غفار حسینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
غفار حسینی
Ghafar hosseini.jpg
زادهٔ۱۳ فروردین ۱۳۱۳
خمین
درگذشت۲۰ آبان ۱۳۷۵
در منزل مسکونی خود
آرامگاهروستای فرج آباد خمین
محل زندگیتهران، لندن، پاریس
ملیتایرانی
پیشهاستاد دانشگاه
کارهای برجستهاز فعالین کانون نویسندگان
همسر(ها)فرنگیس فروتن
فرزندانمانلی مزدک

غفار حسینی شاعر، مترجم، استاد دانشگاه و از فعالین کانون نویسندگان ایران و یکی دیگر از قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای است که در بیستم آبان ۱۳۷۵ در منزل مسکونی خود در تهران به قتل رسید.

وی در سیزدهم فروردین ۱۳۱۳ در نزدیکی الیگودرز زاده شد. در تهران، کارشناسی ادبیات انگلیسی خواند و سپس در رشته‌ی جامعه‌شناسی به درجه‌ی کارشناسی ارشد و دکترا دست یافت. در دوران ریاست بهرام بیضایی در دپارتمان تئاتر دانشکده‌ی هنرهای زیبا، مدتی استاد رشته‌ی جامعه‌شناسی هنر بود. پس از مدتی، به لندن و از آنجا به پاریس مهاجرت کرد.[۱]

غفار حسینی قبل از ماجرای اتوبوس ارمنستان در جلسه جمع مشورتی کانون نویسندگان برای سفر به ارمنستان با اتوبوس، ضمن خودداری از پذیرش دعوت برای حضور در این سفر به دیگر اعضا به صراحت هشدار داده بود که «همه‌تان را می‌اندازند به ته دره».[۲] فرج سرکوهی بعدها در نامه‌ای به پیام امروز نوشته‌است: «خبر را آقای هاشمی (مهرداد عالیخانی)، در یک جلسه بازجویی به من داد و گفت «غفار را هم حذف کردیم.» شبی را به یاد آوردم که غفار در جلسه‌ی مشورتی کانون نویسندگان گزارش داد که او را در یکی از هتل‌های تهران، تحت فشار قرار داده‌اند و تهدید به مرگ کرده‌اند.»

آثار

  • خون سفید شمشیر (مجموعه شعر)
  • تاریخ ترکان آسیای میانه اثر بارتلد
  • هنر و جامعه اثر رژه باستید
  • جامعه‌شناسی رمان اثر گلدمن

پانویس

  1. یادداشت نیلوفر بیضایی در صفحه‌ی فیس‌بوک خود، دهم نوامبر 2020 میلادی.
  2. سالگرد «سفر مرگ»؛ اتوبوسی که دیگر حرکت نمی‌کند؟، بی‌بی‌سی فارسی