‌آباد از طریق جاده آسفالته اصلی صورت می‌گیرد. به دلیل داشتن بیش از ۱۰۰۰ هکتار زمین زراعی آبی یکی از قطب‌های کشاورزی منطقه بوده و سالانه بیش از بیست هزار تن انواع محصولات کشاورزی را روانه بازار مصرف می‌نماید.

بافت فیزیکی و کالبدی[ویرایش]

۵-۱- وضعیت معابر:

خیابان‌های شهرک عدالت دارای جوی، و آسفالت می‌باشند. شبکه معابر شهرک در وضعیت موجود ۱۱۶۷۶۰ متر مربع مساحت داشته و ۲۷/۷ درصد از بافت فیزیکی شهرک را به خود اختصاص داده‌اند.

۵-۲- بنای مسکونی و نوع مصالح

کل مساحت واحدهای مسکونی شهرک عدالت معادل ۱۸ هکتار می‌باشد. قسمت اعظم بناهای موجود شهرک عدالت جزء بناهای قابل نگهداری بوده و ۷۶ درصد بافت موجود را شامل می‌شود. خانه‌های نوساز با ۲۴ درصد در ردیف بعدی قرار گرفته‌اند. در حال حاضر با توجه به دسترسی شهرک به معادن شن و ماسه، و کوره های آجرپزی اهالی به رعایت نکات ایمنی از قبیل احداث سقف‌های مطمئن و شناژهای بتنی هدایت گردیده‌اند و در ساخت منازل خود از سنگ، آجر، آهن و بلوک‌های سیمانی استفاده می‌نمایند.

۵-۳- میزان انجام طرح هادی و بهسازی شهرک:

متأسفانه تخصیص بودجه و اعتبارات به این شهرک در حد میزان جمعیتی که در آن زندگی می کنند نبوده و انجام طرح هادی و بهسازی شهرک پیشرفتی در حدود 25% داشته که امید است با عنایت مسئولین محترم استان در این خصوص این پیشرفت دراندک زمان کوتاه به جایگاهی در خور توجه که شایسته این مردم باشد برسد.

۵-۵- انواع و تعداد راه‌های ارتباطی موجود با شهرها و روستاهای همجوار:

جاده آسفالته شهرک عدالت از دو طرف غرب و شرق به شهرستان دزفول به ترتیب به طول‌های ۱۶ و ۱۸ کیلومتر. جاده آسفالته به طول ۲۵ کیلومتر تا شهرستان شوش. جاده آسفالته به طول ۴۰ کیلومتر تا شرکت کشت و صنعت کارون و ۵۰ کیلومتر تا شهرستان شوشتر. ۱/۵ کیلومتر جاده آسفالته تا شهرک شهید کریمی، ۲ کیلومتر تا شهرک چغاسرخ، ۵ کیلومتر تا شهرک سیاه‌منصور، ۸ کیلومتر تا شهرصفی‌آباد، ۱۲ کیلومتر تا شهر دزآب.

وضعیت جمعیت[ویرایش]

۶-۱- تعداد جمعیت:

این شهرک جمعیتی بالغ بر ۳۶۷۸ نفر و ۷۶۱ خانوار بنابر آمارهای ارائه شده از خانه بهداشت شهرک دارا می با شد

۶-۲- نوع تراکم:

نوع تراکم در این شهرک متوسط میباشد

منابع[ویرایش]

  1. Colin, Mackinnon. «“Dezful ii. DEZFŪLĪ AND ŠŪŠTARĪ”». Encyclopaedia Iranica Online.