خسرو براتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

خسرو براتی آدمکش و عامل اجرایی قتل‌های زنجیره‌ای ایران است. براتی اهل دهستان طرق رود از توابع شهرستان نطنز در استان اصفهان است.

انجام قتل چهار مقتول رسمی قتل‌های زنجیره‌ای به دستان او صورت گرفته و نیز در ماجرای اتوبوس ارمنستان راننده اتوبوس حامل نویسندگان بوده‌است و قرار بوده در ارمنستان آن را به دره بیندازد.

براتی تنها متهم دادگاه قتل‌های زنجیره‌ای بود که رسماً در وزارت اطلاعات عضویت نداشت. او در دادگاه به اعدام محکوم شد ولی بعد از آن به دلیل آنچه رضایت اولیای دم خوانده شد به ۱۰ سال زندان محکوم شد.[۱] به گفته مسعود بهنود (در سال ۱۳۸۴، پنج سال پس از دادگاه) او آزاد بوده‌است.[۲][۳] وی پس از آزادی و در دهستان طرق رود در منطقه خوش آب و هوای آن منطقه (جاده کشه) اقدام به ساخت ویلایی بسیار بزرگ کرد و در آن منطقه مشغول به زندگی است. او همچنین اقدام به تأسیس یک کمپ ترک اعتیاد در شهرستان نطنز کرده‌است.

مسعود توفان پس از تعرض براتی به جان ۲۱ نویسنده در ماجرای اتوبوس ارمنستان می‌گوید: همان‌جا بخشیدیم بیچاره را. حتی نگفتیم مأمور است و معذور، چون بیشتر شبیه آدمکی بود روان‌پریش که هرکجای دیگر جهان در تیمارستانی بستری‌اش می‌کردند و نمی‌دانستیم یک سال و نیمی بعد، او را برای کشتن محمد مختاری و پوینده بسیجش خواهند کرد.[۴]

منابع[ویرایش]

  1. «مجازات ۱۱ محکوم پرونده قتلهای زنجیره‌ای». جام جم آنلاین. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ ژوئن ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۵ ژوئن ۲۰۱۵.
  2. ایران امروز
  3. بازخوانی پرونده قتل‌های زنجیره‌ای، بی‌بی‌سی
  4. «پارس ایران». بایگانی‌شده از اصلی در ۷ مارس ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۲ ژوئن ۲۰۱۴.