علوم اعصاب محاسباتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از عصب‌شناسی محاسباتی)
پرش به: ناوبری، جستجو

علوم اعصاب محاسباتی (Computational neuroscience) مطالعه عملکرد مغز در پردازش خصوصیات ساختاری است که سیستم عصبی را تشکیل می دهند می باشد.از جملهٔ زمینه‌های علمی وسیع و گسترده بین رشته‌ای که شاخه‌های علمی متنوّعی همچون علوم اعصاب، علوم شناختی، روانشناسی، علوم رایانه، فیزیک، و ریاضیات کاربردی را به همدیگر پیوند می‌دهد. علوم اعصاب محاسباتی مجزا از ارتباط گرایی روانی و از نظریه های رشته هایی مانند یادگیری ماشین، شبکه های عصبی، و تئوری یادگیری محاسباتی است که در آن بر توصیف از سلول های عصبی عملکردی و بیولوژیکی واقعی (و سیستم عصبی) و فیزیولوژی خود و مسائل یادگیری تاکید دارد. این مدل ضبط ویژگی های ضروری از سیستم بیولوژیکی در چند مقیاس فضایی-زمانی، از جریان های غشاء و فرآیندهای غشایی، پروتئین ها، و اتصال شیمیایی به نوسانات شبکه، معماری ستونی و توپوگرافی، و یادگیری و حافظه است.

موضوعات اصلی[ویرایش]

موضوعات و مسائل اصلی مورد مطالعه و پژوهش در حوزه پهناور علوم اعصاب محاسباتی را می‌توان به صورت‌های گوناگون شمارش و دسته‌بندی کرد.

مدل‌سازی‌های محاسباتی[ویرایش]

مدل‌های محاسباتی مربوط به عمل‌کردهای مغز رواج فراوانی یافته‌اند و روز بروز بر اهمیت آن‌ها افزوده می‌شود. انگیزه‌ها و علل این امر را باید در تولید سریع مجموعه‌های حجیم داده‌های تجربی از یک سو، و پیشرفت‌های عمده در حوزه‌های فناوری و علوم محاسباتی نظیر هوش ماشینی، کاوش در داده‌ها، پایگاه‌های داده‌ها، و ظهور رایانه‌های سریع و پر قدرت از سوی دیگر جستجو کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]