عبدالمالک ملازاده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
عبدالملک ملازاده
اطلاعات شخصی
زاده۱۳۲۸ هجری قمری
درگذشته۱۴ اسفند ۱۳۷۴ (۴۶ سال)
کراچی، پاکستان
محل اقامتزاهدان
قومیتبلوچ
مذهباهل سنت
آثار معروفهمان‌طور که نیاز به علم علما داریم؛ نیاز به خون علما هم داریم
تحصیلاتمدرسه علوم دینی «عین العلوم»
دانشکده «دعوت و اصول دین» در مدینه
اشتغال
  • از فعالین برجستهٔ حزب اتحاد المسلمین
  • مؤسس سازمان اسلامی محمدی اهل سنت
  • دبیر بینش اسلامی و زبان عربی دبیرستانهای زاهدان ـ بلوچستان
  • از اعضای رهبری شورای مرکزی سنت (شمس)
  • رئیس مجلس اعلی اهل سنت ایران

مولوی عبدالملک ملازاده (زاده ۱۳۲۸ در ایرانشهر – درگذشته ۱۳۷۴ در کراچی) روحانی و فعال سیاسی سنی مذهبِ ایرانی بود. او رئیس «سازمان اسلامی محمدی» اهل سنت و رئیس مجلس اعلی اهل سنت ایران بود. او در سال ۱۳۷۴ در کراچی پاکستان به طرز مشکوکی ترور شد. ترور او را با قتل‌های زنجیره‌ای ایران مرتبط می‌دانند.[۱]

زندگی

او در سال ۱۳۲۸ ه‍.ش در روستای حیط سرباز از توابع ایرانشهر در بلوچستان ایران در خانواده‌ای مذهبی دیده به جهان گشود. او در دانشگاه مدینه فارغ‌التحصیل شد.

قتل

افرادی که سوار تاکسی بودند، به‌طور مشکوکی او را در روز دوشنبه چهاردهم اسفندماه ۱۳۷۴ ه‍.ش (۱۴ شوال ۱۴۱۶ ه‍.ق)، به همراه دوستش مولوی عبدالناصر جمشید زهی، در شهر کراچی پاکستان به ضرب گلوله به قتل رساندند.[۲] ملازاده پیش از رفتن به پاکستان، مدتی در ایران زندانی بود. او را قربانی قتل‌های زنجیره‌ای ایران دانسته‌اند.[۳]

منابع

  1. جیحون، علی (۲۰۱۸-۱۱-۲۴). «گزارش چند قتل؛ از توماج و اویسی تا فریدون فرخزاد و کاظم رجوی». BBC News فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۳-۰۸.
  2. عفو بین‌الملل
  3. «قتل مترجم مشهور ایران احمد میرعلایی و چندین روحانی اهل سنت/ رویدادهای مهم سال 1374». شهروند. ۲۰۱۲-۰۲-۲۳. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۳-۰۸.