پرش به محتوا

سایبرنتیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

در فرهنگ ارتباطات، دانش رایانیک،[۱] سایبرنتیک، یا فرمانیک[نیازمند منبع][۲] (به انگلیسی: Cybernetics) نام نظریه‌ای است که مناسبات انسان و ماشین، و مناسبات ماشین‌ها با یکدیگر را تبیین می‌کند. این نظریه را نوربرت وینر در سال ۱۹۴۸ مطرح کرده‌است.[۳]

تاریخچه[ویرایش]

زمینهٔ گستردهٔ سایبرنتیک به صورت مطالعات بین رشته‌ها و از طریق به‌هم وصل‌کردن زمینه‌های متعدد و گوناگونی همچون سیستم‌های کنترل، نظریهٔ شبکه‌های الکتریکی، منطق ریاضی، پایداری سیستم‌های زیست‌شناسی، پایداری سیستم‌های مهندسی، و علوم اعصاب در طی سال‌های دههٔ ۱۹۴۰ آغاز گردید. با گسترش‌های بعدی، میدان‌های علمی دیگری نظیر سیستم‌های اجتماعی، مردم‌شناسی، نظریه عمومی سیستم‌ها، روان‌شناسی، و معماری و طراحی نیز به آغوش سیبرنتیک درآمدند.

تحلیل سایبرنتیک نظام‌های سیاسی[ویرایش]

بر این اساس نظام سیاسی پیامهایی (اطلاعات) دریافت می‌کند و آنها را تفسیر و تنظیم می‌کند و بر اساس آن ارتباط و تصمیم می‌گیرد؛ لذا تداوم نظام سیاسی به میزان قدرت (کنترل) بر اطلاعات است. سیستم برای تضمین تداوم خویش باید سه نوع اطلاعات دریافت می‌کند:

۱. دربارهٔ جهان خارج ۲. اطلاعات دربارهٔ گذشته (حافظه یا خاطره) ۳. دربارهٔ اجزا و عملکرد خودش (مکانیسم بازخورد)[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. دانش رایانیک و رایانیک، واژهای مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای cybernetics در انگلیسی هستند. «فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان ـ دفتر ششم، بخش لاتین». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ص. ۲۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ آوریل ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۱.
  2. واینر، نوربرت (۱۹۸۴). سایبرنتیک: یا کنترل و ارتباط در حیوان و ماشین.
  3. واینر، نوربرت (۱۹۸۴). سایبرنتیک: یا کنترل و ارتباط در حیوان و ماشین.
  4. حسین بشیریه. جامعه‌شناسی سیاسی.
  5. «سیستمهای پویا: اصول و تعیین هویت». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۱.
  6. System Dynamics: Principles and Identification
  7. سیستم‌های کنترل[پیوند مرده]
  8. Control Systems
  9. مبانی شبیه‌سازی سیستمها[پیوند مرده]
  10. Fundamentals of System Simulation