معصومه مصدق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
معصومه مصدق
Masomeh mosadegh.png
معصومه مصدق در بغل دکتر محمد مصدق
درگذشت ۴ اردیبهشت ۱۳۷۷
تهران خانه شماره نه کوی خزایی نیاوران
همسر جوزف هارتز
والدین غلامحسین مصدق ملکه خواجه نوری

معصومه مصدق (درگذشت ۴ اردیبهشت ۱۳۷۷ تهران) دختر دکتر غلامحسین مصدق و نوه دکتر محمد مصدق (نخست وزیر اسبق و رهبر ملی شدن صنعت نفت ایران) بود. وی در کودکی بسیار مورد علاقه پدربزرگش قرار داشت و در اغلب عکس‌های مطبوعاتی زمان نخست وزیری دکتر مصدق در کنار او دیده می‌شد.

قتل[ویرایش]

معصومه که سالیان متمادی در آمریکا اقامت داشت و فاقد پیشینه فعالیت سیاسی بود، شبانه در سن چهل و نه سالگی در منزلش در تهران بر اثر خفگی و ضربات کارد به قتل رسید. مدتی بعد، قتل دکتر جمشید پرتوی و دکتر ویزایی به همین سبک اتفاق افتاد. با توجه به این که روزنامه جامعه خبر قتل وی با ضربات کارد را منتشر ساخت و در آذر ماه همان سال پروانه و داریوش فروهر نیز با ضربات کارد به قتل رسیدند، برخی رسانه‌ها از معصومه مصدق نیز به عنوان یکی از قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای نام بردند، هرچند این فرضیه هیچگاه به اثبات نرسید.

روایت روزهای پایانی[ویرایش]

یکی از دوستان معصومه مصدق به نام کورش زعیم از روزهای پایانی زندگی و چگونگی قتل وی نوشته‌است. به گفته وی معصومه مصدق در واپسین سفر خود به ایران نشانه‌های مشکوکی که گویای ورود افرادی به خانه‌اش بود، می‌دیده‌است مانند باز شدن پنجره و جابجا شدن مدارک پدربزرگش و جابه‌جا شدن میز. نشانه‌هایی که گویای این بوده‌است که کسانی قصد قتل وی را داشته‌اند. از اینرو معصومه مصدق از سکونت در آن خانه هراس داشته‌است. سرانجام در روز چهارم اردیبهشت ۱۳۷۷ فردی به نام بختیار که سرایدار خانه بوده‌است به کورش زعیم تلفن می‌زند و خبر می‌دهد که صبح در اتاق خانم معصومه باز نمی‌شده و وقتی با اطلاع به نیروی انتظامی در را باز می‌کنند پیکر دشنه‌آجین وی را می‌یابند. ظاهر چهره و پیکر چنان بوده‌است که کسانی وی را ابتدا کتک زده و با کارد زخمی و سپس خفه کرده بودند.[۱]

پس از قتل[ویرایش]

۴ سال بعد از قتل معصومه مصدق مقامات پلیس از دستگیری فردی خبر دادند که به گفته آنان ممکن است در قتل وی به طمع دزدیدن اشیا عتیقه موجود در منزل وی سهیم بوده باشد.[۲] اموال منقول او در کالیفرنیا چندی قبل در پایگاه الکترونیکی eBay به حراج و فروش گذاشته شد. هم اکنون، ساختمان موزه و کتابخانه مجاور آرامگاه دکتر محمد مصدق در احمدآباد مصدق به یاد او نامگذاری شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]