شهرک عدالت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از روستای عدالت)

شهرک عدالت (چغاسبز) یکی از روستاهای قدیمی و مهم شهرستان دزفول می‌باشد.

مشخصات شهرک عدالت[ویرایش]

مشخصات عمومی

۱–۱ نام: شهرک عدالت (شهرک چغاسبز)

نقل از لغت‌نامه دهخدا

چغاسبز. [ چ ِ س َ ] (اِخ) شهرکی در بلوک شرقی بخش مرکزی شهرستان دزفول که در ۱۵ هزارگزی جنوب خاوری دزفول و ۶ هزارگزی جنوب باختر راه فرعیٔ شوشتر به دزفول واقع است. دشت و گرمسیر و جمعیتی بالغ بر ۳۶۷۸ سکنه دارد. آبش از رودخانهٔ دز. محصولش غلات، گندم، ذرت، سیفی جات و کنجد می‌باشد. شغل اهالی کشاورزی و راهش آسفالت است. ساکنین این آبادی لر(بختیاری)،دزفولی(خوز)و کرد می‌باشند، (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۷). وجه تسمیه

۱–۲ مختصری از تاریخچه روستای چغاسبز (شهرک عدالت): نام قدیمی و رایج شهرک عدالت «چغاسبز» (در گویش دزفولی «چُغاسُز») است. چُغا در زبان فارسی به معنی تپه بوده و چغاسبز یعنی تپهٔ سبز. حتی با مراجعه به فرهنگ لغت فارسی می‌توانید کلمه چغاسبز را پیدا کرده و به قدمت شهرک پی ببرید. این شهرک در گذشته در حدود یک کیلومتر به سمت غرب نسبت به مکان کنونی قرار داشته که مردم این شهرک از آن به عنوان «قلعه کهنه» یا در گویش دزفولی «قَلَه کونَه» یاد می‌کنند. کدخدا محمود کدخدا محدرضا و علیرضا قایدی کدخدای این روستا بوده‌اند.دراوایل دهه پنجاه شمسی فیلم سینمایی خاک (فیلم) به کارگردانی مسعود کیمیایی در قلعه کهنه چغاسبز فیلمبرداری شد. معماری قلعه کهنه چغاسبز به صورت یک دژ بوده و فقط یک دروازه داشته‌است که در شب برای تأمین امنیت دروازه بسته می‌شده‌است. ( برای دیدن معماری قلعه کهنه چغاسبز، به بخش‌هایی از فیلم سینمایی خاک (فیلم) به کارگردانی مسعود کیمیایی که در آن مکان‌ِ اکنون از بین رفته فیلمبرداری شده، نگاه کنید. ) روستای چغاسبز یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین روستاهای دزفول بوده و هست. که از همان زمان قدیم در حالی که بسیاری روستاها محروم بوده‌اند چُغاسبز دارای حمام و مدرسه بوده. اما در چند سال بعد یعنی در (حدود) سال ۱۳۵۹ و ۱۳۶۰ بخاطر وجود چاه آب (در موقعیت کنونی روستا) روستای قدیمی چغاسبز (قَلَه کونَه) به محل کنونی شهرک چغاسبز نقل مکان می‌کنند؛ و به جای روستا یک شهرک را به وجود آوردند.شهرک عدالت دارای دو مسجد است به نام مسجد امام حسن مجتبی که در مرکز شهرک قرار دارد و به صورت یک میدان است و مسجد امام حسین

نام چغاسبز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عدالت تغییر می‌کند. اما همچنان بین اهالی آن و مردم دزفول و حومه نام چغاسبز رایج تر و معروفتر است.

شهرک عدالت در تابعیت شهر شمس‌آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان دزفول استان خوزستان می‌باشد.

موفقیت جغرافیایی ۳۲ درجه و ۱۶ دقیقه عرض شمالی از خط استوا و ۴۸ درجه و ۲۹ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ در قسمت شرق دهستان شمس‌آباد کنار جاده ارتباطی شوشتر شوش واقع شده‌است.

شهرک عدالت در شرق دهستان شمس‌آباد بخش مرکزی دزفول و فاصله ۱۶ کیلومتری تا مرکز شهرستان و ۱۲۰ کیلومتر تا مرکز استان می‌باشد.

این شهرک با واقع شدن در منطقه جلگه‌ای دارای ارتفاعی معادل ۸۷ متر از سطح دریا می‌باشد. آب و هوای آن نیمه استوایی با تابستان‌های گرم. طولانی و زمستان‌های معتدل و کوتاه می‌باشد؛ و بر اساس بررسی دوره‌های آماری آب و هوای معتدل حداکثر درجه حرارت منطقه ۴۵/۶ درجه سانتیگراد در تیرماه و معدل درجه حرارت ۱۹/۲ درجه در دی ماه استخراج شده‌است.

نزدیکترین رودخانه به روستا رودخانه دز بوده که چون ۱۷۸۰۰ کیلومتر مربع وسعت حوزه آبریز دارد. آب کشاورزی مورد نیاز از کانال‌های انحرافی دز تأمین می‌شود؛ که این کانال‌ها از اولین کانال‌های آبیاری کشاورزی ایران می‌باشند.

شهرک مسکونی عدالت در دشت‌های دامنه‌ای با شیب ملایم و پستی و بلندی و فرسایش کم ۱ تا ۲ درصد می‌باشد. خاک‌های عمیق با بافت سنگین اغلب بر روی تجمع مواد آهکی پدید آمده‌اند و با دارا بودن شوری کم از مناسبترین اراضی برای کشت به‌شمار می‌روند. زیرسطحی - در نواحی جلگه‌ای همچون روستای عدالت آب‌های زیرزمینی از اهمیت بیشتری برخوردارند به‌طوری‌که امکان بهره‌برداری از این منابع در قالب چاه امکانپذیر است. شهرک مسکونی عدالت نیز آب آشامیدنی مورد نیاز خود را از طریق چاه عمیق تأمین می‌نماید که قرار است در سال آینده به حفر سه حلقه چاه عمیق ساخت تصفیه خانه بزرگ آب تصفیه شده روستاهای اطراف را نیز تأمین کند.

آب و هوای خاص این منطقه باعث شده تا پوشش گیاهی متنوعی در این شهرک داشته باشیم در این منطقه درختانی چون کُنار با قدمت بالای سیصد سال و انواع مرکبات دیده می‌شود.

منابع[ویرایش]